Sari la conținut

problema acte vanzare cumparare scuter


mehigh_83
 Share

Postări Recomandate

are cineva idee ce acte se fac la vanzarea unui scuter? eu am cumparat un scuter de la cineva acum 3 saptamani,si am zis sa facem un contract de vanzare cumparare intre noi doi ca sa nu fie vreo problema .el avea toate actele la el,factura din CAREFOUR[garantia,ca e luat anul trecut],toate reviziile facute la timp,cartea de identitate a scuterului,talonul [care arata ca este inmatriculat la primarie],mi le a dat ,eu i am dat banii si asta a fost[scuterul il vindea ca vrea sa plece in strainatate] azi am fost la primarie ,ca sa il trec si acolo pe numele meu,ca sa pot sa ii fac si asigurare ,iar aici surpriza,imi spune ca nu pot sa il trec pe numele meu,pt ca nu am factura fiscala ,si mi a zis sa ma duc la acte auto si sa fac factura fiscala intre mine si cel care mi a vandut scuterul.i am explicat ca nu mai pot sa dau de el,e plecat din tara.asta de la primarie,a zis ca nu il intereseaza.

asa este oare?se poate face factura fiscala,ca doar l-am cumparat de la o persoana fizica ,nu de la o firma.ce pot sa fac acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te duci la acte auto, vb frumos cu omu si bagi acolo numele lu ala de la care l-ai luat, numele tau si gata contractu, mie mi-a luat 15 lei pe contract! si apoi am reusit sa il inscriu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

contractul de vanzare cumparare este facut,intre noi doi,numai ca la primarie nu vor sa il accepte[ei vor factura fiscala].am fost la intermedieri auto,am vb cat de frumos am putut si nimic.mi au zis ca e nevoie de amandoua persoanele,ca sa imi faca factura fiscala[si de vanzator nu mai pot da,e plecat din tara]cred ca o sa merg asa,pe numele lui si la asigurare ma trec pe mine la UTILIZATOR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

contractul de vanzare cumparare este facut,intre noi doi,numai ca la primarie nu vor sa il accepte[ei vor factura fiscala].am fost la intermedieri auto,am vb cat de frumos am putut si nimic.mi au zis ca e nevoie de amandoua persoanele,ca sa imi faca factura fiscala[si de vanzator nu mai pot da,e plecat din tara]cred ca o sa merg asa,pe numele lui si la asigurare ma trec pe mine la UTILIZATOR

 

1 asigurarea se face pe vehicul..nu pe persoana

2 Vorbeste cu cineva care vinde moto sau scutere sa`ti spuna legea exact..din cate stiu eu factura are aceeasi valoare cu contractul de vanz-cump,...dc ala e pers fizica de unde sa`ti dea factura....In lege scrie ..k sa imatriculezi iti trebuie factura sau contract dar nu stiu exact nr ei..bafta :cheers:

 

P.S. dupa c faci rost de hartii dute si dai in cap idioatei de la primarie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...