Sari la conținut

Cetatea Histria


Postări Recomandate

Am ajuns cam tarziu, dupa 6 seara... soarele statea sa cada... placut impresionat de cetate, ma asteptam la un morman de pietre (in ignoranta mea)... portarul ne-ar fi lasat si in muzeu, contra modicei sume de 6 lei / cap, dar pana am vazut toate ruinele se lasase frigul si am renuntat...

 

gata, pozele:

post-7718-1240497363_thumb.jpg

post-7718-1240497376_thumb.jpg

post-7718-1240497429_thumb.jpg

post-7718-1240497452_thumb.jpg

post-7718-1240497507_thumb.jpg

post-7718-1240497531_thumb.jpg

post-7718-1240497570_thumb.jpg

post-7718-1240497616_thumb.jpg

post-7718-1240497659_thumb.jpg

post-7718-1240497696_thumb.jpg

post-7718-1240497748_thumb.jpg

post-7718-1240497787_thumb.jpg

post-7718-1240497808_thumb.jpg

post-7718-1240497835_thumb.jpg

post-7718-1240497858_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Povestea in varianta lunga ar fi cam asa:

 

Am plecat tarziu din Bucuresti, dupa pranz (am dus pisica la doctor dimineata :D ) pe drumul vechi spre Constanta... subsemnatul, pasagera si vishinica :D ... dupa vreo 100 de km ne-am dat seama ca motociclistii mai si mananca, si am hotarat sa mergem pe malul Dunarii, spre bacul de la Silistra... parca Albatros se numeste locatia... mancarea destul de ok, nu ne-am aruncat prea tare, pentru ca urma sa ajungem la bunica-mea, care ar fi facut ca trenul daca o refuzam la masa... dupa ce am halit, bagat si doo cafele in vena, ca nu apucasem sa ne trezim de tot, am plecat spre A2, la Drajna... autostrada, pustie... dupa ce am iesit de pe A2 au inceput sa se cam aglomereze, dar ne am descurcat.. ah, am omis un amanunt: cumparasem o harta de la o benzinarie, si am vazut ca spre Histria trebuie sa fac stanga dupa Castelu... imi aminteam intersectia aia, asa ca nu am ratat iesirea... brusc, drumul s-a cam inrautatit... am trecut pe langa Navodari, plin de vile vilisoare palate... nu mai fusesem pe acolo de muuuulti ani.... oprire la prima benzinarie, red bull in vena, tigari tigari tigari, plinu' facut, ca nu stiam cati km sint pana la Histria si inapoi... si iar la drum... drum, plin de cratere... in fine, cu motocicleta le ocolesti mai usor.. am trecut de Corbu, parut rau ca nu avem timp sa vedem plaja de la Vadu... ne-am luptat cu roiurile de tantari... pusderie puhoaie... pana cand am vazut un indicator: CETATEA HISTRIA spre dreapta... uhm, ma uit in dreapta - camp, ma uit inainte: camp... ma, unde dreaq e drumu spre cetate?... mai mergem vreo 200m, se face un drum la dreapta... dar ala dadea intr'o casa, maaare de tot, de ziceai ca e motel... trec de drum, mai mergem vreo 50 m, pe dreapta scria mare de tot HISTRIA... ma uit in dreapta - camp... ma ce dreaq, au furat astia cetatea? ne intoarcem la drumul amintit anterior, intram pe el si facem slalom printre vreo 3 caini pana cand se... INFUNDA... norocul a fost ca acolo erau niste muncitori care ne-au luminat: "pai, vedeti drumul ala cu plopi? pe acolo se ajunge"... pai drumul cu plopi era la 2 km juma' dupa indicatorul cu CETATEA HISTRIA ---> ... deh, miniperipetii...

 

continuarea nu mai exista (adica e neinteresanta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns cam tarziu, dupa 6 seara... soarele statea sa cada... placut impresionat de cetate, ma asteptam la un morman de pietre (in ignoranta mea)... portarul ne-ar fi lasat si in muzeu, contra modicei sume de 6 lei / cap, dar pana am vazut toate ruinele se lasase frigul si am renuntat...

 

gata, pozele:

Fain!

...fara umbrele cu cacacola, fara manivele , fara jipuri , doar pietrele , apa si vantul....

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...