Sari la conținut

Mesaje(vorbe)discutii!


GIV 32
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca spui ca crezi in Dumnezeu, ar trebui sa stii ca din acest punct de vedere (al credintei) inteligenta este marele dar al Lui catre omenire

Aproape tot ce se spune in documentarul citat de Kato se bazeaza pe concepte filozofice foarte elaborate

Se citeaza din Max Planck, vorbesc personalitati precum David Lynch sau Robert Anton Wilson, mai putin cunoscuti la noi, dar ale caror concepte sunt luate in serios peste tot in lumea academica

La un moment dat, se pomeneste de fractali, functii matematice impredictibile

Aceste functii, aplicate in grafica computerizata, pot genera imagini deosebit de frumoase, ca acestea de mai jos

Toate aceste frumuseti sunt create de inteligenta si creativitatea umana, aceeasi inteligenta care a produs si bomba atomica :D

 

fractal21.gif

 

fractal.gif

 

fractal-02090502.jpg

 

 

 

Superbe imaginile...nu stiam de chestia asta si nici de numele enumerate de tine mai sus. Interesant! Pot spune ca imaginile, unele din ele, se aseamana cu imaginile date de catre structura apei din diferite ipostaze de studiu, din filmul APA, care mie mi s-a parut foarte interesant si care da de gandit si ne dau anumite raspunsuri la intrebari precum "de ce apa sfintita nu se strica".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stati numai sa se gate petrolul si atunci chiar ca va fi world war 3, eu am vazut un film da nu mai stiu cum ii zice. si deja ei erau cu 10 ani dupa ce sau terminat resursele de petrol ,multi oameni au murit din cauza foametei altii au inceput sa se vaneze unul pe altul , mie mi sa parut destul de interesant. acuma nu spun eu ca o sa fie asa si de adevarat dar puneti-va si voi intrebarea daca se termina petrolul ca odata si odata tot se termina. ce se va intampla oare?

Editat de Makaveli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista variante alternative de ceva ani buni dar nu e interes sa le dea drumul la scara larga, deoarece aurul negru inca detine puterea economica si politica a lumii! Dar film de acest gen (cum spui tu) a fost si Mad Max daca imi aduc eu bine aminte... si a fost facut in jurul anilor 1980!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista variante alternative de ceva ani buni dar nu e interes sa le dea drumul la scara larga, deoarece aurul negru inca detine puterea economica si politica a lumii! Dar film de acest gen (cum spui tu) a fost si Mad Max daca imi aduc eu bine aminte... si a fost facut in jurul anilor 1980!

cam asa ceva era si filmul ala numai ca erau in oras ,New York cred.

Mesaj completat

cam asa ceva era si filmul ala numai ca erau in oras ,New York cred.

Tooth & Nail ii spune la film http://www.imdb.com/title/tt0922642/

Editat de Makaveli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stati numai sa se gate petrolul si atunci chiar ca va fi world war 3, eu am vazut un film da nu mai stiu cum ii zice. si deja ei erau cu 10 ani dupa ce sau terminat resursele de petrol ,multi oameni au murit din cauza foametei altii au inceput sa se vaneze unul pe altul , mie mi sa parut destul de interesant. acuma nu spun eu ca o sa fie asa si de adevarat dar puneti-va si voi intrebarea daca se termina petrolul ca odata si odata tot se termina. ce se va intampla oare?

 

Teoretic petrolul nu se va termina ... practic nu stiu nici eu si nici altii nu cred ca stiu.

Petrolul va fii tot mai greu de gasit (parerea mea) , ii va creste pretul iar oamenii daca vor pot trece la resurse alternative .

O problema mare cred ca e si faptul ca mult teren arabil nu este folosit si din pacate sunt putini oameni care isi dau interesul pentru asta. Iar terenurile nearabile de asemenea nu sunt exploatate.

