Sari la conținut

Cea mai de baraj intrebare...


Rolly
 Share

Postări Recomandate

Iata ca iar a inceput sezonul...iar ne scoatem scuterele. Eu iar sunt stresat. Sunt stresat de aceeasi intrebare pe care o intreb de 2 ani incoace, si tot nu mi se raspunde.

 

ESTE SAU NU OBLIGATORIE VESTA FLUORESCENT-REFLECTORIZANTA LA CADEREA SERII?

 

In primul rand, si pun accent pe asta, nu vreau sa vina unul sa-mi dea cu tifla in nas ca, ca vai sti, e obligatoriu, ca asa a auzit el sau sa-mi citeze un cod rutier de 5 ani, sau alte porcarii, sfaturi de pe net. Datorita incadrarii noastre proaste (moped-desi 99% de-aici nu au asa ceva) suntem supusi unor stupide reguli de circulatie. OK, merg cu maxim 45 km/h in zone populate si unde stiu ca gasesc politie, ca de apoi ma baga la uz de fals, la neplatirea taxelor, neinmatriculare, mers fara permis, etc. Dar luminile? Luminile mele(ca si ale voastre) sunt 100% echivalente cu cele dupa un motor, vizibilitatea e aceeasi. OK, nu e un argument pentru LEGE, legea de cacao din Romania...dar sa studiem mai bine cartea:

 

Primul paragraf gasit din legislatie care face referire la ECHIPAMENT fluorescent-reflectorizant:

Art. 35.

aliniat 5: Politistii de frontiera, indrumatorii de circulatie ai Ministerului Apararii Nationale, agentii cailor ferate, personalul autorizat din zona lucrarilor pe drumurile publice, precum si membrii patrulelor scolare de circulatie sunt obligati ca, pe timpul exercitarii atributiilor, sa poarte echipament de protectie-avertizare fluorescent-reflectorizant.

 

Echipament da? Ok, e vesta, e geaca, poate sa fie si bocanci, orice.

 

Trecem la urmatorul...

 

Art. 64.

aliniat 3: Bicicletele si mopedele care circula pe drumurile publice trebuie sa fie echipate cu mijloace de iluminare si dispozitive reflectorizant-fluorescente. Este interzisa circulatia acestora pe timp de noapte fara aceste mijloace si dispozitive in stare de functionare.

 

Hmmm...aici scrie mijloace si dispozitive...mijloace de iluminare...vesta sigur nu e, deci ar cam fi farul, stopurile, semnalizari. Dispozitive reflectorizant-fluorescente, sunt dispozitive, deci practic ochi de pisica de-alea de pe bicicleta, si chestii refelctorizante, dar este dispozitiv, vesta nu este dispozitiv, din primul aliniat deducem ca este echipament, aplicand tranzitivitatea matematica (stim ce poarta politistii).

 

La contraventii, este foarte vag, prezentat sub forma de nerespectarea normelor de circulatie a mopedelor si bicicletelor.

 

Din toate de mai sus, eu deduc ca nu exista o VESTA, cuvantul asta nu exista in lege, dar de unde pana unde? De ce ne sanctioneaza organele pentru "nepurtarea vestei reflectorizante"? Chiar nu mai vreau sa ma iau in gura cu cineva, sa iau amenda pentru o porcarie...

 

Astept cu placere raspunsurile voastre...

Editat de Rolly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit cu un politia si imi zicea ca de ce nu port vesta, si era un soare afara pe la orele 12.00 :wacko:

Si iam zis ca in lege numai seara sunt oblegat sa-o port, el imi zice ca e bine sa o port si ziua ptr siguranta mea :blink:

Bineinteles ca nu lam ascultat :P Oricum eu nu prea port vesta. :(

Daca imi pun 2 benzi de la vesta pe geaca e valabil ? Eu cred ca da :P

 

Nici eu nu prea inteleg legea, normal biciclisti si mopedisti sa poarte vesta, nu noi cu scuterele

Editat de laur26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu asa stiu ca nu ii obligatorie vesta . Ii obligatoriu sa ai ceva reflectorizant pe spate . Pe mine m-a oprit politia din cauza ca nu purtam vesta si i-am zis ca am elemente reflectorizante . M-a verificat cu o lanterna sa vada daca am dreptate :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok...la asta m-am gandit si eu. Razvy ce elemente reflectorizante? Eu ma gandeam sa prind benzi ca de la vesta pe geaca...dar de unde iau benzile? Si prinderea sa o fac permanenta?

