Sari la conținut

Probleme electrice


marlyin
 Share

Postări Recomandate

salut

am o yamaha virago 250,asta toamna mi se oprea motorul in mers,am verificat si mi s-a zis atunci ca e relul de incarcare stricat.Am schimbat releul si bateria acum 2 saptamani,aseara a facut iarasi aceiasi problema,cand ma intorceam pe autostrada mi s-a oprit mobra in mers.Intensitatea luminii farului fluctua(daca o turam lumina devenea mai intensa,cand statea la relanti,era galbuie)

Stiti pe cineva care se baga la elecrica la mobre?urgent ca e o vreme asa frumoasa si eu stau cu ea in garaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

am o yamaha virago 250,asta toamna mi se oprea motorul in mers,am verificat si mi s-a zis atunci ca e relul de incarcare stricat.Am schimbat releul si bateria acum 2 saptamani,aseara a facut iarasi aceiasi problema,cand ma intorceam pe autostrada mi s-a oprit mobra in mers.Intensitatea luminii farului fluctua(daca o turam lumina devenea mai intensa,cand statea la relanti,era galbuie)

Stiti pe cineva care se baga la elecrica la mobre?urgent ca e o vreme asa frumoasa si eu stau cu ea in garaj.

ceva detalii,de exemplu cand se opreste mai ai curent ?adica farul ramane aprins sau poti da la automat?

 

 

ceva detalii,de exemplu cand se opreste mai ai curent ?adica farul ramane aprins sau poti da la automat?

verifica in primul rand daca ai curent la bornrle bateriei,apoi verifica pe firele care pleaca de la baterie ai niste sigurante fuzibile vezi sa nu fie arse

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai un voltmetru? Seteaza-l pe 20V curent continuu si masoara tensiunea pe baterie, la relanti si in functie de turatie. Apoi, lasa plus-ul la baterie si pune masa pe un cilindru si masoara din nou la relanti si in ture. Opreste motorul si masoara tensiunea pe baterie si cu motorul oprit.

 

Desigur, poti avea probleme la aprindere, sau sa ai un scurt-circuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...