Sari la conținut

Cine stie cum sa leg si eu un releu de incarcare ?


Postări Recomandate

Am un releu de incarcare, banuiesc, dupa dimensiuni, ca ar fi de la un scuter. Are 4 borne. Stie cineva cum trebuie legate aceste borne ? Masurate cu un aparat de masura, prima borna nu are continuitate cu niciuna. Cele 2 din mijloc au intre ele continuitate, si au 3 ohmi . Intre acestea 2, din mijloc, si ultima, este continuitate, fiind aproape 2 k ohmi. Sa fie prima borna intrarea, ultima iesirea si cele doua din mijloc, mase la fiecare ? Nu as vrea sa-l leg gresit si sa-l ard.

Daca aveti idee, va rog sa-mi spuneti si mie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un releu de incarcare, banuiesc, dupa dimensiuni, ca ar fi de la un scuter. Are 4 borne. Stie cineva cum trebuie legate aceste borne ? Masurate cu un aparat de masura, prima borna nu are continuitate cu niciuna. Cele 2 din mijloc au intre ele continuitate, si au 3 ohmi . Intre acestea 2, din mijloc, si ultima, este continuitate, fiind aproape 2 k ohmi. Sa fie prima borna intrarea, ultima iesirea si cele doua din mijloc, mase la fiecare ? Nu as vrea sa-l leg gresit si sa-l ard.

Daca aveti idee, va rog sa-mi spuneti si mie.

al meu are 4 pini - 3 faze si masa.

Mai "sapa" ca sunt mai multe feluri

j de miii de relee, bobine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos ! L-am gasit acolo. Dar se pare ca nu pot sa-l folosesc.

Bornele, se folosesc in modul urmator :

1 - AC , vol/AC

2 - GND , masa

3 - DC , volano

4 - + B, batt/DC

 

Deci este de la un scuter de la care iese o singura faza. Eu voiam sa-l folosesc pe o motocicleta care scoate curent de la alternator , pe trei faze. Deci ....

post-14332-1241903414_thumb.jpg

Editat de dori_x
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
Multumesc frumos ! L-am gasit acolo. Dar se pare ca nu pot sa-l folosesc.

Bornele, se folosesc in modul urmator :

1 - AC , vol/AC

2 - GND , masa

3 - DC , volano

4 - + B, batt/DC

 

Deci este de la un scuter de la care iese o singura faza. Eu voiam sa-l folosesc pe o motocicleta care scoate curent de la alternator , pe trei faze. Deci ....

Deci nu merge. Ia-ți un releu care Âştie să redreseze Âşi să reguleze tensiunea unui alternator trifazic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu merge. Ia-ți un releu care Âştie să redreseze Âşi să reguleze tensiunea unui alternator trifazic.

Am gasit unul pentru alternator trifazic. Este ca cele din imaginile de mai jos, insa este o problema. Eu l-am luat cu tot cu mufa si fire. M-am bucurat ca avea exact aceleasi fire ca si al meu, adica 3 galbene, unul rosu si unul verde. L-am montat pe motocicleta, se incalzeste puternic si imediat si nu scoate decat vre-o 2-2,5 V. Sa fie defect ? Am scos mufa si am observat ca in afara de cele 5 fire pe care le are mufa, releul mai are o borna, intre rosu si verde ( adica intre + si - ). M-am uitat la mai multe relee de pe o lista, si acea borna ar fi notata cu SENSOR. Stie cineva cum sa leg borna aia? Trebuie legata pe contact, sa vina curent de la baterie? Din cauza asta sa nu-mi incarce cat trebuie? Va rog sa-mi raspundeti si mie, ca il tin degeaba prin casa.

post-14332-1242508136_thumb.jpg

Editat de dori_x
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...