 

Oricum nu e asta ideea. Ideea este daca trebuie sau nu vesta, si nu ca ti-a zis un politist. Ca mie 5 mi-au zis ca da 5 ca nu. Eu ce trebuie sa fac? Vorbind dpdv al legislatiei rutiere, a articolelor mai sus mentionate, vreau pareri. Pareri bine intemeiate. Oricum sunt bune si relatari de intamplari, mai invatam ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Razvy ce elemente reflectorizante?

 

am o geaca cu elemente reflectorizante . Majoritatea de aici si-au dezlipit cele 2 dungi de pe vesta si le-au lipit pe tricou sau pe un ghiozdan

 

poze cu geaca ...

Editat de Razvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sa inventat o vesta pentru scuteristi, e aceasi vesta care o are lucratori de pe stada si multi. Si flutura pe mine la viteza se mai dechide nu sta calumea, si culoarea aia verde e oribila. Ma derangeaza ca sunt obligat sa port ceva ce nu imi place, eu oricum nu merg sub 45km/h si am far, stopuri, semnalizari, poziti + si scuterul e deschis la culoare, normal nu mai intru in categoria de moped, dar nu legal :blink: ce rost are vesta... Abia astept sa imi pun nr alb la scuter sa nu fiu obligat sa port vesta :wacko:

Si eu vreau sa imi fac asa la geaca, dar cu ce lipesc acele dungi pe geaca de piele ?

Editat de laur26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit cu un politia si imi zicea ca de ce nu port vesta, si era un soare afara pe la orele 12.00 :wacko:

Si iam zis ca in lege numai seara sunt oblegat sa-o port, el imi zice ca e bine sa o port si ziua ptr siguranta mea :blink:

Bineinteles ca nu lam ascultat :P Oricum eu nu prea port vesta. :(

Daca imi pun 2 benzi de la vesta pe geaca e valabil ? Eu cred ca da :P

 

Nici eu nu prea inteleg legea, normal biciclisti si mopedisti sa poarte vesta, nu noi cu scuterele

Tu nu prea stie vorbeste la limba mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gilerik nu te mai contrazice in plm. Ma enervezi de mor. Ce nu intelegi? Tu ai MOPED, repet MOPED MOPED MOPED MOPED MOPED inscris la politie, eu am MOPED inregistrat la primarie. NU conteaza unde plm e inregistrat, inmatriculat, etc. E TOT MOPED. SI IN LEGE DACA SCRIE CA TREBUIE SA PORTI, face referire la MOPED, nu la MOPED INSCRIS LA POLITIE SAU INREGISTRAT LA PRIMARIE. Deci ce regim ai tu, am si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu prea stie vorbeste la limba mea

 

Ma grabeam sorry se mai intampla :wacko:

 

Gilerik nu te mai contrazice in plm. Ma enervezi de mor. Ce nu intelegi? Tu ai MOPED, repet MOPED MOPED MOPED MOPED MOPED inscris la politie, eu am MOPED inregistrat la primarie. NU conteaza unde plm e inregistrat, inmatriculat, etc. E TOT MOPED. SI IN LEGE DACA SCRIE CA TREBUIE SA PORTI, face referire la MOPED, nu la MOPED INSCRIS LA POLITIE SAU INREGISTRAT LA PRIMARIE. Deci ce regim ai tu, am si eu.

 

Sa fie cu nr alb, dar omologat ca motocicleta nu ca moped ca tot aia e.

Cu nr galben sare in ochi ca e moped, cu nr. alb nu prea :blink:

Editat de laur26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noaptea e mai nasol cu scuterele in afara orasului, deoarece merg cu o viteza ceva mai redusa de cat restul vehicolelor si nu toate scuterele au stopuri foarte vizibile. personal era sa dau peste unul intr-o noapte, nu avea vesta si nici nu ii lumina foarte tare stopul.

