Sari la conținut

Janta spate fisurata


Postări Recomandate

Salut,

 

azi am dat peste o chestie cum n-am mai intalnit pana acum.

Mai pe larg, Sambata am decis impreuna cu un prieten sa mergem la o plimbare mai lunga. Zis si facut, doar ca la un moment dat, am inceput sa simt motorul instabil pe curbe, asa ca am oprit, am verificat presiunea in roti, si...SURPRIZA...roata spate avea 0.6 bari :D .

OK, scot pompa, o umflu la 2.4 bari si plecam mai departe. Toate bune si frumoase, ajungem acasa si ma suna un alt prieten sa ma duc pana la el. Ma duc, stam ce stam la povesti, pe la 1:30 A.M. zis sa plec si eu acasa, ca e tarziu. Cand ajung la motor (asta la vreo 6-7 ore dupa ce umflasem roata) era iar pe pana, fara gram de presiune. Hmm...ma gandeam ca oi fi luat vre-un cui, ceva, las'ca o duc maine la vulcanizare...O umflu iar, plec acasa. Dimineata, bineinteles, roata pe pana. O umflu iar, ma duc la vulcanizare, dau acolo roata jos si-i zic la cel de la vulcanizare ca scapa aer, sa vada de ce. O ia baiatul si o baga in apa. Foarte surpins, vine inapoi la mine si zice: "Cauciucul e OK...e fisurata janta, pe acolo scapa aer" :rock: :P Cum mai sa fie fisurata janta, ce...ai innebunit? Ma duc cu el la cazanul ala mare cu apa, o scufunda asta iar, si intr-adevar, vad si eu ca bulele ies de undeva de pe la jumatatea jentii, nicidecum de la cauciuc.

Am analizat bine zona, si este chiar la jumatatea distantei intre "spite", nu sub vreo spita cum era de asteptat, si cam la jumatatea distantei intre mijlocul jentii si margine, acolo unde are un fel de cant janta. Pe o lungime de vreo 8-10 cm are o multime de pori prin care scapa aer.

Nu pot sa-mi dau seama de la ce s-a fisurat in halul ala, probabil de la gropi and shit.

Intrebarea e daca mai pot sa-i fac ceva, sudata, lipita cu ceva sa se astupe porii, sau...aruncata la gunoi si luata alta?

Cel de la vulcanizare mi-a zis ca se poate repara fara probleme, si ca stie el o firma care repara jenti si ca o fac aia ca noua, dar problema e ca azi, fiind sarbatoare, aia nu lucrau, asa ca am zis sa cer si niste pareri avizate aici pe forum inainte sa o duc la reparat.

Deci...ce credeti? Se poate repara si sa fie utilizabila? Sau exista riscul sa se extinda fisura de jur imprejur pe cantul jentii si sa ma trezesc ca raman numai cu spitele prinse de bascula si-mi pleaca cauciucul cu restul jentii de la loc? :rock:

 

Multumesc aniticipat pentru raspunsuri :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. dupa parerea mea,toata povestea se reduce la un singur cuvant: bani. daca ai,iei una noua sau sh. daca nu prea ai,o lipesc baietii aia,dar vorbeste cu ei direct sa vezi ce anume ii fac...in mod cert nu poti sa mergi cu ea asa. sunt diverse solutii de astupat porii,se gasesc la benzinarii, dar sunt pe termen scurt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. dupa parerea mea,toata povestea se reduce la un singur cuvant: bani. daca ai,iei una noua sau sh. daca nu prea ai,o lipesc baietii aia,dar vorbeste cu ei direct sa vezi ce anume ii fac...in mod cert nu poti sa mergi cu ea asa. sunt diverse solutii de astupat porii,se gasesc la benzinarii, dar sunt pe termen scurt...

 

Da, aici ai mare dreptate...adevarul e ca n-as da cateva sute de euro pentru o janta noua, ca nu prea am de unde, iar cei care au SH, au impresia ca jantele lor sunt noi, asa multi bani cer pe ele, deci...imi ramane doar reparatia, daca e posibila. Mai astept si alte opinii. Multumesc pentru cele de pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa o repari si sa mai mergi asa pana ai bani de una SH in stare buna. Cand auzi "fisura in janta" inseamna ca nu'i de bine , si pe roata aia sta juma` din viata ta ! bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu zici ca ai pori,nu am mai auzit de asa ceva, sa faca janta pori,dar cred ca una din solutii ar fi sa scoti guma si sa bagi poxilina pe interior,o slefuiesti si ar trebui sa tina,asta daca e vorba de niste pori nu de fisura.

Parerea mea,intreaba si tu pe cineva care stie daca se poate face treaba asta,daca porii sunt si pe portiunea pe unde se asaza guma pe janta iese din discutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu zici ca ai pori,nu am mai auzit de asa ceva, sa faca janta pori,dar cred ca una din solutii ar fi sa scoti guma si sa bagi poxilina pe interior,o slefuiesti si ar trebui sa tina,asta daca e vorba de niste pori nu de fisura.

Parerea mea,intreaba si tu pe cineva care stie daca se poate face treaba asta,daca porii sunt si pe portiunea pe unde se asaza guma pe janta iese din discutie.

 

Eu am zis ca sunt pori deoarece nu este o fisura continua...sunt mai multe gaurele mici de tot prin care iese aerul. Si nu sunt pe portiunea unde se aseaza cauciucul pe janta, ci pe cantul de la sfertul jentii, deci teoretic ar trebui sa se poata repara, chiar si cu poxilina, cum zici tu. Din ce am mai discutat cu un prieten, am inteles ca s-ar putea sa fie si defect de fabricatie, sa fii prins cateva bule de aer la turnare, si alea in timp, de la gropi si alte alea, sa fi ajuns sa se tranforme in gaurele...cine stie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inlocuirea cu una buna sh este cea mai buna solutie, eu nu inteleg cum va puteti zgarci la 100E cand este vorba de viata voastra.....

 

Vinde-mi tu una cu 100 de euro si ti-o cumpar instantaneu...una noua e 890 de euro...am verificat :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dai jos cauciucul de pe janta, faci un sanfren pe toata lungimea fisurii, sudura in mediu protejat, un pic slefuita si gata. ce atatia bani dati aiurea? vezi ca sudura sa ti-o faca pe interior, daca e mica fisura sau si pe interior si pe ext daca e pronuntata. asta vezi la fata locului.

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, cu atat se dau, momentan nu am, daca mai este valabil intr-o luna ti-o aduc.....repet, lasa prostiile cu sudatul jentii, ca doar nu e de masina (si aia e crima), in veci nu o s-o mai poti echilibra ca la carte...iar cu pretul de nou las-o balta, ca nimeni nu cumpara noua...

Editat de BodoR1redline
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...