Uitati-va la puterea solara , sunt fabrici de curent electric care furnizeaza curentul cu ajutorul panourilor solare. De ce nu se trec la astfel de resurse complet regenerabile ? Pentru ca cei care au bani vor sa-i duca cu ei in mormant si de investitii nu mai vorbim ;) . Cei care nu au bani nu pot face asa ceva si sunt sigur ca multi dintre noi daca am vrea sa "devenim autonomi" si sa depindem tot mai putin de reteaua electrica "clasica" ar fi destul de/foarte greu . Totusi sunt unii care gandesc si fac investitii pe termen lung , unele exemple foarte bune sunt mici orase tari fiecare cu cate un lucru interesant : In Germania este un oras care produce mai multa energie electrica decat consuma si o vinde retelei . In tarile nordice (nu mai tin minte exact dar prin Finlanda parca) sunt multe orasele care folosesc combustibili alternativi si recicleaza o parte semnificativa de deseuri .

 

Daca ar fi sa vorbim de ecologizare ar fii prea mult de vorbit dar s-au gasit foarte multe tehnologii mult mai bune cu care putem inlocui petrolul cu modificari foarte mici.

 

Lasand la o parte treaba cu ecologizarea am ceva intrebari pentru voi , cei care vreti sa ma ajutati va multumesc anticipat , pe restul va salut :D :

Am o mare dilema la comparatia motoarelor in 2T si 4T . Nu ma pot hotaresc ce motocicleta sa iau , batalia este intre Aprilia RS125 si Yamaha WR125X .

Imi place foarte mult pe off-road , dar a inceput sa-mi placa si pe asfalt . RS-ul are putere , zgomotul motorului nu ma intereseaza ... dar am auzit foarte multe plangeri in legatura cu intretinerea foarte costisitoare a RS-ului si consumul exagerat.

Pe cealalta parte este WR-ul , 11kW (15cai ... legea pt A1) ... cauciucuri late pentru un supermoto chiar pentru 125 , intretinere mica , consum mic ... dar puterea nu e prea buna , viteza maxima fiind pe la 110-120 .

De asemenea daca mi-ati putea spune cate una-alta despre comercianti ... stiu o reprezentanta Yamaha in gradiste dar am auzit ca duce chinezarii , chestii-trestii .

RS-ul l-as cumpara second-hand si i-as face o revizie dupa ce-l aduc acasa . WR-ul l-as cumpara nou si pentru off-road avand cauciucuri late si cu ajutorul pinioanelor cred ca as putea sa scot un cross bunicel dar chiar si acolo ar fii cam puturos.

Kilometrii am de gand sa fac multi , si as vrea sa stiu daca merita RS-ul fiindca trec ca painea calda si ieftine , dar WR-ul costa 4.000 euro nou .

Inca o data : multumesc anticipat si sarbatori fericite tuturor

Editat de maradeanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic petrolul nu se va termina ... practic nu stiu nici eu si nici altii nu cred ca stiu.

 

Nu se va termina? asta e parerea ta ...

 

riza petrolului: cand?

Petrolul se va termina mai repede decât se anticipase

Petrolul ar putea dispărea din istoria omenirii mult mai repede decât se credea, iar companiile-gigant din domeniu trebuie să investească urgent în alte suse de energie dacă vor să supraviețuiască pe piața energetică a viitorului.

 

 

 

 

Acestea sunt concluziile celui de-al 18-lea Congres Mondial al Petrolului. Încheiat la Johannesburg, la sfârÂşitul lunii trecute, congresul a relevat că, în 33 din cele 48 de țări ale lumii care dețin rezerve notabile producția de țiței scade, inclusiv în Âşase din cele 11 membre al OPEC. Consumul record înregistrat în 2004 nu anunță vremuri bune, deÂşi neoficial se vorbeÂşte că țări precum Arabia Saudită, Irak Âşi Rusia ar avea rezerve mult mai mari decât cele recunoscute. Cererea imensă a Chinei Âşi Indiei, adaugată consumului sporit pe piețele tradiționale, plus fenomene imprevizibile precum uraganele, violențele din Irak sau amenințările recente ale Iranului că nu va mai vinde țiței Occidentului dau peste cap orice previziuni asupra momentului – se va instala penuria de petrol la nivel global. Ceea ce se apreciază aproape unamim este că, după creÂşterea de prețuri din ultimul an, nu va mai exista o descreÂştere notabilă ca aceea care a survenit crizei petroliere din anii `70. În cea mai optimistă variantă, ar mai exista suficient petrol pentru circa 100 de ani. În varianta cea mai îngrijorătoare, în cel mult 20-30 de ani discrepanța uriaÂşă dintre cerere Âşi ofertă va face din petrol un produs de lux.

