Sari la conținut

CONCEDIU VARA


calinbac
 Share

Postări Recomandate

ziua buna! :)

tinand cont ca se apropie concediul de vara cu pasi repezi...vreau sa fac o tura prin sud estul europei de aproximativ 3200 km pe o durata de 2 saptamani

eu voi lua concediul undeva intre 10 iulie-10 august data exacta o voi sti prin 20 iunie

cazarea in principal va fi la cort, doar in caz de forta majora ca nu gasesc campinguri va fi pe la pensiuni

Bugetul il estimez pe la 600 euro de motor cu 2 persoane

benzina 220 euro

cazare campinguri 200 euro

mancare 180 euro + cinservele de acasa ( care mi au ramas din alte excursii)

Este nevoie de pasaport si asigurare cu carte verde pt motocicleta ( eu le am facut deja)

daca a mai fost cineva prin zonele respective ma intereseaza

1. daca Albania necesita viza,

2. cat costa taxele de autostrada in macedonia , bulgaria, grecia

3. Pe litoralul Albanez eu vrea sa ajung in statiunea Sarande, a fost cineva pe acolo si poate sa imi dea indicatii

4. Alte informatii din experientele voastre prin zonele respective

Motocicleta mea este o Honda Transalp din 95, plimbarile le fac cu viteza mica si foarte mica 60-100 km/h pt a ma putea bucura si de peisaj.

Scopul acestui post este sa vad daca as gasi inca unu sau doi participanti la plimbare deorece anul trecut am fost aici de unul singur /index.php?showtopic=248703

post-12038-1243578285_thumb.png

Editat de calinbac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. daca Albania necesita viza

Din ce-mi aduc aminte, nu. N-am intrat in Albania deoarece un coleg a pierdut permisul la bulgari dar stiu ca nu era nevoie de viza anul trecut.

 

 

1. Informații utile privind regimul de vize Âşi cel vamal

Prin Hotararea Consiliului de Ministri al Republicii Albania Nr. 330/29.05.2003, Guvernul Republicii Albania a hotarat desfiintarea unilaterala a vizelor pentru cetatenii unor state europene, printre care si Romania, detinatori de pasapoarte simple si de serviciu, incepand cu 01.06.2003.

Durata calatoriei pentru cetatenii romani care intra in Albania este de 30 de zile de la data trecerii frontierei, cu posibilitatea prelungirii o singura data a perioadei de sedere cu pana la 60 de zile ( in total, cetateanul roman poate ramane in Albania maximum 90 de zile de la data intrarii). Nu se limiteaza numarul de intrari in Albania intr-o anumita perioada de timp.

 

La intrarea in Albania, cetatenii romani detinatori de pasapoarte simple trebuie sa plateasca o taxa de 10 EURO. Aceeasi taxa se plateste si la iesirea din Albania prin punctul de frontiera de pe aeroportul Rinas din Tirana.

 

http://www.mae.ro/poze_editare/Ghid_Albania.html

 

2. cat costa taxele de autostrada in macedonia , bulgaria, grecia

In Macedonia e 2-3 Euro la fiecare 40-50Km, in Bulgaria (care are doar o bucata de autostrada) nu imi amintesc sa fie vreo taxa, in Grecia tot cam 2-3 Euro dar la 90-100Km (depinde de zona). E bine sa pui minim 50 Euro deoparte doar pentru taxe de autostrada.

 

Vezi si pe Viamichelin, estimeaza si taxele de autostrada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce-mi aduc aminte, nu. N-am intrat in Albania deoarece un coleg a pierdut permisul la bulgari dar stiu ca nu era nevoie de viza anul trecut.

 

 

 

eu am gasit diferite variante pe net in legatura cu albania..

una ar fi asta

Ni s-a completat un formular pentru masina, aia chiar au zambit auzind ca suntem din Romania(ni s-a mai intamplat de vreo 2 ori) ca turisti ne-au luat doar 10 euro la amandoi pt viza, fara chitanta. Normal se ia pt turistii care viziteaza Albania 1 euro, pt ceilalti in tranzit 10 euro/pers

luta d epe acest blog http://nicupancu.blogspot.com/2008/09/ziua-6-shquiperia.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ceva de genul asta am si eu de gand, doar ca tura mea e mai rapida, putin mai lunga si putin mai tarziu decat a ta. Voi pleca intre 14 si 23 august pe traseul Bucuresti - Belgrad - Sarajevo - Dubrovnik - Skopje - Serres - Istambul - Balchik - Bucuresti, vreo 4000km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Iti recomand ca in Grecia sa nu mergi pe autostrada , pe langa faptul ca nu vezi mai nimic , mai dai si bani .Incearca drumurile portocalii si galbene , peisaje superbe , asfalt excelent dar mare grija ca aluneca (are o compozitie ciudata )

 

Ride safe si concediu placut!

 

 

/index.php?...1&hl=grecia

/index.php?...0&hl=grecia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Iti recomand ca in Grecia sa nu mergi pe autostrada , pe langa faptul ca nu vezi mai nimic , mai dai si bani .Incearca drumurile portocalii si galbene , peisaje superbe , asfalt excelent dar mare grija ca aluneca (are o compozitie ciudata )

 

Ride safe si concediu placut!

 

 

/index.php?...1&hl=grecia

/index.php?...0&hl=grecia

mersi de informatii

in legatura cu data concediului, am facut cerere de concediu intre 20 iulie si 7 august

daca mi se aproba plecarea va fi undeva intre 19 si 25 iulie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi de informatii

in legatura cu data concediului, am facut cerere de concediu intre 20 iulie si 7 august

daca mi se aproba plecarea va fi undeva intre 19 si 25 iulie

am facut si o cerere pt 5-26 august ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

suna frumos ... ma bate si pe mine gandul, dar de ce asa de mica viteza de croaziera? ma gandeam undeva pe la un 120-130.Nu prea imi surade insa ideea cu cortul, cred ca se poate gasi cazare pana in 20E/camera, ceea ce e aproape de pretul campingului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suna frumos ... ma bate si pe mine gandul, dar de ce asa de mica viteza de croaziera? ma gandeam undeva pe la un 120-130.Nu prea imi surade insa ideea cu cortul, cred ca se poate gasi cazare pana in 20E/camera, ceea ce e aproape de pretul campingului.

cazare era la preturi chiar mai mici ca in unele campinguri ( am aflat ulterior)

motivul vitezei sunt eu ( care sunt pasagera)

plus ca transalpul burdusit de bagaje nu e prea aerodinamic

si de obicei noi mergem pt relaxare si poze, viteza pe drum drept 100 km/h

in rest cine stie ce o fi

se pare ca vom face traseu comun cu Uzunu pana la Ohrid daca nu se modifica data concediilor sau alte nepravazute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

modificare de plan

nu am primit concediul cand am vrut

voi pleca marti sau miercuri pe directia Ohrid-Parga

in functie de cum ma intorc dela Transalpisti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...