 

in oras nu prea le vad rostul vestelor, sunt chiar aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa sti ca nu uit prea repede ce am vorbit. Tin minte exact ce am discutat. Topicul ala nu a avut nici un final, nici un raspuns concludent. Mi-ai dat un link dupa un site pe care puteam sa-l fac si eu si scria acolo ca trebuie vesta. Asa si? Chiar am mentionat la inceput sa nu se vina cu chestii de-astea, tocmai sa evitam ambiguitatile. Am mai descoperit acum un aliniat...cica este interzis sa se circule cu o persoana pasager cu exceptia copiilor pana la 7 ani...ce penibil. De-aia la mine in talonul de la primarie scrie clar nr. locuri:2, pe asigurare 2, etc.

 

Cu ce sa-mi salveze viata? Am stopuri la fel de puternice ca un motor, acelasi gabarit, doar forma e altfel. Nu circul decat prin oras noaptea sau pe la bunici la tara, unde circula o dacie cu 30 km/h o data la o ora.

 

Chivu si mie mi se pare normal sa fie obligatoriu pentru mopedisti, aia cu capre, pentru cei batrani de se deplaseaza pe ele, etc, dar cat timp am lumini la fel de puternice ca ale tale...

Editat de Rolly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate...nici o treaba da m-am convins si de tine. Sti ce? Nici nu ma ambalez. Ai doar mari aere de bucuresti, de doar tu esti einstein din carpati. Nu inteleg aluzia cu arges...care-i treaba? Mai zici si ca esti mare inteligent si mai ales un om matur, RATIONAL. Atunci ia-o altfel...tu cum te simti cand vine un motociclist si zice...besi ba de-aci COCALARE, ca tu esti un gelat, scuterist tigan... Asta e efectul de turma pe care il aplica doar idioti. Mi se intampla mie (cum mi-ai spus tu), ti se poate intampla tie(cum am spus eu) si ni se intampla in momentul de fata, si mie si tie, ca doar noi, romani fiind suntem niste criminali, din prisma italienilor. Si chiar nu ai studiat problema. In arges s-a gasit un om cu mare grad, probabil foarte corupt care ghici ce? A luat mita 1% din arges, si in rest 99% de la toti boschetarii din BUCURESTI, si din restul tarii...deci argeseni, zic eu sunt chiar soferi buni, cuminti. Adica uita-te si tu, cate accidente in care sunt implicate masini provenite din arges sunt. Apoi uita-te cati basinosi (ca tine de altfel, desi mult mai jmecheri - adica mai cu bani) ricoseaza ca prostii din stalpi prin bucuresti sau prin restul tarii, cu masini provenite din bucuresti.

 

Asta sper ca am clarificat-o.

 

Acum hai sa o luam pe partea cealalta. Daca discuti cu mine, macar ai simtirea si citeste tot ce scriu. Am scris clar ca merg doar prin oras si doar pe la tara. Ce poti deduce din asta? Nu stiu daca prin orasul tau merg tir-urile pe mijlocul centrului, dar la mine sigur au interdictie. Pe un drum interjudetean ca la mine la tara nici atat. Deci faza cu tirul se exclude. Apoi o luam si altfel...un scuter, din ipoteza mea, cu lumini asemanatoare (caci practic am aprilia si nu fjgakjqwdeqw made in china, o firma care respecta anumite norme de siguranta si anumite standarde, desigur are si STOPURI omologate pe toata gama, echivalente de la 50 cmc la 1000cmc) cu ale unui motor, cu ce se distinge de acesta? Inaltimea (caci spui 1.5 deasupra, practic asta ar fi problema) este aceeasi in ambele cazuri, oare sa fie zgomotul produs de motor? Daca ai fi intrat pe forum mai mult, ai fi observat ca parca pe la tutoriale este un topic cu niste mituri, reguli de bun simt din motociclism. Acolo oamenii experimentati spun ca zgomotul nu face diferenta. Deci care sa fie diferenta? De ce observa un motor si nu observa un scuter?

 

In al treilea rand este Pastele, tind sa cred ca esti ateu, daca urezi decesul unui om calcat de un camion chiar in zi de mare sarbatoare...poate erai doar ironic, dar este o ironie de prost gust.

 

Acum o luam pe ultima parte, cea a politicii, a legislatiei, etc. Da, acele persoane au mai multa experienta, nu pot spune si bun simt. Legile astea sunt adoptate in parte cu ajutorul politiei - majoritatea niste spagari care isi urmaresc interesele (auziti si voi, logan de 70.000 de euro) si in parte de legislativ, niste boschetari care dorm la sedinte, desi sunt platit cu niste lefe de ar putea sa se stearga cu banii la fund. Oare ei au bun simt? Chiar se gandesc la scuteristi? Eu nu cred...vor doar sa mareasca bugetul la stat. In ceea ce priveste casca, eu promovez aceasta idee, poate nu ai vazut pe forum... faza cu folia nu am inteles-o, chiar am viziera intunecata :wink: la maxim :wink:

 

Tu si cu cine ma rogi? Sau esti asa de narcisist incat imi vorbesti cu forma de politete a pronumelor.