 

Varianta optimistă – sursele alternative de energie vor înlocui la timp petrolul

La amintitul congres, mai-marii industriei petrolului s-au arătat convinÂşi că trecerea la alte surse de energie se va face la timp pentru ca ritmul de creÂştere al economiei mondiale să nu aibă de suferit. Energia solară, eoliană, geotermală Âşi biocombustibilii au deja o creÂşterea anuală constantă de doi la sută. În China, 35 milioane de locuințe au apă caldă exclusiv datorită energiei solare. În Norvergia Âşi Suedia, înlăturarea dependenței de petrol este un obiectiv tangibil în următorii 20 de ani, deoarece energia reînnoibilă ocupă deja 45, respectiv 25 la sută din piața acestor țări. Investițiile în domeniu ale unor companii ca Shell, British Petroleum ori Mitsubishi, plus programele guvernamentale din Brazilia sau China pentru generalizarea biocombustibilor ar putea avea rezultate majore în mai puțin de un deceniu. Dacă toată energia electrică ar fi produsă altfel decât prin arderea combustibilor fosili, ulterior, dezvoltarea de vehicule pe hidrogen sau biocombustibili din plante Âşi reziduuri organice ar fi mai uÂşoară.

Varianta pesimistă – înainte ca petrolul să poată fi înlocuit, economia mondială se va prăbuÂşi

Potivit “piramidei petrolului”, teorie dezvoltată încă din 1956 de geologul companiei Shell, Marion King Hubbert, producția a urcat treptat până în 2000, anul cu cea mai mare cantitate extrasă, iar acum descreÂşte treptat. În 2020, producția va fi egală cu cea din 1980, în timp ce populația Terrei va fi aproape dublă față de acel an. Comparația cea mai frecventă pe care o fac analiÂştii pesimiÂşti este aceea cu corpul uman. În condițiile în care organismul nostru este 70 la sută apă, o deshidratare cu efecte mortale poate interveni Âşi dacă pierdem numai 10-15 la sută din apa din corp. Tot aÂşa, chiar dacă petrolul ar continua să fie extras mai bine de un secol, în momentul în care cererea ar depăÂşi oferta cu doar 10 la sută, economia mondială s-ar prăbuÂşi. Ca exemplu este dată criza gazelor naturale din California de acum câțiva ani, când, la un moment dat, deÂşi cererea a depăÂşit cu numai cinci la sută oferta, prețurile au explodat până la 400 la sută. În plus, pesimiÂştii avertizează că extragerea uraniului pentru centralele nucleare, construcția de panouri solare, baterii cu hidrogen Âşi turbine eoline înghite milioane de barili de petrol. Cu alte cuvinte, toate sursele alternative sunt de fapt „derivate” din petrol, iar civilizația este condamnată la una dintre cele mai grave crize din istorie.

 

 

Am o mare dilema la comparatia motoarelor in 2T si 4T .

 

4 timpi

Editat de Makaveli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4T sau 2T oricum o sa vrei foarte repede ceva mai mare de 125. Cu 10-15 CP degeaba vrei sa faci cross-enduro ca nu iti iese. Trebuie schimbat de la pinioane, telescopate cam tot, dar atsa iti vor spune cei care practica acest sport. 110-120 e o viteza ok pt un 125. daca o sa vrei sa vi cu motociclistii la intruniri sau iesiri va trebui sa strangi din buci la drum. Si din experienta iti spun ca vei sti ce motor vrei cand deja vei merge pe unul, indiferent care, ceva timp.

Eu am avut yamaha XT de 125 si am fost foarte multumit de el. Si la cine o ajuns e foarte multumit de el dar e limitat de la mama natura, avea 10 CP ca era euro2, cele mai vechi au aproape 15cp.

In concluzie parerea mea este sa-ti iei ce vrei ca oricum va conta ce-ti iei cand o sa ai A. Cu A1 nu poti face nimic cum vrei tu, nici enduro nici strada si mers in iesiri cu restul motoarelor.

dar ca idee pot sa-ti sugerez sa-ti iei un enduro ceva vechi de 250 si mergi cu el doar pe dealuri (unde legal nu mai este voie nici acolo), macar asa poti incepe sa faci enduro asa cum ar trebui pentru nivel de incepator. dar repet, ia legatura cui cei care fac sportul asta sa te indrume. vezi la allmotowear la baietii de acolo ca sunt super si te pot indruma.

