Sari la conținut

Inchisoarea doftana


Postări Recomandate

Ponturi:

* se poate intra si in cladire printr-o fereastra acoperita cu un placaj

* se poate da 50 de mii la paznic si dupa aia poti pleca cu puscaria acasa

* daca nu ma insel Doftana tine de comuna Brebu. Tot in Brebu aveai de vizitat Casa Domneasca a lui Matei Basarab, muuuult mai interesanta decat ruina aia care a fost puscaria Doftana la care eu nu m-as duce numai pentru ca acolo a stat inchis Ceausescu (nu puteau sa-l impuste cat a stat acolo sa facem si noi economie de cateva zeci de ani?!)

* in acelasi registru ca mai sus, decat sa pierzi timpu' pe la rahatu ala in paragina mai bine mergeai pana in Sotrile, pe malul celalalt al Doftanei. Urci pe la Voila (a doua jumatate eminesciana a puscariei, casa de nebuni) treci prin Sotrile si cobori tocmai in Breaza, cartier Nistoresti. Drum nou, asfalt bun, numai serpentine in urcare si in coborare, adevarat rollercoaster. Atentie la gaini si alte oratanii in zona.

* de Barajul Paltinu' nu mai zic ca pe ala il stie toata lumea

1+2 probabil adevarat; ....din pacate ferestrele amintite ingasuie accesul la 1-2 camere, si nu la intreaga incinta, pentru ca sunt in corpul administrativ. Ca sa vezi restul trebuie cumva sa "evadezi inauntru":wacko:....(sarit ziduri, spart gratii samd)....iar paznicul nu este creditat cu atata incredere incat sa i se incredinteze si cheile de la curtile interioare.....asta din cate am vazut eu, dar poate ma insel (bunaoara nu stiam ca intre timp au pus o doamna la paza).

3. Doftana tine de Telega. Inchisoarea Doftana arata mai spectaculos decat Casa Domneasca, si daca cineva si-ar da interesul, un vizitator ar avea cu ce sa-si ocupe 1-max2 ore, existand destul de multe corpuri de vizitat (si destul de diferite).

4. Ala e traseul "de casa" al celor din zona.....deci va rog sa-l evitati pentru ca drumul e nasol, plictisitor, plin de leoparzi si in plus acolo ninge tot timpul :)

 

@Ravenitza: frumos topic, frumoasa excursie. Intoarcerea se putea face pe Valea Telegii (Telega-Mislea-Baicoi-DN1), un drum frumos, virajat , si cu asfalt impecabil. Dealtfel zona abunda de astfel de DJ-uri cu asfalt "electoral", mult mai bun decat cel de pe DN 1 spre exemplu. Felicitari pentru pentru noua motocicleta; are nume?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1+2 probabil adevarat; ....din pacate ferestrele amintite ingasuie accesul la 1-2 camere, si nu la intreaga incinta, pentru ca sunt in corpul administrativ. Ca sa vezi restul trebuie cumva sa "evadezi inauntru";)....(sarit ziduri, spart gratii samd)....iar paznicul nu este creditat cu atata incredere incat sa i se incredinteze si cheile de la curtile interioare.....asta din cate am vazut eu, dar poate ma insel (bunaoara nu stiam ca intre timp au pus o doamna la paza).

3. Doftana tine de Telega. Inchisoarea Doftana arata mai spectaculos decat Casa Domneasca, si daca cineva si-ar da interesul, un vizitator ar avea cu ce sa-si ocupe 1-max2 ore, existand destul de multe corpuri de vizitat (si destul de diferite).

4. Ala e traseul "de casa" al celor din zona.....deci va rog sa-l evitati pentru ca drumul e nasol, plictisitor, plin de leoparzi si in plus acolo ninge tot timpul :P

 

@Ravenitza: frumos topic, frumoasa excursie. Intoarcerea se putea face pe Valea Telegii (Telega-Mislea-Baicoi-DN1), un drum frumos, virajat , si cu asfalt impecabil. Dealtfel zona abunda de astfel de DJ-uri cu asfalt "electoral", mult mai bun decat cel de pe DN 1 spre exemplu. Felicitari pentru pentru noua motocicleta; are nume?

Pai initial traseul a fost defapt Bucuresti - banesti - mislea -telega -campina -bucuresti. Am mai fost pe traseul asta cand am vizitat Casa Domneasca.

:) Da Hornetul are un nume...Amantul :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, asa zic si eu. Intai trebuie vazuta tara noastra, apoi extins orizontul, putin cate putin. Cati nu sunt care zic „m-am saturat de Romania, ma duc in Grecia, Italia...” si cand se intorc, mama - mama, nimic nu mai e ca ce au vazut ei acolo desi nu au iesit niciodata decat pana la Busteni sau la Mamaia!... Si tu, atunci, ii iei de aripa si le arati diverse pe la noi si raman muti de uimire... „Uau! Exista asa ceva la noi? Nu stiam...” Eu patesc asta des. Si abia am vazut 3/4 din Romania. Dar trebuie pastrat echilibrul. De ex. vreau la anul sa vad nitel din Bosnia, Croatia, Slovenia, Muntenegru, Germania, Austria, poate si Cehia, dar, in acelasi timp, voi explora si Apusenii de la noi sau Muntii Rila de la vecinii de jos. Noi sa fim sanatosi!

 

 

exact, pe 3 octombrie =vreau= sa plec in nord cu destinatia Sighetu Marmatiei , dar pentru sezonul urmator am un vis moscova via cernobil si cat mai in est spre muntii ural ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, asa zic si eu. Intai trebuie vazuta tara noastra, apoi extins orizontul, putin cate putin. Cati nu sunt care zic „m-am saturat de Romania, ma duc in Grecia, Italia...” si cand se intorc, mama - mama, nimic nu mai e ca ce au vazut ei acolo desi nu au iesit niciodata decat pana la Busteni sau la Mamaia!... Si tu, atunci, ii iei de aripa si le arati diverse pe la noi si raman muti de uimire... „Uau! Exista asa ceva la noi? Nu stiam...” Eu patesc asta des. Si abia am vazut 3/4 din Romania. Dar trebuie pastrat echilibrul. De ex. vreau la anul sa vad nitel din Bosnia, Croatia, Slovenia, Muntenegru, Germania, Austria, poate si Cehia, dar, in acelasi timp, voi explora si Apusenii de la noi sau Muntii Rila de la vecinii de jos. Noi sa fim sanatosi!

 

 

 

exact, pe 3 octombrie =vreau= sa plec in nord cu destinatia Sighetu Marmatiei , dar pentru sezonul urmator am un vis moscova via cernobil si cat mai in est spre muntii ural ...

 

 

Daca ai cumva nevoie de ceva ghidari .. sau sugestii de vizitat ... PM .. i`m from Sighet :cheers:... aa si apropo .. de topic "inchisoare" .. avem si noi aici memorialul durerii .. tot o inchisoare din vremea ceausista .. cik` era ceva de speriat in vremea ei .. tocmai de aia e Memorialul Durerii

Editat de SkyWay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...