 

P.S: te-am vazut si pe reno, si acolo ai niste posturi foarte ingamfate, raspunsuri absurde date unor oameni care te roaga frumos, deci nu pot zice ca sunt eu de vina ca reactionezi asa, doar acolo nu am nici un amestec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va povestesc o mica povestioara din noapte de inviere :wink:

Eu sambata de inviere am plecat cu un priten in oras sa ne plimbam pe la 2 jumate noaptea :wink: . Pretenun`avea nimic, nici casca nici vesta in schimb eu aveam tot ce trebuie..casca vesta(o port doar seara, nu ma deranjeaza sa o imbrac). Din prima la oprit pe el si i-a zis:unde-i casca, vesta unde-i? l-a dus la sectie, iau luat atestatu si buletinu.A doua zi vine la sectie sa-si ia primul. politisul de acolo: duceti-va baieti acasa, ii pastele azi :laugh:

A scapat ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-a inapoiat actele? Normal nu avea voie sa faca asta, dar daca a scapat mai bine asa e ok.

 

Einstein, se vede ca ai experienta in sofat. Am multi prieteni de familie care au umblat europa si desigur si prin tara, sunt din diferite judete, unele rude, toti imi zic asa, no offence (pentru ca aici sunt doar exceptii) cei mai slabi soferi sunt in AB, PH, DB, DJ. AG sunt in top la cei mai buni soferi :wink:. Ti-am zis, uita-te la numarul de accidente cu masini cu numere AG. Si care-i faza cu foliile? Daca sunt omologate, cu ce te deranjeaza?

 

Casca nu e inventata de un politist, legiuitor cum zici tu, ci de un inventator, un om cu cap. La fel si vesta asta. Politisti doar le baga in uz. Tu m-ai inteles total gresit, sunt PRO siguranta, PRO CASCA, PRO ELEMENTE REFLECTORIZANTE. Bravo celor cu hayabusa, curierilor, etc. In primul rand nu poti compara occidentul cu romania. Ei au bun simt in orice. Poate eu nu am bun simt in a ma evidentia in circulatie pentru siguranta mea, dar tu nu ai bun simt in a ajuta pe cineva cu raspunsuri placute, relaxate. Sti care e problema? Eu vroiam de mult sa-mi iau geaca ca in poza, dar in Romania ma opreste un debil si-mi spune ca de ce nu am vesta, ca asta scrie in lege, si de ce am geaca. Esti politist? Ca prea le iei apararea...multi sunt niste jepat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da i-a inapoiat actele. Eu de atunci nu mai ies cu scuteru prin oras :wink: mai am 2 luni pana la A1. :lol: Dupa, ii arat :laugh: la melitieni :wink:

 

Eu nu va inteleg pe voi de ce nu purtati vespa.Pe mine nu ma incurca deloc cand o imbrac si mi se falfaie de ce zic ceilalti ca o port. Aici, melitienii stau cu ochii pe scuteristi in fiecare zii, mai ales noaptea..cate 2 3 echipaje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe la noi prin oras e cam pustiu...doar sambata noaptea sunt filtre pe toate arterele principale, mai ales pe cele care vin dinspre cluburi, ii opresc pe cei care ar putea fi turta :wink: Mai ai 2 luni pana la A1 si apoi raspunzi pe barba si permisul tau :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare !

 

Am fost oprit in urma cu cateva seri cand rulam prin Bucuresti de un gabor , totul bine mai putin cu VESTA ! nu am asa ceva si nu pot sa port la felul cum ma imbrac pe acest scuter genul acesta de vesta de drumuri si poduri ! mai ales ca merg 100% numai prin oras cu el.. am nevoie de niste elemente reflectorizante sa le aplic cumva pe geaca sau pe bluza . Va rog mult cine stie unde pot gasi asa ceva sa imi spuna si mie , astept cu mare interes un raspuns !

Multumesc mult si asfalt uscat ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...