Sari la conținut

ulei motor pt sv 650 k6


Postări Recomandate

vine timpul sa fac si eu un nou schimb de ulei...si ma gandeam sa mai schimb cate ceva..pana acum am pus motul 300v full syntetic,dublu ester...insa as vrea sa incerc si altceva deoarece mi se pare ca e cam "zgomotos" ata pt cutie cat si la motor,motorul nu are probleme are abia 14 mii km....

 

voi ce ati recomanda?sa raman la motul, sa pun 5100 sau 7100?sau sa schimb marca,ce ati recomanda in acest sens?

nu stiu daca exista uleiuri speciale pt moto 2v..dar asteptam idei noi..

 

toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma gandeam sa pun 5100 semi sintetic pt ca nu e un motor de turatii mari si din cate am vazut 7100 si 300v sunt pt moto cu un nr mai mare de cilindri si turatii f ridicate.....

O alta chestie interesanta am observat-o pe site-ul motul.com unde la 300v spunea ca e in conformitate cu normele API SL,iar la motul.ro,acelasi 300v corespunde cu API/SG/SL/SH.....mie in carte imi recomanda oricare din API/SH/SG/SF inafara de SL...

SI tot pe site-ul oficial motul 5100 e singurul care corespunde cu API SG,restul(7100,300v) au API SL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma gandeam sa pun 5100 semi sintetic pt ca nu e un motor de turatii mari si din cate am vazut 7100 si 300v sunt pt moto cu un nr mai mare de cilindri si turatii f ridicate.....

O alta chestie interesanta am observat-o pe site-ul motul.com unde la 300v spunea ca e in conformitate cu normele API SL,iar la motul.ro,acelasi 300v corespunde cu API/SG/SL/SH.....mie in carte imi recomanda oricare din API/SH/SG/SF inafara de SL...

SI tot pe site-ul oficial motul 5100 e singurul care corespunde cu API SG,restul(7100,300v) au API SL.

 

 

man, API SL este uleiul folosit astazi la motoare ( "ultimul tip"), adica intrece in cerinte API SH, SG, SF, adica este cel mai dezvoltat, pt acelesi tip de motor mai bine pui SL decat SF de ex, asta nu inseamna ca este bun numai la turatii mari ci si la reducerea depunerilor pe piesele interne....

Editat de BodoR1redline
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...