Sari la conținut

Excursie de CUTREMUR


adrianbercea
 Share

Postări Recomandate

Propun urmatoarea excursie pentru 10-12 IULIE (cu posibilitate de extindere pe 9 si 13 IULIE) :

 

Bucuresti - Buzau - Focsani - Valea Sarii - PRISACA - Lepsa - cu retur pe acelasi traseu sau Sf.Gheorghe - Brasov - Cheia sau DN1 - Bucuresti

 

Distanta pana la destinatie 225 KM. Asfalt impecabil. Returul la alegere.

 

Zona Muntilor Vrancei este deosebita si vom putea vizita statia seismica de la Vrancioaia, locul in care apa Narujei se varsa in Putna (Grumaz); Cascada Putnei; Rezervatia Naturala Cheile Tisitei; etc

 

Cazarea la CABANA rustica (maxim 10 locuri - ocupate deja doua) in localitatea PRISACA + cort - perimetru ingradit.

 

Baie in Putna, la cascada cu apa sarata, gratare adevarate, bere rece si peisaj de vis... :)

post-43181-1245925912_thumb.jpg

post-43181-1245925954_thumb.jpg

post-43181-1245926005_thumb.jpg

post-43181-1245926018_thumb.jpg

post-43181-1245926040_thumb.jpg

post-43181-1245926070_thumb.jpg

post-43181-1245926114_thumb.jpg

post-43181-1245926620_thumb.jpg

Editat de adrianbercea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

beton deja s-a mai ocupat o camera. deci mai sunt disponibile inca 2 camere + o canapea extensibila( atentie ca paturile sunt duble, nu separate - eu am mai fost acolo si stiu bine cum e)

 

incerc sa vad daca mai pot obtine inca 1-2 camere la o cabana din aceeasi curte. loc este pentru 4-6 corturi .

 

la cazare, pretul este de 200 mii/noapte/persoana si 100 mii/noapte/persoana pentru cort - la fel ca la dubova dar cu mul mai multe stele (posibil sa negociem :) )

 

in acesti bani se acopera consumul de apa si curent (cam dificil in zona); igienizarea celor 3 wc-uri (doua out si unul in-side) si 2 dusuri in si out-side) curatatul lenjeriilor de pat; lapte de la vaca satului + oua de la ferma "puiu' nestresat" + evident MEGA PUI LA ROTISOR :) ; transportul aprovizionarii la locatia cazarii cu ce vom hotara ca vrem sa ni se cumpere; etc

 

NU ESTE NEVOIE DE CARAT ALIMENTE: facem o lista cu ce vrem, ni se cumpara de acolo si cat costa impartim la cati vom fi. Avem la dispozitie frigider, aragaz si gratar + beci de tinut berea la rece :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o portiune de vreo 20km intre Lepsa si Targu Secuiesc sparta rau, be careful :laugh:

 

Pana in Tulnici ( cam 15 km de Lepsa ) asfaltul este mai bun ca pe DN1. Mai departe de Lepsa, pentru eventuala intoarcere prin Sf.Gheorghe - Targul Secuiesc, asfaltul se cam strica dar nu stiu cat de mult ca nu am fost pe acolo....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Hard rock excursia! Numara te rog inca 2 persoane.

 

Acum, cateva detalii de lamurit:

- motoretele participante si viteza de croaziera. Eu am un VX800 (un fel de ciopar) si merg extralegal (60 localitati / 100 exterior). Din aceasta cauza, nu as vrea sa va incetinesc daca ma alatur grupului

- daca nu este o problema cu stilul meu de mers, aproximativ ziua si ora plecarii, poate ne putem sincroniza undeva in Buzau

- daca sunt camere doar de 2 persoane, m-as baga pe camera, ca vin cu jumatatea si e rost de :) :laugh: , ca altfel, cort rulz!

- daca ramanem mai mult de o noapte la cabana minunata, nu de alta dar am chef de o beuta ca in liceu, insa organismul nu mai imi permite sa calaresc dupa astfel de marshavii :)

 

Altfel, sa fie vremea rezonabila, ca traseul este demential!

 

Daca organizatorul binevoieste, mi-ar face placere sa am datele lui de contact pe PM.

