Sari la conținut

5-14 august 2009


Postări Recomandate

Salut,

 

Aceasta este prima tura mai mare pe care am facut-o cu motocicleta, fiind un motociclist tanar si la inceput. Am motocicleta de 1 an si jumatate.

 

Asta fiind introducerea sa va povestesc despre tura ce a insumat 1239 km. S-a intins pe mai multe zile, dat fiind faptul ca am stat mai mult in anumite locatii.

 

Am fost impreuna cu logodnica (pe numele ei Gina), si cu bunul prieten F 650 GS Dakar, nascut in 2002.

 

1. 05.08.2009 miercuri

 

O zi cu putin nor, in care asteptam sa se termine programul si sa plec mai repede in concediu. Eram la serviciu si ma tot uitam pe geam cu norii se jucau pe cer si mai ca imi spuneau: "daca nu esti cuminte o sa incepem sa tipam si picaturi de ploaie vor cadea pe sosea"

Nu s-a intamplat asa. Vremea a tinut cu mine si uite ca ma urc pe motocicleta, ma uit pe bord care imi arata 36002 km si dus is.

 

Uite asa, cu gandul ca va fi un concediu frumos si cu vantul ce nu imi dadea pace pe autostrada am ajuns cu bine pe la 18:00 la Rm. Valcea.

 

Am stat o noapte aici, iar in zori, impreuna cu Gina si cu Dak-ul am plecat spre satul Brosteni, care este la 57 km de Rm. Valcea inspre sud.

 

 

2. 06.08.2009 joi

 

Ajuns la Brosteni am stat pana duminica. Aici m-am indeletniit cu adunatul prunelor, cu mersul prin livada si cu gustatul merelor din pom si cu cules mure pt dulceata. La livada de pe deal am dat cabanuta din lemn cu ulei ca sa nu mai fie atacata de tauni si alte goange si uite asa a trecut timpul pana duminica.

 

Era sa uit.. in drum spre Brosteni exista inainte cu 4 km o biserica parasita care este imbracata in tabla.. este ceva extraordinar.. am inteles ca este asa pt a fi conservata...

 

Intr-una din zile am fost impreuna cu tata-socru sa vad padurea si a trebuit sa mergem vreo 3 h pe poteci pana am ajuns la locul nostru. A fost foarte frumos, intalnindu-ne cu multe tufe de mure care mai de care mai frumoase si mai coapte. La intoarcerea spre casa, dupa ce am urcat un deal, intr-un soi de poienita la vreo 30 m de noi am intalnit o caprioara. Ceva extraordinar. S-a uitat la noi dupa care a fugit in padure, iar apoi am auzit pt prima data sunete de tap sau cerb ce o fi fost. Ziceai ca e un caine fioros. Initial nu am stiut dar tata-socru a zis ca asa fac tapii salbatici cand simt vreun pericol.

 

Asa au trecut 4 zile, inconjurat de dealuri si pasuni si multe frumuseti pe care le are tara aceasta, pe care le poti gasi la tot pasul.

 

Cred ca a fost odihna de dinainte de ceea ce avea sa fie prima tura mai lunga cu motocicleta.

 

3. 10.08.2009 - luni

 

Ne trezim voiosi la 4 15 AM, iar dupa ceva momente organizatorice la 5 30, dupa ce ne luam la revedere si facem cateva poze plecam la drum cu destinatia Hunedoara.

 

Poate ar trebui sa numesc aceasta zi ... ziua cea mai lunga. Ajungem usurel cu inima deschisa la Novaci. Aici facem plinul si ne pregatim moral sa ajungem la Ranca.

 

Drumul 67 C in constructie si urcam cu drag spre Ranca. Aici este o statiune santier dar sunt convins ca va arata bine in viitor.

Imediat dupa statiune drumul incepe sa devina mai placut pt motocicleta si mai greu pt noi, cei ce eram dusi in spate de Dak.

 

Vine momentul in care treburile stau ca la GPS ... reconfigurarea traseului... nu stiam daca sa ma intorc sau sa continui..

 

Ehhh.. si uite asa, impulsionat de ultimul bastion de muncitori care lucrau la drum, la 8 dimineata, ne hotaram sa intram in ceata ce trona in fata noastra avand in gand indemnul sefului echipei de muncitori: "dupa cotul din fata de la rapa de acolo, nu mai este asa noroi, drumul e pietruit, si cu motocicleta daca mergeti usor si sunteti atent treceti".... intr-adevar drumul a fost pietruit.. drum de munte cu pietre si povarnis... intr-o parte perete in cealalta prapastie...

