Sari la conținut

Montare far original GS 500 e


JCDenton
 Share

Postări Recomandate

Am un GS 500 si nu ma descurc sa montez farul original, am niste suruburi de prindere si lamelele triunghiulare laterale de fixare , dar nu inteleg in ce mod trebuie montat la partea electrica incat sa nu faca scurt de la orice picatura de apa, par cam expuse firele acolo.

 

Mai pe scurt problema e ca nu stiu ce fire si in ce mod trebuiesc conectate in far.

 

Multumesc.

 

post-39658-1235835587_thumb.jpgpost-39658-1235835596_thumb.jpg

post-39658-1235835607_thumb.jpgpost-39658-1235835616_thumb.jpg

post-39658-1235835629_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand da jos toata tgania aia ce o ai acolo si monteaza triunghiurile alea originale. Pentru asta trebe sa sai jugul superior jos ca sa bagi triunghiurile la locul lor. Dupa montezi carcasa farului si bagi toata instalatia electrica in el prin cele doua gauri mari din spate si faci legaturile la mufe in far si le asezi pe marginea carcasei farului cu multa grija sa nu se atinga de farul in sine. Cu putin efort si bunavointa ai sa reusesti, nu e complicat deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand da jos toata tgania aia ce o ai acolo si monteaza triunghiurile alea originale. Pentru asta trebe sa sai jugul superior jos ca sa bagi triunghiurile la locul lor. Dupa montezi carcasa farului si bagi toata instalatia electrica in el prin cele doua gauri mari din spate si faci legaturile la mufe in far si le asezi pe marginea carcasei farului cu multa grija sa nu se atinga de farul in sine. Cu putin efort si bunavointa ai sa reusesti, nu e complicat deloc.

Am vazut suruburile de prindere care trebuie sa le scot pentru a da jos bara de metal ce tine farurile duale, dar imi dadea cu virgula cand ma intrebam cum am sa conectez farul.

 

In poza de mai jos indic piesa pe care am observat-o ca ar fi cea unde se pun triunghiurile care tin farul, intrebarea mea este: Acestea trebuie sa fie fixe? Ele se invart dupa amortizor, acum daca ele sunt prinse de far nu ar mai avea unde sa se duca, dar intreb ca un nestiutor ce sunt.

 

post-39658-1236028814_thumb.jpg

 

Deci sa inteleg ca pentru a conecta partea electrica dau capacul din spate de la far jos fac cablajul si montez capacul din spate la loc?

 

Semnalizatoarele unde pusca mea vin? cumva pun lamelele pe care stau acum, intre far si surubul care prinde farul de capatul triunghiului, ca si cum ar fi o saiba?

 

Multumesc mult de ajutor.

 

 

 

Prin manualele de service si sau intretinere te-ai uitat?

 

 

M-am uitat, am doua destul de stufoase, dar nu gasesc chestii asa specifice cum ar fi demontatul unui far custom si punerea celui original.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...