 

Toate cele (mai) bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana in Tulnici ( cam 15 km de Lepsa ) asfaltul este mai bun ca pe DN1. Mai departe de Lepsa, pentru eventuala intoarcere prin Sf.Gheorghe - Targul Secuiesc, asfaltul se cam strica dar nu stiu cat de mult ca nu am fost pe acolo....

 

 

Nu este deloc :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abe (adrian bercea) este initiatorul turei, insa si eu ma ocup de chestiile de organizare.

 

Deci: locatia si ora de plecare o vom stabili cu cateva zile inainte de plecare. oricum va fi destul de devreme viner, ca sa avem cat mai mult timp de distractii si clatit ochi in peisaj :)

 

viteza de croaziera va fi normala, legala sau putin peste....oricum nu va ramane nimeni in urma sau daca vor fi intarziati, ii vom ghida mai bine ca un gps :)

 

cabana unde vom sta este la 25-30 km mai jos de lepsa. se va sta acolo 2 nopti. excursia la lepsa ( cascada putnei si rezervatia cheile tisitei) va fi facuta optional sambata sau duminica daca se alege traseul de intoarcere prin sf gheorghe. asta stabilim la fata locului de comun acord. drumul de unde stam pana la lepsa si mai departe este cam nasol.....pana la cabana noastra, unde vom sta drumul este perfect

 

la cabana sunt 4 dormitoare (3 de 2 persoane si 1 de 1 persoana - sau 2 foarte mici :) ) si sufrageria (cu o canapea de 2 locuri) - total 10 persoane de cort este loc pe terasa din fata cabanei (4-5 corturi) loc de cort cu peisaj mirific este si in spate unde exista si un foisor

 

Pana acum s-au anuntat:

 

1. Bubu si Roc

2. Maner si Diana (camera de 1 pat - Diana e copil)

3. Dezamagitoru + company

4. Eu si Adrian (dormim intr-o casa langa cu gazdele sau la cort daca nu mai este loc)

 

Inca nu e sigur dar posibil sa mai vina: Bogdan honda +Nicoleta; Valentin+Raluca; Sorin+Corina

 

Concluzia: pana acum mai sunt libere 2 camere Ca sa nu fie probleme sau discutii, putem sa ne organizam sa alegem camerele in ordinea sosirii (va fi concurs pe drum) sau sa ne jucam cu biletele sau in ordinea inscrierilor sau cum vreti voi :laugh:

 

Loc gasim pentru toti si oricum o sa fie beton si la cort. In alta locatie nu e cazul sa mergem pentru ca nu avem surprize pregatite de gazde si conditii ca la Cabana asta (cabana nu are nume :) - deocamdata, insa poate ii gasim noi )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cristina: pai daca ne facem multi si apare concurenta pe locurile din cabana, propun sa facem concursuri gen :laugh: bere viteza sau mers incet cu motoreta :) sau proba combinata :) efect garantat cu riscuri minime :)

 

Lasand toate cele la o parte, 100% voi fi acolo, poate ca nu de vineri dimineata o data cu grupul dar nu asta e o problema, am cortul gata de montat, deci nu depind de camera, si am o pofta turbata de plimbare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cabana e privata. Nu e pentru turisti. Am vorbit ieri cu gazdele si mi-au confirmat ca e ok. Se pregatesc sa ne astepte :P Au schimbat toate asternuturile si au pus la punct tot :) Am inteles ca ne vor face si ceva surprize.... dar nu va spun ca de-aia sunt surprize :disappointed:

 

Avem si primul inscris la cort: dezamagitoru. S-ar putea sa fi cel mai castigat, daca vrei sa te trezesti cu un peisaj de poveste si sa vezi malul putnei dimineata..... cred ca oricum o sa ai o problema ca nu o sa stii unde sa iti pui cortul....o sa il muti in functie de peisaj :D

 

salut, eu sunt din lepa dar momentan sunt in constanta , confirm ca drumul din lepsa spre brasov pe o portiune de 20 de km este ca pe o ulita de tara , sau chiar mai rau ...deci nu e asfalt deloc , numai pietre si praf .....

 

Multumesc de informare. Eu sincer, prefer ca sambata sa facem o tura pana in lepsa si inapoi unde ne cazam, iar duminica sa ne intoarcem pe acelasi traseu spre bucuresti.