 

Ceva extraordinar de viu, de salbatic, de misterios se ascundea dupa acea ceata si printre acele pietre,,,

 

A fost o calatorie i-as spune eu romanticam, dat fiind ca nu am intalnit alti participanti la trafic afara de doi caini ciobanesti care au rasarit din ceata la un moment dat cand eram pe culmi pe la 2228 m altitudine.

 

Voi lasa urmatoarele poze sa vorbeasca, poate ca imaginile au mai mul talent de povestitor fata de mine ...

 

Dupa portiunea de creasta am inceput sa coboram, cand un sunet ciudat si o senzatie dubioasa s-a simtit la frana spate... placutele de frana schimbate dup asalonul din aprilie,,, si anume niste placute frantuzesti, nu le stiu numele acum ,,, au cedat,,, era fierul gol pe fierul gol... ehh am facut o mica pauza, am vazut fierul gol dupa care am continuat spre Obarsia Lotrului cu gandul bun de a ajunge la Sebes tot pe drumul 67 C...

 

Mai pun cateva poze de la pit-stop si de la Sugag, unde am oprit sa alimentam noi ca Dak-ul nu avea nici cea mai mica nevoie...

 

Si acum ultima oprire inainte de a ajunge la Hunedoara...

 

Toate peste toate dar aceasta zi cred ca si-a meritat numele de ziua cea mai lunga, ajungand in Hunedoara undeva la ora 19 00 ... a fost extenuant ,,, dar cred ca numai pt mine si Gina ca pt Dak nu bag seama sa fi fost cine stie ce... trebuie neaparat sa spun ca de la Novaci am plecat cu rezervorul plin am trecut muntii si am alimentat din nou la iesirea din Sebes... undeva la 130 km...am pus 7,34 L ... imi venea sa pup mototcicleta...

 

Despre restul excursiei o sa povestesc nitel mai tarziu,,,,

post-36698-1250426727_thumb.jpg

post-36698-1250426866_thumb.jpg

post-36698-1250426911_thumb.jpg

post-36698-1250427484_thumb.jpg

post-36698-1250427529_thumb.jpg

post-36698-1250427634_thumb.jpg

post-36698-1250427664_thumb.jpg

post-36698-1250427683_thumb.jpg

post-36698-1250427707_thumb.jpg

post-36698-1250427819_thumb.jpg

post-36698-1250427843_thumb.jpg

post-36698-1250428314_thumb.jpg

post-36698-1250428371_thumb.jpg

post-36698-1250428414_thumb.jpg

post-36698-1250428448_thumb.jpg

post-36698-1250428467_thumb.jpg

post-36698-1250428579_thumb.jpg

post-36698-1250428618_thumb.jpg

post-36698-1250428657_thumb.jpg

post-36698-1250428728_thumb.jpg

post-36698-1250428836_thumb.jpg

post-36698-1250428985_thumb.jpg

post-36698-1250429104_thumb.jpg

post-36698-1250429896_thumb.jpg

post-36698-1250429941_thumb.jpg

post-36698-1250430025_thumb.jpg

post-36698-1250430569_thumb.jpg

post-36698-1250430620_thumb.jpg

post-36698-1250430729_thumb.jpg

post-36698-1250430761_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceau la voi , faine Poze !!! :(

 

Scuze ca nu am mai ajuns impreuna pana in Deva ... ne-am bagat atunci in depasire la ceva tiruri si am vazut ca n-ati mai venit !

Oricum mi-a parut bine de cunostinta si poate ne vom mai intalni si altadata pe drumurile patriei :cheers:

 

 

Berty.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Aceasta este prima tura mai mare pe care am facut-o cu motocicleta, fiind un motociclist tanar si la inceput. Am motocicleta de 1 an si jumatate.

 

Asta fiind introducerea sa va povestesc despre tura ce a insumat 1239 km. S-a intins pe mai multe zile, dat fiind faptul ca am stat mai mult in anumite locatii.

 

Am fost impreuna cu logodnica (pe numele ei Gina), si cu bunul prieten F 650 GS Dakar, nascut in 2002.

