Sari la conținut

Imi danseaza uneori spatele motocicletei


Postări Recomandate

Rotile mai calca pe aceeasi linie....

 

Au aceeasi linie? Sa nu fie aia de spate suie....

 

Mai auzi de tango uri de astea ale motocicletei...la cei care fac stoppie in disperare....oare??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anvelopele sunt invechite, eu am motorul luat de un an si jumate din Italia, nu stiu de cand sunt, insa nu sunt foarte uzate.

Am verificat azi pe cricul central daca bascula si roata au vreun joc sau se aude vreun zgomot suspect de la la vreun rulment si nu am depistat nimic.

 

Voiam sa mai adaug ca roata spate este de 130/ 70- 18 63H cum scrie in certificatul de inmatriculare. lantul l-am verificat, e in paramentrii normali, nici slab nici in tensiune si mereu uns.

majoritatea anvelopelor au pe ele data fabricatiei : intr-un oval 4 cifre - primele 2 iseamna nr saptamanii, ultimele 2 inseamna anul fabricatiei :D Daca au 10 ani, arunca-le sau mergi mai incet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca te ajuta cu ceva, dar tocmai ce am schimbat rulmentii pe spate la CBRul meu si ca sa-ti spun cum se manifesta...intra fata in voblaj. Prima data am crezut ca e de la rulmentii de pe fata sau din furca ceva, dar am descoperit cu stupoare ca era spatele. Am schimbat 3 rulmenti si 2 simeringuri ( atatia are) din care unul era intr-adevar dus. Acum astept sa o scot pe sosea sa vad daca asta era sau mai o fi si..altceva :D

 

PS am patit cu XLRul de scoala care topaia si sa fugea de spate, ca e cam inalta motocicleta si ca sa ajunga toata lumea la ea au lasat-o mai moale. Poate fi si asta.

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tind sa cred ca se comporta cum am descris la inceputul topicului de la suspensia prea moale ..

 

Intr'adevar suspensiile prea moi in curbe creeaza senzatia de "barca". Atentie insa sa nu cazi in cealalta extrema, suspensiile prea tari pot face ca rotile sa tzopaie pe asfalt valurit... senzatie nu tocmai placuta pe curbe stranse.

 

Fara sa vreau sa sune ofensator, am totusi senzatia ca nici nu'ti cunosti nici foarte bine motorul tau...

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica presiunea in pneuri sa fie corespunzatoare si mai tensioneaza arcul. Daca roata nu se misca stanga dreapta cand verifici pe capra... nu ar fi probleme de la bascula sau ax... Verifica sa ai si roata centrata.

 

Aceeasi senzatie am avut si eu... s-a rezolvat cu o presiune mai mare(fata de cat aveam) si prin tensionarea arcului.

 

Spor si partea cauciucata in jos !

Editat de purice87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...