 

Plecarea va fi vineri, cat mai devreme ca sa prindem pranzul la destinatie, mancam ceva si apoi baieeeee si plimbarica prin zona :kick:

 

Din bucuresti, mergem prin buzau, ramnicul sarat, focsani, valea sarii, prisaca (aproape de naruja) - total +/- 225 km In focsani, musai sa alimentam full ca sa avem de plimbare ( pana la intoarcerea de duminica +/- 180 km)

 

Viteze de mers....normale si omenesti ca nu suntem la intrecere ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in zona, vom vizita:

 

- bisericutza foarte mica - monument istoric 500 ani

- mini cascada vasai - apa sarata

- "grumaz" - locul de confluenta a narujei cu putna

- statia seismica de la vrancioaia

- in lepsa: cascada putnei; cheile tisitei; posibil sa vedem si o falie tectonica (daca o mai nimeresc - e prin padure :disappointed: )

 

 

poate intrati si voi pe net si mai descoperiti si alte chestii faine in zona. oricum, putem sa o lungim foarteee bineee si la o bereee la "piscina comunala"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot ai zis sa merem hai ca merem si noi :Fra'su+Push. :D

Mai sunt camere daca nu vrem sa stim si noi , oricum daca nu , stam la cort cu 'Deza' ca suntem preteni mai vechi.

 

Deci, pana acum sunt pe lista SIGURA urmatorii:

 

1. eu si Cristina ( ne descurcam cu cazarea - la cort sau vedem noi )

2. Bubu si Roc (camera dubla)

3. Bogdan si Nicoleta ( camera dubla)

4. dezamagitorul ( cort )

5. black widow ??? (camera mica - 1 persoana)

6. Frasu + Pus (camera sau cort)

 

posibil sa mai vina si Sorin+ Corina; Maner (Marian) + Diana; Vali+ Raluca; Raven (Adrian)

 

In acest moment ar mai fi o camera cu canapea extensibila + loc de 3-4 corturi.

 

Cum reusiti sa va stabiliti programul, am rugamintea sa postati aici. Oricum loc mai este si ne vom descurca cu cazarea, numai sa stiu cu ceva timp inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti grija la drum, se lucreaza inca in zona Tulnici. Drumul e perfect si poti sa mergi repejor, apoi brusc dai de o portiune fara asfalt deloc si apoi iar asfalt. Un vitezist poate fi surprins foarte usor. De la Gresu drumul devine forestier pentru vreo 20 de km, se poate trece totusi, dar neplacut.

 

Si eu voi fi acolo in acelasi weekend, dar cu masina, il duc pe cel mic la munte, cel mare e deja de 2 saptamani la aer curat la o casa de vacanta.

 

Cheile Tisitei sunt cele mai lungi chei din tara, peste 30 de km. Eu am mers doar in primii 4 - 5 km. In weekend e chiar aglomerat, dar in extra sezon e foarte salbatic, am vazut capre negre si caprioare, cerbi, mistreti. Sunt si ursi in zona destui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti grija la drum, se lucreaza inca in zona Tulnici. Drumul e perfect si poti sa mergi repejor, apoi brusc dai de o portiune fara asfalt deloc si apoi iar asfalt. Un vitezist poate fi surprins foarte usor. De la Gresu drumul devine forestier pentru vreo 20 de km, se poate trece totusi, dar neplacut.

 

Si eu voi fi acolo in acelasi weekend, dar cu masina, il duc pe cel mic la munte, cel mare e deja de 2 saptamani la aer curat la o casa de vacanta.

 

Cheile Tisitei sunt cele mai lungi chei din tara, peste 30 de km. Eu am mers doar in primii 4 - 5 km. In weekend e chiar aglomerat, dar in extra sezon e foarte salbatic, am vazut capre negre si caprioare, cerbi, mistreti. Sunt si ursi in zona destui.

 

 

Multumim de info. Noi vom sta in zona Naruja-Vrancioaia, deci ceva mai jos de Tulnici. Abia sambata, in functie de placerile grupului, vom face o mini-excursie de 1/2 zi spre Lepsa. Vom fi atenti in Tulnici. La intoarcerea in Bucuresti, eu as prefera totusi varianta tot prin Focsani si Buzau.... vedem la destinatie cum vom stabili....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sanse reale sa pot veni. De dorit sa vin imi doresc foarte mult, insa.