 

1. 05.08.2009 miercuri

 

O zi cu putin nor, in care asteptam sa se termine programul si sa plec mai repede in concediu. Eram la serviciu si ma tot uitam pe geam cu norii se jucau pe cer si mai ca imi spuneau: "daca nu esti cuminte o sa incepem sa tipam si picaturi de ploaie vor cadea pe sosea"

Nu s-a intamplat asa. Vremea a tinut cu mine si uite ca ma urc pe motocicleta, ma uit pe bord care imi arata 36002 km si dus is.

 

Uite asa, cu gandul ca va fi un concediu frumos si cu vantul ce nu imi dadea pace pe autostrada am ajuns cu bine pe la 18:00 la Rm. Valcea.

 

Am stat o noapte aici, iar in zori, impreuna cu Gina si cu Dak-ul am plecat spre satul Brosteni, care este la 57 km de Rm. Valcea inspre sud.

 

 

2. 06.08.2009 joi

 

Ajuns la Brosteni am stat pana duminica. Aici m-am indeletniit cu adunatul prunelor, cu mersul prin livada si cu gustatul merelor din pom si cu cules mure pt dulceata. La livada de pe deal am dat cabanuta din lemn cu ulei ca sa nu mai fie atacata de tauni si alte goange si uite asa a trecut timpul pana duminica.

 

Era sa uit.. in drum spre Brosteni exista inainte cu 4 km o biserica parasita care este imbracata in tabla.. este ceva extraordinar.. am inteles ca este asa pt a fi conservata...

 

Intr-una din zile am fost impreuna cu tata-socru sa vad padurea si a trebuit sa mergem vreo 3 h pe poteci pana am ajuns la locul nostru. A fost foarte frumos, intalnindu-ne cu multe tufe de mure care mai de care mai frumoase si mai coapte. La intoarcerea spre casa, dupa ce am urcat un deal, intr-un soi de poienita la vreo 30 m de noi am intalnit o caprioara. Ceva extraordinar. S-a uitat la noi dupa care a fugit in padure, iar apoi am auzit pt prima data sunete de tap sau cerb ce o fi fost. Ziceai ca e un caine fioros. Initial nu am stiut dar tata-socru a zis ca asa fac tapii salbatici cand simt vreun pericol.

 

Asa au trecut 4 zile, inconjurat de dealuri si pasuni si multe frumuseti pe care le are tara aceasta, pe care le poti gasi la tot pasul.

 

Cred ca a fost odihna de dinainte de ceea ce avea sa fie prima tura mai lunga cu motocicleta.

 

3. 10.08.2009 - luni

 

Ne trezim voiosi la 4 15 AM, iar dupa ceva momente organizatorice la 5 30, dupa ce ne luam la revedere si facem cateva poze plecam la drum cu destinatia Hunedoara.

 

Poate ar trebui sa numesc aceasta zi ... ziua cea mai lunga. Ajungem usurel cu inima deschisa la Novaci. Aici facem plinul si ne pregatim moral sa ajungem la Ranca.

 

Drumul 67 C in constructie si urcam cu drag spre Ranca. Aici este o statiune santier dar sunt convins ca va arata bine in viitor.

Imediat dupa statiune drumul incepe sa devina mai placut pt motocicleta si mai greu pt noi, cei ce eram dusi in spate de Dak.

 

Vine momentul in care treburile stau ca la GPS ... reconfigurarea traseului... nu stiam daca sa ma intorc sau sa continui..

 

Ehhh.. si uite asa, impulsionat de ultimul bastion de muncitori care lucrau la drum, la 8 dimineata, ne hotaram sa intram in ceata ce trona in fata noastra avand in gand indemnul sefului echipei de muncitori: "dupa cotul din fata de la rapa de acolo, nu mai este asa noroi, drumul e pietruit, si cu motocicleta daca mergeti usor si sunteti atent treceti".... intr-adevar drumul a fost pietruit.. drum de munte cu pietre si povarnis... intr-o parte perete in cealalta prapastie...

 

Ceva extraordinar de viu, de salbatic, de misterios se ascundea dupa acea ceata si printre acele pietre,,,

 

A fost o calatorie i-as spune eu romanticam, dat fiind ca nu am intalnit alti participanti la trafic afara de doi caini ciobanesti care au rasarit din ceata la un moment dat cand eram pe culmi pe la 2228 m altitudine.

 

Voi lasa urmatoarele poze sa vorbeasca, poate ca imaginile au mai mul talent de povestitor fata de mine ...