 

 

Oricum trebuie sa recunosc ca discutiile de azi de pe acest topic se datoreaza caldurii de afara si dorului de duca cu motoru....din moment ce s-a ajuns la intrebari existentiale.dar tot e bine ca nu au fost replici prea acide :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum trebuie sa recunosc ca discutiile de azi de pe acest topic se datoreaza caldurii de afara si dorului de duca cu motoru....din moment ce s-a ajuns la intrebari existentiale.dar tot e bine ca nu au fost replici prea acide :D

pai de plictiseala ce sa facem si noi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4T sau 2T oricum o sa vrei foarte repede ceva mai mare de 125. Cu 10-15 CP degeaba vrei sa faci cross-enduro ca nu iti iese. Trebuie schimbat de la pinioane, telescopate cam tot, dar atsa iti vor spune cei care practica acest sport. 110-120 e o viteza ok pt un 125. daca o sa vrei sa vi cu motociclistii la intruniri sau iesiri va trebui sa strangi din buci la drum. Si din experienta iti spun ca vei sti ce motor vrei cand deja vei merge pe unul, indiferent care, ceva timp.

Eu am avut yamaha XT de 125 si am fost foarte multumit de el. Si la cine o ajuns e foarte multumit de el dar e limitat de la mama natura, avea 10 CP ca era euro2, cele mai vechi au aproape 15cp.

In concluzie parerea mea este sa-ti iei ce vrei ca oricum va conta ce-ti iei cand o sa ai A. Cu A1 nu poti face nimic cum vrei tu, nici enduro nici strada si mers in iesiri cu restul motoarelor.

dar ca idee pot sa-ti sugerez sa-ti iei un enduro ceva vechi de 250 si mergi cu el doar pe dealuri (unde legal nu mai este voie nici acolo), macar asa poti incepe sa faci enduro asa cum ar trebui pentru nivel de incepator. dar repet, ia legatura cui cei care fac sportul asta sa te indrume. vezi la allmotowear la baietii de acolo ca sunt super si te pot indruma.

 

De viteza nu imi este frica , si nici de viraje stranse atat timp cat inca ma tin cauciucurile pe asfalt

Bani de enduro separat nu am si nu am de gand sa-mi cumpar ceva exclusiv enduro . As vrea sa fie supermoto si cand prin vreun loc mai frumusel sau vreme rea sa schimb rapid rotile , macar pe aia spate si sa ma pot distra . 125 e cam puturos pentru orice , mai ales ca e in 4T .

Stiu ca 4t e superior la 2t , dar eu nu imi cumpar motocicleta decat pentru 2 ani fiindca am o XJ 600 S Diversion in garaj deci am cu ce sa ma dau cand fac A-ul.

Pentru off-road m-am tot gandit si cred ca cel mai potrivit ar fi ceva gen KTM 640 fiindca are motor puternic in 4t cu care nu mori cand vrei sa urci o panta si s-ar putea sa fie si inmatriculabil.

Deci pentru A sunt asigurat cu motocicleta , daca as mai avea si varsta la care sa pot face categoria de permis A ar fi super ... dar la 15 ani nu poti nici macar A1 si pana in Iulie mai e ceva vreme.

Daca e vreun posesor/fost posesor de RS125 as vrea sa stiu cam cat costa un set motor fiindca stiu ca trebuie sa le schimbi pe la 5.000 km . Intreb fiindca s-ar putea ies sub 4.000 euro cu tot cu revizia completa la prima fitza a lui si atunci ar putea fii niste bani aruncati aiurea care ii poti investi in alte chestii .