 

Astept detalii cu privire la ora plecarii din ziua de vineri ca sa ma invoiesc de la job, plus ca am si bagaje de pregatit si sa stiu locul unde ne intalnim.

 

Multumesc de invitatie :D

Editat de ravenshield
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raven, te asteptam cu "rotile" deschise. Chiar ma bucur ca mergi si tu.

 

plecarea va fi vineri dimineata si eu propun ora 8 cel tarziu, daca nu aveti nimic de obiectat, poate chiar ora 7.00. ca loc de intalnire, propun Mc Donalda-ul de la podul Colentina. Este unul singur si nu e loc de confuzii.

 

Pentru cazare, daca si "fr-asu" ( pls numele real si al tau si al prietenei) sta la cabana, ar mai fi loc de 2 persoane. In rest...3-4 corturi

 

NU am nici o veste de la Black Widow. Pls contact sa stim de tine.

 

Pana acum suntem 10 plimbareti siguri + 2 incerti (deocamdata) :D

 

Daca cineva nu poate merge de vineri dimineata, voi posta detalii de drum + o harta si vom directiona intarziatii prin telefon. Bine ar fi sa plecam toti in acelasi timp....

 

Intr-un post separat, voi deschide o lista cu ce sa ni se cumpere la destinatie. Va rog sa o completati cu ce mai credeti ca trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lista de cumparaturi:

 

1. bere - aproximativ 40 (putem sa mai cumparam si de la magazinul satesc)

vin alb si rosu

apa minerala

sucuri - cola; fanta etc

2. carne de porc pt gratar

3. carne de pui

4. rosii; castraveti; ardei etc pt salate

5. paine

6. mezeluri "pai pentru de dimineata"

7. branzeturi - idem 6

8. cartofi

9. ceva dulce (rog fetele sa detalieze)

 

Va rog sa mai continuati lista si eventual sa o mai detaliati.

 

PS: avem la dispozitie beci, frigider, aragaz, gratar

PSS: atentie la ce mai comandati pe lista ca o voi da mai departe asa cum o sa o mai completati numai ca la final va trebui si platita (eu nu vreau icre negre) :D

 

PSSSS: mare atentie la fumatori ca nu prea sunt tigari pe alese cam pe o raza de 5 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul este urmatorul:

 

Plecare Bucuresti, Mc Donalds Colentina - Vineri 10 iulie ora 7.00

Afumati - Buzau - Ramnicul Sarat - Focsani - Bolotesti - Vidra- Valea Sarii - Prisaca (aproximativ 230 KM)

 

Sugestie: alimentati FULL in Focsani

 

Pana in Focsani drumul e simplu si sunt indicatoare ok. In Focsani NU se merge pe centura orasului. La intersectia in Y se tine partea stanga, spre centru orasului. Odata intrati in oras, NU se merge decat inainte. Dupa traversarea centrului orasului, traseul este tot drept pana la periferie, unde se va tine directia stanga ( ungi de 90 ). Dupa trecerea podului peste calea ferata se va merge pe directia DREAPTA, apoi imediat stanga. Reperele pentru directia de iesire din oras sunt: "KM 25"; Bolotesti.

 

Odata iesiti din oras spre directia Bolotesti - Vidra- Valea Sarii drumul este drept si nu se va schimba directia de mers nici spre stanga nici spre dreapta. In Valea Sarii exista o intersectie in Y cu o cruce in mijloc - se va tine directia STANGA, spre satul Prisaca ( de la intersectie aproximativ inca 3 KM) In satul Prisaca, pe partea DREAPTA este o biserica. Acela este punctul final de reper.

 

ATENTIE la vitezisti ! : chiar la intrare in Satul Prisaca, dupa o portiune dreapta si cu asfalt bun, drumul coteste brusc la dreapta si coboara cu o inclinatie considerabila. Valea Putnei se deschide larg, exact pe stanga si puteti fi furati usor de peisaj....

 

Drumul de intoarcere si excursiile in zona, le stabilim la destinatie :D

 

DRUM BUN si asfalt uscat !

post-43181-1246528303_thumb.jpg

Editat de adrianbercea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...