Sari la conținut

ajutor alegere semnalizatoare


Postări Recomandate

Salutati la toti,

 

Vreau sa imi iau semnalizatoare noi pentru un ER-5 Kawasaki 98'. Sunt ceva oferte pe louis, dar nu prea inteleg descrierea specificatiilor. De exemplu vreau un set din acestea, fata + spate, la dimensiunea bratului o sa imi iau 40mm pe spate si pe fata inca nu stiu daca de 20mm sau tot 40mm, ziceam sa imi iau tot de 40mm si pe fata sa se vada mai bine.

Am pus si poza mai jos sa vedeti exact ce nu inteleg. Ce inseamna CAR/GETĂ/VO.RE/HI.LI sau SCH/GETĂ/VO.LI/HI.RE, eu de care trebuie sa imi iau?

La ele am sa imi mai iau si adaptoarele astea ca sa le pot monta pe moto.

 

P.S. ar mai fi si alte semnalizatoarele cu leduri, dar am inteles ca astea nu se pot monta asa direct pe moto si ca mai trebuie un transformator sau ceva de genul, e adevarat?

post-43349-1245351609_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai auzit de Google Translate? Daca nu, cauta pe Google despre el.

 

Ca sa vezi ce om de omenie sint:

links - stinga

rechts - dreapta

vorne - fata

hinte - spate

 

Nu trebuie transformator pentru LED-uri, trebuie o rezistenta de cca. 7.5ohmi/5W conectata in paralel, deoarece LED-urile trag un curent mult mai mic decit becurile standard de 21W, iar releul de semnalizare e proiectat astfel incit sa mareasca frecventa de semnalizare odata cu scaderea curentului prin bec.

 

Nu-ti recomand semnalizari cu LED, cel putin nu din cele ieftine, ca sint niste kkturi care ziua cel putin au vizibilitate zero.

 

Eu am semnalizari din astea, sint ieftine, mici, arata OK si sint vizibile (plus ca nu necesita acea rezistenta in paralel, nefiind cu LED-uri): http://www.louis.de/_40de1666bb1788fc0b8b9...tnr_gr=10033593

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap stiu de google translate :cheers: il folosesc dar acolo erau prescurtati si de aia nu le traducea. multumesc de traducere, asta acum stiu ce inseamna VO.RE/HI.LI, si presupun ca prescurtarea CAR e de la carbon si SCH de la negru. MULTUMESC pt lamurire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, deci sa inteleg ca daca este sa imi iau de 40mm si pe spate si pe fata,negre, trebuie sa imi iau cate doua bucati din fiecare acestea: 10033732, 10033733.

 

CalinD tu pe fata ai de 40mm sau 20mm?

Editat de sulta_00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai auzit de Google Translate? Daca nu, cauta pe Google despre el.

 

Ca sa vezi ce om de omenie sint:

links - stinga

rechts - dreapta

vorne - fata

hinte - spate

 

Nu trebuie transformator pentru LED-uri, trebuie o rezistenta de cca. 7.5ohmi/5W conectata in paralel, deoarece LED-urile trag un curent mult mai mic decit becurile standard de 21W, iar releul de semnalizare e proiectat astfel incit sa mareasca frecventa de semnalizare odata cu scaderea curentului prin bec.

 

Nu-ti recomand semnalizari cu LED, cel putin nu din cele ieftine, ca sint niste kkturi care ziua cel putin au vizibilitate zero.

 

Eu am semnalizari din astea, sint ieftine, mici, arata OK si sint vizibile (plus ca nu necesita acea rezistenta in paralel, nefiind cu LED-uri): http://www.louis.de/_40de1666bb1788fc0b8b9...tnr_gr=10033593

 

da sunt iste chestii are se pot pune pe cablu si rezolva problema. niste rezistente sau ceva de genu... nu stiu cum le zice ca nu ma pricep la chestii electrice. Faza e ca nu stiu unde se gaseste asa ceva. Daca cumva stie careva sa ma anunte si pe mine ca nu am chef sa imi improvizez releul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, deci sa inteleg ca daca este sa imi iau de 40mm si pe spate si pe fata,negre, trebuie sa imi iau cate doua bucati din fiecare acestea: 10033732, 10033733.

 

CalinD tu pe fata ai de 40mm sau 20mm?

Pe fata nu am decit semnalele incorporate in oglinzi. Pe spate am de 20 mm, nu e chiar modelul ala, dar singura diferenta e forma (sint cumva in forma de sageata, nu ovale).

 

da sunt iste chestii are se pot pune pe cablu si rezolva problema. niste rezistente sau ceva de genu... nu stiu cum le zice ca nu ma pricep la chestii electrice. Faza e ca nu stiu unde se gaseste asa ceva. Daca cumva stie careva sa ma anunte si pe mine ca nu am chef sa imi improvizez releul.

Da, rezistente sau ceva de genul, fix cum am zis. Ba' daca ma gidnesc mai bine chiar rezistente. Se gasesc la orice magazin de componente electronice (Domo sau Media Galaxy nu intra in categoria asta). NU SINT REZISTENTE SPECIALE PT. SEMNALIZARI SAU ALTE ABERATII DE GENUL - SINT GENERICE SI COSTA MAXIM 1 RON BUCATA. Cauta pe Google si tu ceva de gen "magazin piese electronice timisoara", imposibil sa nu fie. Vezi sa fie de 5W iar daca nu au de 7,5 ohmi pune de 8,2 sau 10, nu pune mai mici (5 ohmi sau mai putin). Trebuie puse in PARALEL pe fiecare semnal, NU in SERIE. Leaga-le bine, eventual pune si fludor si infasoara-le in bvanda izolatoare. Of...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De regula cand cumperi semnalizatoare pe LED ,vin impreuna cu rezistente. Set de 2 semnale = 2 rezistente incluse. Oricum, chiar daca in pret nu sunt incluse ezistente(cand cumperi de pe louis) iti poti face tot de la ei comanda si la niste amarate de rezistente. Daca nu ma insel, ai nevoie de 1 rezistenta / 2 semnale. Cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De regula cand cumperi semnalizatoare pe LED ,vin impreuna cu rezistente. Set de 2 semnale = 2 rezistente incluse. Oricum, chiar daca in pret nu sunt incluse ezistente(cand cumperi de pe louis) iti poti face tot de la ei comanda si la niste amarate de rezistente. Daca nu ma insel, ai nevoie de 1 rezistenta / 2 semnale. Cele bune.

Eu am semnale pe LED-uri care nu au venit cu rezistente. Luati totul de la Louis, ca-s in criza saracii nemti si trebuie sa-i ajutam. Cum sa cumperi rezistenta de peste drum la 1 ron, cind poti s-o iei de la nemti si sa dai pe ea 7 euro? Nu luati nici suruburi din piata ca alea de pe Louis sint speciale pt. moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...