 

Am pus intrebarile de pe acum ca sa ma documentez din timp ;) . Va rog nu dati cu pietre :D

 

Oricum trebuie sa recunosc ca discutiile de azi de pe acest topic se datoreaza caldurii de afara si dorului de duca cu motoru....din moment ce s-a ajuns la intrebari existentiale.dar tot e bine ca nu au fost replici prea acide :birthday:

Sunt prea multe pareri contradictorii si de aceea va intreb pe voi fiindca nu am de gand sa-mi cumpar motocicleta cu care o sa merg cel putin 2 ani mai ales cum s-a schimbat legea acum nu vreau sa-mi cumpar alta motocicleta pentru A2 (nu mai sunt valabili cei doi ani de A1 ;) )

Mesaj completat

4T sau 2T oricum o sa vrei foarte repede ceva mai mare de 125. Cu 10-15 CP degeaba vrei sa faci cross-enduro ca nu iti iese. Trebuie schimbat de la pinioane, telescopate cam tot, dar atsa iti vor spune cei care practica acest sport. 110-120 e o viteza ok pt un 125. daca o sa vrei sa vi cu motociclistii la intruniri sau iesiri va trebui sa strangi din buci la drum. Si din experienta iti spun ca vei sti ce motor vrei cand deja vei merge pe unul, indiferent care, ceva timp.

Am avut niste musafiri si nu am putut raspunde mai repede ... dar ma sperii :birthday:

Gata ... nu va duc daca patiti ceva , sa va duca altii

Editat de maradeanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta trebuia sa fie o gluma ?

cam asa , dar am ramas "in criza" de emoticoane

Mesaj completat

PS: Noapte buna , somn usor

7 pureci pe-un picior

Ca mi-ai bagat pe instalatie in jos

Fum alb-rau-jegos

S-a blocat la stramtoare (gatul , nu va ganditi la altceva ;) )

Si eu spus ca acolo moare (alta rima "instant" n-am gasit)

... la Mos Craciun vine pe motocicleta cand am plecat prima oara in podgoria la sens ai dat un shpritz cand eu imi aranjam cagula si mi-a intrat pe nas si gura de m-am innecat si de abia am mai respirat ... am bagat un Ho Ho Ho si am taiat-o mai departe , sa vorbesc nu puteam scoate un cuvant :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De viteza nu imi este frica , si nici de viraje stranse atat timp cat inca ma tin cauciucurile pe asfalt

Bani de enduro separat nu am si nu am de gand sa-mi cumpar ceva exclusiv enduro . As vrea sa fie supermoto si cand prin vreun loc mai frumusel sau vreme rea sa schimb rapid rotile , macar pe aia spate si sa ma pot distra . 125 e cam puturos pentru orice , mai ales ca e in 4T .

Stiu ca 4t e superior la 2t , dar eu nu imi cumpar motocicleta decat pentru 2 ani fiindca am o XJ 600 S Diversion in garaj deci am cu ce sa ma dau cand fac A-ul.

Pentru off-road m-am tot gandit si cred ca cel mai potrivit ar fi ceva gen KTM 640 fiindca are motor puternic in 4t cu care nu mori cand vrei sa urci o panta si s-ar putea sa fie si inmatriculabil.

Deci pentru A sunt asigurat cu motocicleta , daca as mai avea si varsta la care sa pot face categoria de permis A ar fi super ... dar la 15 ani nu poti nici macar A1 si pana in Iulie mai e ceva vreme.

Daca e vreun posesor/fost posesor de RS125 as vrea sa stiu cam cat costa un set motor fiindca stiu ca trebuie sa le schimbi pe la 5.000 km . Intreb fiindca s-ar putea ies sub 4.000 euro cu tot cu revizia completa la prima fitza a lui si atunci ar putea fii niste bani aruncati aiurea care ii poti investi in alte chestii .

 

Am pus intrebarile de pe acum ca sa ma documentez din timp ;) . Va rog nu dati cu pietre :D

 

 

Sunt prea multe pareri contradictorii si de aceea va intreb pe voi fiindca nu am de gand sa-mi cumpar motocicleta cu care o sa merg cel putin 2 ani mai ales cum s-a schimbat legea acum nu vreau sa-mi cumpar alta motocicleta pentru A2 (nu mai sunt valabili cei doi ani de A1 ;) )

Mesaj completat

 

Am avut niste musafiri si nu am putut raspunde mai repede ... dar ma sperii :birthday:

Gata ... nu va duc daca patiti ceva , sa va duca altii

 

 

Sau eu am baut prea mult sau tu ai baut prea putin...unde sa ne duci tu? Scuza-ma daca sunt indiscret!