 

Dupa portiunea de creasta am inceput sa coboram, cand un sunet ciudat si o senzatie dubioasa s-a simtit la frana spate... placutele de frana schimbate dup asalonul din aprilie,,, si anume niste placute frantuzesti, nu le stiu numele acum ,,, au cedat,,, era fierul gol pe fierul gol... ehh am facut o mica pauza, am vazut fierul gol dupa care am continuat spre Obarsia Lotrului cu gandul bun de a ajunge la Sebes tot pe drumul 67 C...

 

Mai pun cateva poze de la pit-stop si de la Sugag, unde am oprit sa alimentam noi ca Dak-ul nu avea nici cea mai mica nevoie...

 

Si acum ultima oprire inainte de a ajunge la Hunedoara...

 

Toate peste toate dar aceasta zi cred ca si-a meritat numele de ziua cea mai lunga, ajungand in Hunedoara undeva la ora 19 00 ... a fost extenuant ,,, dar cred ca numai pt mine si Gina ca pt Dak nu bag seama sa fi fost cine stie ce... trebuie neaparat sa spun ca de la Novaci am plecat cu rezervorul plin am trecut muntii si am alimentat din nou la iesirea din Sebes... undeva la 130 km...am pus 7,34 L ... imi venea sa pup mototcicleta...

 

Despre restul excursiei o sa povestesc nitel mai tarziu,,,,

 

Ehh revin, cum am spus,....

 

11.08.2009 marti

 

Si uite asa stand la Hunedoara am vazut si castelul Hinedorestilor, ceva extraordinar; cred ca este ceva mai atragator decat Branul...

 

Dimineata trebuie sa luam drumul Sibiului dar prietenii la care stateam au fost atat de amabili si de convingatori incat am mai ramas o seara ,,, cred ca a fost de bun augur pentru ca in ziua urmatoare am fost sa vedem Sarmizegetusa Regia. Un loc mirific.. se parcurg 20 km pe drum forestier de la Costesti-Blidaru, unde se termina asfaltul... exista acolo o poarta ce il infatiseaza pe Decebal si odata trecut prin ea se termina asfaltul incepe muntele, incepe traditia si istoria sa te incojoare,,, incepi sa te simti roman si incepe sa iti placa,,, urci pe firul unui parau,,, esti tu si natura si animalele care pasca singure si contempla frumusetile acestei tari.

 

Ajungi in locul in care stramosul tau dac era prieten cu natura, parca simti cum esti partas la ritualuri simti spiritul acestui mare popor ce avea valori si norme morale... simti cum gandul ti-e liber si are voie sa gandeasca, are voie sa viseze, sa faca planuri sa traiasca tot ce e mai bun si mai frumos, fara concesii... e ceva extraordinar.

 

Sa nu uit sa va spun ca orasul Orastie este incredibil. Un ritm frumos al vietii si o curatenie de nedescris... case frumoase ( nu mari si uracioase ci pur si simplu ingijite si inconjurate de flori).

 

12.08.2009 miercuri

 

 

Vine si momentul cand trebuie sa ne luam ramas bun de la gazdele noastre si sa luam drumul Sibiului cu destinatia Man. Brancoveanu de la Sambata de Sus.

 

La intrarea in Sebes mare aglomeratie, am stat la coada fiind conditionat de cufere si numa ca a fost o ocazie buna de a intalni un alt calator ce mergea la Tulcea si venea tocmai de la Edinburgh... faina tura avea si el .... ne-am oprit apoi la un mic ritual de alimentare ... al nostru nu al mobrei...

 

Prin Sibiu, nitel de vizita la muzeul de istorie care este renovat ( ultima data am fost in 2oo6) si arata extraordinar, + multitudinea de explicatii pe care le poti gasi alaturi de exponate.

 

Vremea incepe sa se urateasca si ne hotaram si ajungem mai repede la Man. Brancoveanu,.... evident ca ploaia vrea sa ne salute si neavand vreo cale de a o refuza suntem nevoiti sa dam mana... si uite asa ajungem nitel stropiti la Man.

 

,,

 

Pe drum oprim sa luam ceva, nu se cade sa mergem cu mana goala, iar parintele Pantelimon are grija de noi si ne trimite la Arhondaric, la sora Adriana unde primim cazare. Camerele sunt curate si frumoase si costa 15 ron de persoana/ noapte.

