Sari la conținut

Diferenta Intre Rf600r Si Rf600f ?


KristaKe
 Share

Postări Recomandate

Ciao lume, stie cineva diferenta dintre suzuki RF600R si RF600F ??????? sau e asa mica incat nici nu merita discutata... :haha:

 

sau de asemenea, poate imi explica cineva diferentele intre anii de fabricatie... salutari din timisoara :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU cred ca exista RF 600 F, exista doar RF 600 R.

Acest model s-a fabricat intre 92-95 sub numele de RF 600 R (GN76B0) si intre 96-97 RF 600 R/RU (GN76B/96), adica sunt practic identice. Categoria: sport-touring.

Date tehnice: 98 CP@11500 rpm, 599cmc, 4 cil in linie, DOHC 16 valve, 6 viteze, Frana fata-dublu disc 290mm cu 4 pist, frana spate-disc 240mm 1 pist, Inaltime sa-790mm, greutate 195kg.

Ulei SAE 10W40-3,3L(inclusiv filtrul), Kit de lant-14/42/108 dinti (pinion/foaie/lant), Relanti-1200Rot/min, Rezervor-17L, etc etc :haha:

 

Test model '95 vezi link

http://www.motorcycle.com/mo/mcsuz/95_rf600.html

Cred ca e de ajuns!

:D

Editat de LaurBalaur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok laur, merci fain de info, cred totusi ca este si varianta F, chiar am vazut si in cateva sale-uri de pe mobile.de, dar detalii nu stiu...poate ai dreptate. Salutare! :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Deci chiar nu exista nici un RF 600 F. Exista doar RF 600 R.

@LaurBalaur:

Totusi RF 600 R a fost incadrat de Suzuki (am eu ful line-up catalogue din 1994) si de toata lumea la categoria supersport si nu sport-touring. Sport-touring a fost intotdeauna si inainte si in timpul si dupa RF, GSX F ul. Ala era sport touring. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca la vremea RF ului de 600, GSX-R de 600 nici nu exista, cel mai mic fiind cel de 750. RF era in mod clar rivalul CBRului, al ZX-Rului si al FZRului.

Ca acum, dupa 13 ani de la prezentare (si iesire la pensie din pacate :ok: ), un RF ne pare a fi mai de graba un sport-touring decat un supersport (mai ales daca il comparam cu MIGurile actuale) e partea a doua. Dar RF a fost si este totusi un supersport.

 

I love that bike. :peace:

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

roger that! oricum...am vazut ca pe motoscout24.de, daca dai o cautare la suzuki, poti alege si RF600 si RF600R si RF600RU (probabil ca este vorba exact de acelasi model dar cu anii de fabricatie diferiti) din modelele suzuki! dar pe alt site, nu mai stiu care, am vazut si RF600F :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca la vremea RF ului de 600, GSX-R de 600 nici nu exista, cel mai mic fiind cel de 750. RF era in mod clar rivalul CBRului, al ZX-Rului si al FZRului.

I love that bike. :peace:

 

Ai sa razi dar GSX-R de 600 se produce din 1992, ia vezi aici http://www.motorbikes.be/en/Suzuki/1992/GSX-R%20600/

Si inca ceva motorul de pe RF de 599 cmc e derivat din cel de pe Gixxer, asa ca.....

Stii oricum de ce nu a avut un asa mare succes RF-ul oricum, fiindca concurentul sau era intr-un fel GSX-R care si acum sta bine pe pozitie ca product. La clasa sport-touring exista deja GSX-F iar la sport GSX-R, iar RF s-a vrut sa fie la mijloc , dar..., s-a scos din fabricatie in 97.

 

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai sa razi dar GSX-R de 600 se produce din 1992, ia vezi aici http://www.motorbikes.be/en/Suzuki/1992/GSX-R%20600/

Si inca ceva motorul de pe RF de 599 cmc e derivat din cel de pe Gixxer, asa ca.....

Stii oricum de ce nu a avut un asa mare succes RF-ul oricum, fiindca concurentul sau era intr-un fel GSX-R care si acum sta bine pe pozitie ca product. La clasa sport-touring exista deja GSX-F iar la sport GSX-R, iar RF s-a vrut sa fie la mijloc , dar..., s-a scos din fabricatie in 97.

 

:peace:

 

Ok. Nu zic nu cu privire la Gixxer ul de 600 aparut inca din 1992. Doar ca eu nu mai vazusem in viata mea GSX-R 600 mai vechi de 1996. Nici macar pe siteuri de vanzari. Mai ales ca am acasa un poster de 8 pagini din 1994 cu "intreaga gama moto Suzuki pe 1994". Pe fata e un superb RF 900 R, pe verso toate Suzi-urile pe 1994, de la GSX R 1100 pana la scuter de 50 de cc si ATV pt. copii. Tot si...nici urma de vreun GSX R de 600. (Atat RF 600 cat si 900 figurand la clasa supersport langa GSX R 750 si 1100.) Si acuma vine explicatia la care m-am gandit eu: Catalogul-poster pe care il am e din Germania deci Europa. Avand in vedere ca RF 400 R, cum ai tu, era clar in productie (inca din 1992, parca) la vremea aceea da nici vorba de el in catalog, asa se poate sa fie si cu GSX R ul de 600 (aceste modele sa nu fie pur si simplu destinate pietei din Europa (cel putin de RF 400 R stiu sigur asta). Intr-adevar, asa era, RF facea concurenta fratelui GSX R (care arata mult mai naspa, parerea mea, da ma rog)... si cum lumea nu se prea inghesuia la RF uri (care era totusi supersport, nu altceva), acesta a fost scos de pe piata prematur. :ok:

post-8276-1136654778_thumb.jpg

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, asa era, RF facea concurenta fratelui GSX R (care arata mult mai naspa, parerea mea, da ma rog)... si cum lumea nu se prea inghesuia la RF uri (care era totusi supersport, nu altceva), acesta a fost scos de pe piata prematur. :ok:

foarte prematur chiar...din pacate... :peace: cea mai noua pe care poti sa ti-o iei deja are 8-9 ani...sucks

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

nu te mai uita la ani, poa' sa aiba si 20, depinde de starea in care se afla motorul si daca iti place tie :ok: crezi ca un rf 600 din '97 cu 50.000 de km e mai bun ca unu' din '94 cu 25.000? :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...