Sari la conținut

probleme cu filtru sport


Postări Recomandate

mi-am pus un filtru sport BMC pe un gsxr 600 din 97 si nu merge ca inainte.cand o turez la liber se ineaca pe la 5000 de ture si urca.

ar trebui sa-mi reglez carburatoarele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ar trebui sa'i imbogatesti amestecul, practic acuma merge mai prost ca inainte fiindca amestecul a devenit sarac, montand un filtru de aer mai permisiv. Dar va creste si consumul (more air, more fuel...) :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ar trebui sa'i imbogatesti amestecul, practic acuma merge mai prost ca inainte fiindca amestecul a devenit sarac, montand un filtru de aer mai permisiv. Dar va creste si consumul (more air, more fuel...) :baldy:

si eu m-am gandit la asta.consumul cat poate creste? 10%?

Editat de terhe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am pus un filtru sport BMC pe un gsxr 600 din 97 si nu merge ca inainte.cand o turez la liber se ineaca pe la 5000 de ture si urca.

ar trebui sa-mi reglez carburatoarele?

Da, filtru sport saraceste amestecul si deci trebuie sa-i dai mai multa benzina.

 

Numai ca reglajul carburatoarelor nu e floare la ureche, trebuie sa modifici reglajul cuielor jicloarelor principale (pentru comportamentul la peste 7000 rpm), nivelul benzinei (pentru plaja de mijloc), si amestecul aer-benzina (pentru ralanti). Asta se face regland - testand - demontand - regland - montand la loc de cate ori e nevoie.

 

4 carburatoare nu trebuie doar reglate, ci trebuie reglate identic (sincronizate) ca motorul sa mearga rotund. Adica se regleaza si deschiderea clapetelor in fiecare carburator.

 

Iar dupa un reglaj perfect castigi probabil 3-4 cai, cu pretul unui consum de benzina mult mai mare, proprtional. Merita?

Nu mai bine cumparai un filtru standard?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...