Sari la conținut

Help semnalizari


yoyo_man
 Share

Postări Recomandate

Salutare frati bikeri. Am si eu o problema. Am cumparat niste semnalizari noi pt moto (deh carbon look, sticla clara). Le-am montat si am o problema cu ele. Clipesc des ca si cum ar fi ars un bec. Functioneaza doar clipesc de 2 ori mai repede si mi-e sa nu se arda releul ala de semnalizare sau ceva. Are cineva o solutie pt mine??

 

Merci anticipat, asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare frati bikeri. Am si eu o problema. Am cumparat niste semnalizari noi pt moto (deh carbon look, sticla clara). Le-am montat si am o problema cu ele. Clipesc des ca si cum ar fi ars un bec. Functioneaza doar clipesc de 2 ori mai repede si mi-e sa nu se arda releul ala de semnalizare sau ceva. Are cineva o solutie pt mine??

 

Merci anticipat, asfalt uscat!

 

 

cumpara 2 rezistente de 100ohmi 5w sau 10w si pune in paralel cu becurile din spate si ai rezolvat problema.

 

de ars nu se arde releul, stai linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cumpara 2 rezistente de 100ohmi 5w sau 10w si pune in paralel cu becurile din spate si ai rezolvat problema.

 

de ars nu se arde releul, stai linistit.

Daca o sa pui rezistente de 100 ohmi n-o sa se schimbe nimic.

Daca semnalizarile sint cu LED-uri (probabil ca da), o sa trebuiasca rezistente cam de 7.5 ohmi (sau orice valoare apropiata, 8.2 de exemplu), pe 5 sau 10 watti (eu am pus de 5 si pina acum nu s-au incalzit rezistentele atit de tare incit sa fie probleme).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebarea mea acum ar fi > daca nu pun nici o rezistenta pot merge linistit asa ? sau sunt ceva efecte secundare la problema asta???

Nu se intimpla nimic, problema e cind ai becuri de putere (consum) prea mare.

Dar de ce sa mergi asa? O rezistenta e cam 1 leu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion

Se pare ca va mananca rau de tot figurile astea de gen carbon, crom, nichel, etc.

Crezi ca beculetele alea de 3 - 5W pe care le au "carbonoporcariile" alea in ele iti vor asigura vizibilitatea intentiei de schimbare a directiei de mers in trafic, in comparatie cu cele de 21W pe o vreme puternic insorita?

Si apoi te miri de ce te ia unul in bot si te plangi pe la accidente...

Releele de semnalizare sunt astfel proiectate incat sa lucreze cu o sarcina alcatuita din 2 becuri a cate 21W. Asta este standardul, legea. Beculetele alea amarate pe care ai dat o groaza de bani, conform legii, sunt ilegale, deoarece constituie modificari ce afecteaza siguranta in trafic, mai mult, siguranta ta! Exista o rezistenta sunt in releu, care, la un consum de 42W are o anumita cadere de tensiune la bornele ei. Atunci cand scazi consumul, adica pui becuri de putere mai mica, asa cum ai facut tu, caderea de tensiune pe acea rezistenta de sunt va scade si releul va sesiza acest lucru, dubland frecventa de intermitenta. Asa este el proiectat, pentru ca, in cazul in care ti se arde un bec, sa te avertizeze, prin acea frecventa dublata, de aceasta avarie periculoasa.

Daca vrei sa faci ceva cu adevarat util, cauta in comert niste becuri tot de 21W, dar cu acelasi soclu si aceleasi dimensiuni cu becurile tale minune din "carbonporcarii".

 

Nu se intimpla nimic, problema e cind ai becuri de putere (consum) prea mare.

Dar de ce sa mergi asa? O rezistenta e cam 1 leu.

Asa, invata-l in continuare la prostii! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de raspuns, critic...dar constructiv. Am sa caut becurile cu pricina. Nu stiam de diferenta de putere a becurilor, si semnalizarile originale erau urate cu crengi...trebuie sa ma intelegi si pe mine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
Merci de raspuns, critic...dar constructiv. Am sa caut becurile cu pricina. Nu stiam de diferenta de putere a becurilor, si semnalizarile originale erau urate cu crengi...trebuie sa ma intelegi si pe mine :D

Nu trebuie sa te inteleg deloc. E numai si numai problema ta ce faci. Eu doar te-am sfatuit cum e bine sa faci si ti-am si explicat de ce ar trebui sa faci asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o sa pui rezistente de 100 ohmi n-o sa se schimbe nimic.

Daca semnalizarile sint cu LED-uri (probabil ca da), o sa trebuiasca rezistente cam de 7.5 ohmi (sau orice valoare apropiata, 8.2 de exemplu), pe 5 sau 10 watti (eu am pus de 5 si pina acum nu s-au incalzit rezistentele atit de tare incit sa fie probleme).

 

eu sunt cam afon la partea asta cu rezistentele. cumpar o rezistenta de 7.5 ohmi si ceva adaptor pentru ea sau cum o leg?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt cam afon la partea asta cu rezistentele. cumpar o rezistenta de 7.5 ohmi si ceva adaptor pentru ea sau cum o leg?

Mi-e si frica sa mai zic ceva...

Ia o rezistenta de 7.5 Ohmi si leag-o-n paralel pe bec, asta vezi tu cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...