Mesaj completat

cam asa , dar am ramas "in criza" de emoticoane

Mesaj completat

PS: Noapte buna , somn usor

7 pureci pe-un picior

Ca mi-ai bagat pe instalatie in jos

Fum alb-rau-jegos

S-a blocat la stramtoare (gatul , nu va ganditi la altceva ;) )

Si eu spus ca acolo moare (alta rima "instant" n-am gasit)

... la Mos Craciun vine pe motocicleta cand am plecat prima oara in podgoria la sens ai dat un shpritz cand eu imi aranjam cagula si mi-a intrat pe nas si gura de m-am innecat si de abia am mai respirat ... am bagat un Ho Ho Ho si am taiat-o mai departe , sa vorbesc nu puteam scoate un cuvant :birthday:

 

 

Nu te supara pe mine...dar te-ai inspirat de la mosu de la caminul de batrani...ala cu glasul pitigaiat?Ala are o scuza...tu nu ai...inca din cate stiu eu. Si apropo...nu cu rautate spun ceea ce spun...dar stai sa se trezeasca si colegii de pe forum sa citeasca ceea ce ai scris tu aici...! sa nu ma intelegi gresit...dar fara sa vrei poate devi mascota "clubului " de moto din Arad. asta nu inseamna ca e de rau sau e de bine...doar animezi topicurile! Acu vezi sa nu ti-o iei in cap!

Mesaj completat

A...sa nu uit...daca vrei sa iesi in evidenta se poate si altfel decat faci tu...dar e un inceput...15 ani, eu la varsta aia nu eram pe scuter ca existau decat mini jawele de 49 cm3...deci e bine! dar nu ma bagam in seama sub forma asta. Nu de alta dar nu cunosteam generatia moto pe vremea aia si nu erau resurse (netul) la nivelul din ziua de azi. Acum ca fapt divers si eu o mai iau de la cei mai experimentati de pe aici dar daca stai sa-i asculti ai de invatat sau nu, depinde numai de tine. Uina peste alta toti de aici cred ca sunt oameniminunati, daca le dai o sansa, asa cum o ai si tu din cate cred si vad eu. Dar vezi sa nu-ti irosesti sansele multiple pe care le ai.

Numai bine pentru tine si nu numai. Aici pe acest forum se spun multe , poate unele se regreta sau se uita mai tarziu, dar daca nu se invata nimic din asta...unii si-au irosit timpul sa scrie pe aceste topicuri.

Acum ca si asa am aberat in reply-uri pot spune cu mana pe inima ca pe multi ii cunoasteam doar de pe forum, cu unii chiar am iesit la unele intruniri moto din zona, dar ultima actiune de Craciun m-a facut sa-i cunosc si mai bine pe majoritatea care au participat si fiecare are latura sa frumoasa ca om si de la oricine ai ceva de invatat, inclusiv de la tine si ma refer la latura asta copilareasca chiar "aeriana" uneori. probabil ca in continuare voi iesi in traseele moto cu aceeasi trupa cu care ieseam dar mai mult ca sigur la intrunirile moto la care voi participa, pe colegii de la actiune de Craciun, nu ii voi saluta doar in fata primariei la plecare catre intrunire si la plecare de la intrunire catre Arad. Cheful care a fost la Kati mi-a facut o mare placere faptul ca am socializat atat cat am reusit la acel moment si deja e un pas inainte. E pacat ca motociclistii sa se cunoasca in momente cand unul din noi pleca de pe aceasta lume din cauza accidentelor rutiere sau nu. Am trait sentimentul cand un fost coleg de generala "Adi Nopcea" pe care multi de pe acest forum l-au cunoscut, a parasit aceasta lume (in ziua mortii bunicii mele care ma crescut si inmormanta in aceeasi zi cu el). In acea zi cred ca 98% din motociclisti din Arad si care il stiau si care nu l-au cunoscut mai bine, din pacate prea tarziu, au reusit sa se intalneasca la priveghi si inmormantarea lui Adi. Din pacate el a dat o lectie pe care unii nu au invatat-o. Dar deja scriu pre amult pentru aceasta ora si nu neaparat toate aceste cuvinte ti se adreseaza.

Sa ne intalnim cu bine la un suc la tine si la noi bere sau suc in functie de ce mijloc de locomotie avem.

