Sari la conținut

Reglare Cutie De Viteza


CharlieKing
 Share

Postări Recomandate

Spuneti-mi si mie va rog cum sa reglez cutia de viteze la Hoinarul meu. Am citit in cartea lui ca are 2 suruburi in partea dreapta de la care se poate regla ceva la viteze. Problema mea este ca nu intra calumea in viteze, daca ridic in sus de schimbator trece de viteza in care vreau sa bag iar pe urma trebuie sa calc inapoi ca sa intre. Asta in cazul in care fac manevra cu ambreiaj. Daca o fac fara merge mai bine. Nu stiu insa cat de sanatos e sa schimb viteza fara ambreiaj. Amintesc ca problema e doar dac aincerc sa schimb in sus, in jos merge perfect si cu ambreiaj.

Daca trebuie desfacut motorul si stiti pe cineva din timisoara care se pricepe la din aste va rog sa imi spuneti.

Mersi mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca ti-am raspuns de ieri la sectiunea Service. Nu trebuie sa desfaci motorul. Regleaza din cele 2 suruburi de care spuneai ca le-ai vazut in manual, si mai exact misca-l putin pe cel de sus. N-o sa-ti reuseasca din prima, e un reglaj foarte fin. Surubul dat peste cap revine in pozitia initiala in interior. Deci trebuie sa te joci pe o plaja de 360grade cu el.

 

 

Vad ca nu ai mai intrat pe forum, sper ca nu te-ai apucat de desfacut motoru' :friends:

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca ti-am raspuns de ieri la sectiunea Service. Nu trebuie sa desfaci motorul. Regleaza din cele 2 suruburi de care spuneai ca le-ai vazut in manual, si mai exact misca-l putin pe cel de sus. N-o sa-ti reuseasca din prima, e un reglaj foarte fin. Surubul dat peste cap revine in pozitia initiala in interior. Deci trebuie sa te joci pe o plaja de 360grade cu el.

Vad ca nu ai mai intrat pe forum, sper ca nu te-ai apucat de desfacut motoru' :friends:

Ma bag ca musca-n lapte........

Care-i diferenta intr-e cut. de hoinar si cea de mobra??????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ceva diferenta, hoinarul e in 5 viteze, mobra in 4...nu stiu sa iti spun exact ca nu am deschis inca un motor...urmeaza

 

Mersi frumos de raspuns. Nu m-am apucat inca sa deschid motorul, nici nu am de gand sa fac asta pe frig, eventual la primavara...

Am deschis capacul de pe partea dreapta a motorului si am constatat ca sunt 3 suruburi acolo care tin acea placa, cred ca este vorba de suruburile de reglare a ambreiajului, placa aceea se strange catre interior cand trag de ambrieaj. Mai e un surub pe mijloc, mai mic, cred ca e de 8. Nu stiu acuma de care surub sa invart. Please help me!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai reusit sa faci ceva? Ar fi bine sa pui o poza cu suruburile de reglaj.

 

Cei care au sau au avut HOINAR! Va rog sa ne ajutati! Exista vreo diferenta la reglajul cutiei de viteze (din exterior, fara sa desfaci motorul) intre motorul de HOINAR si motorul de MOBRA?

 

La motorul de Mobra cursa pedalei schimbatorului se poate regla din doua suruburi aflate in dreapta motorului sub un capacel care se desface usor. Tot sub acel capacel se afla surubul pentru reglat ambreiajul.

 

La motorul de HOINAR este la fel ? HELP !!!

 

Daca ati reglat vreodata un motor de Hoinar (nu de Mobra) va rog sa raspundeti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai reusit sa faci ceva? Ar fi bine sa pui o poza cu suruburile de reglaj.

 

Cei care au sau au avut HOINAR! Va rog sa ne ajutati! Exista vreo diferenta la reglajul cutiei de viteze (din exterior, fara sa desfaci motorul) intre motorul de HOINAR si motorul de MOBRA?

 

La motorul de Mobra cursa pedalei schimbatorului se poate regla din doua suruburi aflate in dreapta motorului sub un capacel care se desface usor. Tot sub acel capacel se afla surubul pentru reglat ambreiajul.

 

La motorul de HOINAR este la fel ? HELP !!!

 

Daca ati reglat vreodata un motor de Hoinar (nu de Mobra) va rog sa raspundeti.

Nu ma laud, dar eu cu baluba reparam motociclete de 5 ani, de toate felurile, iar la hoinar cutia de vit. se regleaza fix cum a spus Belbody.

Oricum daca nu crezi, tu macar incearca, si daca nu merge inseamna ca am reglat-o prost :friends:

Totusi faza ca hoinaru are 5 vit, n-am stiut

Editat de axi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...