Sari la conținut

Etrier necunoscut


krokodilu
 Share

Postări Recomandate

Fratilor, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:

Prin toamna anului trecut,am achizitionat de la nu spun cine, o furca japoneza asa zisa completa(nu cunosc marca).

Am adunat toate shmeltzurile de prin curte, ca sa nu mai stea imprastiate si am injghebat un fel de mobra :scratch: .

Toate bune si frumoase pina am ajuns la frina fata....surpriza....etrierul gol.

 

post-35810-1232825979_thumb.jpgpost-35810-1232825989_thumb.jpg

post-35810-1232825999_thumb.jpgpost-35810-1232826011_thumb.jpg

 

Mi-ar trebui pistonasul (are diametrul cam 30mm)cu tot cu garnitura si placutele de frina, sau un etrier identic complet,

pentru ca nu stiu marca motociletei de pe care provine etrierul, ca sa fac comanda!

 

Cam asta a iesit:

 

post-35810-1232826025_thumb.jpgpost-35810-1232826057_thumb.jpg

(Mai am de schimbat shaua, de vopsit amortizoarele si aripa fata ca sint cam ochioase pentru gustul meu!)

 

Pentru cine are piesa...banu' jos si o bere rece la vara!

Multumesc!

Editat de krokodilu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal,

nu poti lua un etrier cu 1 pistonas de la vre-o japoneza,cu prindere asemanatoare?

mi-e nu mi-se pare ca e incomplet...ai cele doua placute,care pot fi reconditionate(incarcate cu ferodou)...pistonul pare la locul lui.

hmmm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal,

nu poti lua un etrier cu 1 pistonas de la vre-o japoneza,cu prindere asemanatoare?

mi-e nu mi-se pare ca e incomplet...ai cele doua placute,care pot fi reconditionate(incarcate cu ferodou)...pistonul pare la locul lui.

hmmm

 

Pai piston nu are deloc...are un disc de otel pe care ar trebui sa apese pistonul,apoi nu are nici o garnitura de cauciuc, curge tot lichidul pe jos. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai atunci nu stiu ce sa zic...chiar nu sti de la ce motor provine?cilindree macar sau an fabr.

poate ca semering vei gasi pina la urma,iar pistonas sa-l faci la un strungar dar...oare merita?

mai bine cauta unul asemanator,cu aceleasi prinderi,dar complet.succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum ma dau si eu cu parerea

(cu toate ca ar trebuii sa cauti unul cu prinderea asemanatoare dar complet )

 

intrebare: nu exista nici un cod sau un inscris ceva pe acel etrier (in general au asa ceva )

 

asta este o parere personala - cu toate ca mie mi se pare cunoscut acel etrier ... incearca un post pe sectiunea comunistelor ... repet doar o parere personala ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum ma dau si eu cu parerea

(cu toate ca ar trebuii sa cauti unul cu prinderea asemanatoare dar complet )

 

intrebare: nu exista nici un cod sau un inscris ceva pe acel etrier (in general au asa ceva )

 

asta este o parere personala - cu toate ca mie mi se pare cunoscut acel etrier ... incearca un post pe sectiunea comunistelor ... repet doar o parere personala ....

 

Scrie doar ''TOKICO'' si un ''5''....atita tot!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:

Prin toamna anului trecut,am achizitionat de la nu spun cine, o furca japoneza asa zisa completa(nu cunosc marca).

Am adunat toate shmeltzurile de prin curte, ca sa nu mai stea imprastiate si am injghebat un fel de mobra :laugh: .

Toate bune si frumoase pina am ajuns la frina fata....surpriza....etrierul gol.

 

post-35810-1232825979_thumb.jpgpost-35810-1232825989_thumb.jpg

post-35810-1232825999_thumb.jpgpost-35810-1232826011_thumb.jpg

 

Mi-ar trebui pistonasul (are diametrul cam 30mm)cu tot cu garnitura si placutele de frina, sau un etrier identic complet,

pentru ca nu stiu marca motociletei de pe care provine etrierul, ca sa fac comanda!

 

Cam asta a iesit:

 

post-35810-1232826025_thumb.jpgpost-35810-1232826057_thumb.jpg

(Mai am de schimbat shaua, de vopsit amortizoarele si aripa fata ca sint cam ochioase pentru gustul meu!)

 

Pentru cine are piesa...banu' jos si o bere rece la vara!

Multumesc!

 

 

Super tare ! Mai am putin si -l termin si eu pe-al meu numai ca nu gasesc saua. Nu o vinzi pe a ta? De unde ti-ai luat filtre de aer pe carburatoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa cauti un etrier complet la care o sa gasesti si placute de frana.

tu ai acolo un etrier antic, unde mai gasesti garnituri? cel mai bine gasesti un etrier sa-l poti pune in locul celuilalt si stii ca faci o treaba buna!

filtre de aer se gasesc pe louis, vedeti ca sunt mai multe tipuri in func de diametrul difuzorului carburatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare ! Mai am putin si -l termin si eu pe-al meu numai ca nu gasesc saua. Nu o vinzi pe a ta? De unde ti-ai luat filtre de aer pe carburatoare?

Dupa ce gasesc alta sha pentru mine, iti dau tie shaua de ural.

Filtrele de are le-am luat de la Dany!

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot ma uit la pozele in care apare furca si imi dau seama ca ai pus telesoapele invers cel din stinga tre sa fie in dreapta .... etrierul la acea furca e in spate nu in fata deci ...etrierul e pe partea dereapta nu pe stinga cum lai pus tu...

In rest cauta un alt etrier complet si te scutesti de multe alte cautari....

Multe din etrierele japoneze au aproape aceiasi prindere, dute cu etrierul ce il ai si cauta ceva asemanator....nu te uita doar la suportul etrierului, uitate si la distanta dintre suportul etrier si placutele de frina... sa nu fie mai inafara sau mai inauntru etrierul...ok

 

te salut si numa bine

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ar fi mai simplu sa iei alt etrer si sa-i modifici suportul ?

Hmm...prefer sa nu fac improvizatii la frine..,dar daca nu voi avea de ales o fac si pe asta!

 

Tot ma uit la pozele in care apare furca si imi dau seama ca ai pus telesoapele invers cel din stinga tre sa fie in dreapta .... etrierul la acea furca e in spate nu in fata deci ...etrierul e pe partea dereapta nu pe stinga cum lai pus tu...

In rest cauta un alt etrier complet si te scutesti de multe alte cautari....

Multe din etrierele japoneze au aproape aceiasi prindere, dute cu etrierul ce il ai si cauta ceva asemanator....nu te uita doar la suportul etrierului, uitate si la distanta dintre suportul etrier si placutele de frina... sa nu fie mai inafara sau mai inauntru etrierul...ok

 

te salut si numa bine

 

Ai dreptate...intre timp s-a remediat!...asa se intimpla daca lucrezi numa noaptea la mobra!...cred ca tre' sa schimb si marca de bere :crack:

Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...