Si din chef de scris datorata nevoii de descarcare...vreau sa inchei prin a ura o a doua zi de Craciun superba pentru toata lumea si plina de bucurii alaturi de cei dragi.

Sa fiti iubiti si sa iubiti la randul vostru!

Mesaj completat

Si imi cer scuze fata de Kato ...e Kato nu Kati cum am scris mai sus...ora tarzie...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau eu am baut prea mult sau tu ai baut prea putin...unde sa ne duci tu? Scuza-ma daca sunt indiscret!

Mesaj completat

 

 

 

Nu te supara pe mine...dar te-ai inspirat de la mosu de la caminul de batrani...ala cu glasul pitigaiat?Ala are o scuza...tu nu ai...inca din cate stiu eu. Si apropo...nu cu rautate spun ceea ce spun...dar stai sa se trezeasca si colegii de pe forum sa citeasca ceea ce ai scris tu aici...! sa nu ma intelegi gresit...dar fara sa vrei poate devi mascota "clubului " de moto din Arad. asta nu inseamna ca e de rau sau e de bine...doar animezi topicurile! Acu vezi sa nu ti-o iei in cap!

Mesaj completat

A...sa nu uit...daca vrei sa iesi in evidenta se poate si altfel decat faci tu...dar e un inceput...15 ani, eu la varsta aia nu eram pe scuter ca existau decat mini jawele de 49 cm3...deci e bine! dar nu ma bagam in seama sub forma asta. Nu de alta dar nu cunosteam generatia moto pe vremea aia si nu erau resurse (netul) la nivelul din ziua de azi. Acum ca fapt divers si eu o mai iau de la cei mai experimentati de pe aici dar daca stai sa-i asculti ai de invatat sau nu, depinde numai de tine. Uina peste alta toti de aici cred ca sunt oameniminunati, daca le dai o sansa, asa cum o ai si tu din cate cred si vad eu. Dar vezi sa nu-ti irosesti sansele multiple pe care le ai.

Numai bine pentru tine si nu numai. Aici pe acest forum se spun multe , poate unele se regreta sau se uita mai tarziu, dar daca nu se invata nimic din asta...unii si-au irosit timpul sa scrie pe aceste topicuri.

Acum ca si asa am aberat in reply-uri pot spune cu mana pe inima ca pe multi ii cunoasteam doar de pe forum, cu unii chiar am iesit la unele intruniri moto din zona, dar ultima actiune de Craciun m-a facut sa-i cunosc si mai bine pe majoritatea care au participat si fiecare are latura sa frumoasa ca om si de la oricine ai ceva de invatat, inclusiv de la tine si ma refer la latura asta copilareasca chiar "aeriana" uneori. probabil ca in continuare voi iesi in traseele moto cu aceeasi trupa cu care ieseam dar mai mult ca sigur la intrunirile moto la care voi participa, pe colegii de la actiune de Craciun, nu ii voi saluta doar in fata primariei la plecare catre intrunire si la plecare de la intrunire catre Arad. Cheful care a fost la Kati mi-a facut o mare placere faptul ca am socializat atat cat am reusit la acel moment si deja e un pas inainte. E pacat ca motociclistii sa se cunoasca in momente cand unul din noi pleca de pe aceasta lume din cauza accidentelor rutiere sau nu. Am trait sentimentul cand un fost coleg de generala "Adi Nopcea" pe care multi de pe acest forum l-au cunoscut, a parasit aceasta lume (in ziua mortii bunicii mele care ma crescut si inmormanta in aceeasi zi cu el). In acea zi cred ca 98% din motociclisti din Arad si care il stiau si care nu l-au cunoscut mai bine, din pacate prea tarziu, au reusit sa se intalneasca la priveghi si inmormantarea lui Adi. Din pacate el a dat o lectie pe care unii nu au invatat-o. Dar deja scriu pre amult pentru aceasta ora si nu neaparat toate aceste cuvinte ti se adreseaza.

Sa ne intalnim cu bine la un suc la tine si la noi bere sau suc in functie de ce mijloc de locomotie avem.

Si din chef de scris datorata nevoii de descarcare...vreau sa inchei prin a ura o a doua zi de Craciun superba pentru toata lumea si plina de bucurii alaturi de cei dragi.

Sa fiti iubiti si sa iubiti la randul vostru!

