Sari la conținut

Problema RS 125


Jock3r69
 Share

Postări Recomandate

Am o Aprilia RS 125 din 2004 . In toamna mi s`a rupt o bucata de segment si mi`a distrus camasa si pistonul . Pana imi vine setul , am alezat camasa , si am cumparat un piston de Aprilia ( Rotax ) de cota mai mare . Cineva imi zicea ca chestia asta nu o sa ma tina , cilindrul mai are mici puncte si o bucata mica din unul din "geamuri" lipseste . Auzeam ca producatorii dupa ce fabrica cilindrul , pt camasa se baga intr`un cuptor la temperatura mare si se formeaza un strat de protectie , iar in urma alezarii acesta a fost dat jos , si nu se mai formeaza . M`as risca la un drum destul de scurt acum de 1 Mai , 40 de km , nu ma grabesc , sunt dispus sa il fac si cu pauze , insa vreau niste pareri si sfaturi , deoarece nu as vrea sa raman cu motorul la jumatea drumului . Daca m`ati putea ajuta as fi recunoscator , multumesc aniticipat . Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca alezarea camasi a fost realizata la un meserias si se potriveste pistonu atunci nu ar trebui sa ai probleme dar totusi nu o alerga prea tare si baga niste ulei in rezervor

 

Da , alezarea a fost facuta de un meserias , nu stiu ce sa zic , tipu care mi`a reparat motoru a zis ca nu o sa mearga etc etc . , pana i`am zis ca nu cumpar set motor de la el , de atunci s`a schimbat problema , si zicea ca totusi poate sa ma tina . Pana in cate ture sa o alerg ? aproximativ , sa merg totusi gen rodaj ( 4-5.000 ) ? desi el zice ca nu trebuie rodaj , nu stiu ce sa zic de piston , e Athena , comandat din Germania . M`a costat 100 de euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cilindrele de rs dar nu numai sunt tratate cu Nicasil din fabrica asta inseamna ca nu o sa functioneze clar pentru ca ti se vor lipi segmentii de cilndru instant si ai sa distrugi tot pe acolo trebuia sa te informezi intai decat sa arunci bani si munca degeaba.Fara un cilindru nou nu faci nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omu a zis mai sus ca a cumparat cilindru athena din germania

 

 

Nu e cilindru , despre piston era vorba , setul nou inca nu mi`a ajuns . Mecanicul care se ocupa de motor zicea ca o sa ma tina dar nu stie cat , nu mi`a zis nimic in legatura cu segmentii , doar ca trebuie facut rodaj ( 5 litri la relantiu )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...