 

 

13.08.2009 joi

 

Dimineata am participat la slujba si am fost bucuros sa aud un cor minunat de elevi de seminar cantand,,, acolo simti a esti in legatura cu tot neamul romanesc cand auzi acele cantece...se serveste masa la manastire, de post dar extraordinar ( seara am ajuns tarziu si nu am mai prins la manastire, a trebuit sa mergem la un restaurant; preturi excelente si mancare foarte buna).

 

Si dupa ce ne luam ramas bun plecam spre Cartisoara, trecem pe la casa memoriala a lui Badea Cartan ( dacul coborat de pe columna), si cu curaj ne indreptam spre Balea cascada unde tragem cateva poze, si cu un alt curaj urcam spre Balea Lac. Ehh aici petrecem mai mult timp, poze, relaxare si iar admiram o parte din ce are tara asta mai frumos si ne bucuram ca traim in ea si ca suntem ai ei.

 

Vine si momentul sa plecam si tiptil tiptil ajungem la Vidraru, alte poze, intalnim un urs ce statea pasnic la marginea soselei, il salutam din mers si ne vedem de drum.

 

Ajungem la Rm. Valcea din dn nou unde dormim o noapte.

 

 

14.08.2009

 

Asta e una dintre cele mai urate zile... trebuie sa ne intoarcem acasa la Bucuresti. Rememoram pe drum, pe autostrada momentele frumoase si locurile si incercam sa le facem sa ne tina veseli pana la urmatoarea excursie.

 

Ajungem seara in siguranta acasa si inchinam in pahar ca ne-am intors teferi.

 

S-am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea asa....

post-36698-1250765134_thumb.jpg

post-36698-1250765178_thumb.jpg

post-36698-1250765210_thumb.jpg

post-36698-1250765233_thumb.jpg

post-36698-1250765257_thumb.jpg

post-36698-1250765307_thumb.jpg

post-36698-1250765382_thumb.jpg

post-36698-1250765428_thumb.jpg

post-36698-1250765479_thumb.jpg

post-36698-1250765538_thumb.jpg

post-36698-1250765578_thumb.jpg

post-36698-1250765708_thumb.jpg

post-36698-1250765809_thumb.jpg

post-36698-1250765946_thumb.jpg

post-36698-1250766037_thumb.jpg

post-36698-1250767313_thumb.jpg

post-36698-1250767387_thumb.jpg

post-36698-1250767488_thumb.jpg

post-36698-1250767558_thumb.jpg

post-36698-1250767623_thumb.jpg

post-36698-1250767701_thumb.jpg

post-36698-1250767780_thumb.jpg

post-36698-1250767904_thumb.jpg

post-36698-1250768377_thumb.jpg

post-36698-1250768413_thumb.jpg

post-36698-1250768469_thumb.jpg

post-36698-1250768687_thumb.jpg

post-36698-1250768773_thumb.jpg

post-36698-1250768912_thumb.jpg

post-36698-1250768964_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe la Cartisoara/Carta/Balea am poposit si eu in vara asta in concediu. am apucat si sa vizitez muzeul lui Badea Cartan.in Carta am nimerit la o pensiune primitoare si ieftina, unde gazda serveste un mic dejun foarte copios.

traseul spre Balea Cascada, Balea Lac e superb .

 

felicitari pentru excursie!

voie buna si chef de drum sa fie in continuare! :laugh:

 

foarte frumoase poze, mai ales asta(zici ca e photoshop-ata):

post-40088-1250789451.jpg

Editat de tora onna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La intrarea in Sebes mare aglomeratie, am stat la coada fiind conditionat de cufere si numa ca a fost o ocazie buna de a intalni un alt calator ce mergea la Tulcea si venea tocmai de la Edinburgh... faina tura avea si el .... ne-am oprit apoi la un mic ritual de alimentare ... al nostru nu al mobrei...

Si a facut si drumul Tulcea-Edinburgh la o saptamana dupa aceea,poate se gandeste si el sa puna poze.

ON:foarte misto calatoria,la mai multe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Si a facut si drumul Tulcea-Edinburgh la o saptamana dupa aceea,poate se gandeste si el sa puna poze.

ON:foarte misto calatoria,la mai multe

 

 

salut,

 

ai pus pozele de asta vara ?

 

nu mai situ nimic de tine,,, sper ca ai ajuns cu bine

 

nu mai stiu daca am adresa ta de messenger ... sa mai comunicam

 

 

salut ... numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...