Mesaj completat

Si imi cer scuze fata de Kato ...e Kato nu Kati cum am scris mai sus...ora tarzie...!

:D :birthday: uitati ce vreme e afara ,si presupun ca tatamio mo lasat acasa si so dus la timisoara ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ti baieti ... am incercat sa fac si eu o gluma in ultimul post dar se pare ca toti sunteti seriosi pe aici ;)

Nu mai spun nimic .

Sarbatori Fericite tuturor si un an nou fericit :D

 

 

 

Si uite asa zici ca avem ceva cu tine :birthday: ! NU poti spune ca suntem toti seriosi deoarece avem si un topic "Bancuri S-alte Chesti Pentru Aradeni" si se glumeste si cand nu trebe chiar. Poti sa spui, nimeni nu ingradeste dreptul al vorbire Doamne fereste ca doar e atat de scump graiul asta si numai cei care nu pot vorbi stiu mai bine asta. Dar a fost urarea fara nici o noima, cel putin pentru mine, asta e a sctricat-o lipsa ta de rime. Deci nu te pune nimeni la colt, ca nu are nimeni nici un drept sa faca asta in afara de parintii tai...defapt nici aia conform drepturilor copilului. Probabil ca daca transpui ce ai scris tu si raspunsurile mele sau ale altor cititori in una din intamplarile tale cand vine un coleg de-al tau si vorbeste asa la toti cei din grup fara nici o noima doar din lipsa de cuvinte vorbite...cam asta a fost senzatia mea aseara.

Si acum relaxeazate si scrie-ti parerile ca nu e interzis, mai dai si dreptul la replica, ca ma repet, mai animezi topicurile asta pana la vara cand stam pe motoare nu pe forum. Si ca sa te linistesc si mai tare...daca bagi poezii fara "rime" ca aseara nu o sa-ti mai zica nimeni nimic ca se obisnuieste cu stilul tau si atunci nu-ti va convenii ca nu esti bagat in seama :birthday: !

Si imi cer scuze daca ai avut senzatia ca ma iau de tine mai ales in nume de rau. Nu asta a fost intentia.Nimeni de pe acest forum nu cred ca vrea raul altuia si daca urmaresti anumite actiuni iti vei da seama de asta. Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti (si fete) ... eu nu caut atentie daca voi asta credeti , as putea supravietui in acelasi mod si daca as activa pe forumul asta , si daca nu . Eu sunt genul de "lup singuratic" ... dar dat fiind ca aici era discutia , nu am vrut sa citez faptul de aici pe topicul de bancuri . Singura data cand am facut un lucre de genul acesta a fost cand am citat postul lui Makaveli de pe topicul cu Mos Craciun , dar acolo am facut-o ca postul lui sa ramana ultimul .

Eu de obicei sunt o persoana glumeata si incerc sa fac lumea sa rada , dar cu voi nu prea am reusit :D

Noapte buna tuturor , somn usor si vise placute celor care dorm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti (si fete) ... eu nu caut atentie daca voi asta credeti , as putea supravietui in acelasi mod si daca as activa pe forumul asta , si daca nu . Eu sunt genul de "lup singuratic" ... dar dat fiind ca aici era discutia , nu am vrut sa citez faptul de aici pe topicul de bancuri . Singura data cand am facut un lucre de genul acesta a fost cand am citat postul lui Makaveli de pe topicul cu Mos Craciun , dar acolo am facut-o ca postul lui sa ramana ultimul .

Eu de obicei sunt o persoana glumeata si incerc sa fac lumea sa rada , dar cu voi nu prea am reusit :D

Noapte buna tuturor , somn usor si vise placute celor care dorm

lupule singuratic,trebuie sa iti gasesti o scufita...,numai bine ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;)

Lau , am noroc cu monitorul ca il tin la distanta ca daca nu cred ca il spargeam la ce sperietura am tras ;)

Totusi ... la ce suspensii tari am la scuter cred ca i-ar fi bun , cred ca daca ar trebui l-as dona doar sa scap de ea :D

Dar cu XJ-ul ce ar face ? :birthday:

Ma mir ca o tine motorul si pe langa asta ma speriu cand ma gandesc la cate intariri au facut la codita ... daca nu au facut poza instant cand a atins asfaltul :birthday:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...