Sari la conținut

Grupuri Solo. M72, Nipru


valicaddy
 Share

Postări Recomandate

Cine stie cum se poate transforma un grup care a venit din fabrica pentru atas, in grup solo? Pentru M72 (mai ales! dar si pentru Nipru) de unde se pot lua piesele necesare? O idee despre preturi? Sunt necesare ceva modificari sau pinionul si coroana se potrivesc in carcasa fara probleme?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se schimba cele doua pinioane (nr. 10 si cel dintre 38 si 39 dupa poza; 38 indica axul desi cred ca ar fi trb sa fie doar pinionul) cu unele care au un raport diferit. Gasesti pinioanele la Cristi Tunaru. Nr. lui: 0722529806. Acum un an si jumatate erau un milion jumate parca. Va trebui sa schimbi si garnitura de la exterior ca sa nu-ti susure desi nu e un impediment, poate fi facuta la model din carton, data cu silicon si sanatate.

Se mai poate schimba si pinionul de a 4-a, eventual modificat marsarierul pentru viteza 5-a. Pt piese poti incerca si la importatorul Ural desi nu stiu sigur daca se potrivesc de la nipru la ural fara sa schimbi tot grupul! Mai intreaba, masoara, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, stiu ca ceva deosebiri serioase(in afara de prindere si de forma carcasei) exista intre grupul de M si cel de nipru.La M unul din rulmentii de sprjin al coroanei lipseste fiind inlocuit de ceva bucsa cu cuzinetii.Daca cel care mi-a spus chestia asta , si care este posesor de M de o buna bucata de vreme , minnte, atunci inseamna ca si eu bat campii....

Ar putea fi si alte gabarite la pinionul de atac si coroana.Nu poti face o evaluare corecta numai cu 2 transmisii desfacute si masurate.

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am schimbat grupul de atash la nepra. Se cumpara perekea de pinioane cu totul....rapoartele de transmisie sunt dupa cum urmeaza: cel de atash 8/37, iar cel de fuga 9/35 (numerele de dintzi la fiecare pinion in parte)....daca schimbi la nipru itzi recomand sa cumperi shi rulmentul de sprijin al pinionului de atac pt ca cel vechi se depreseaza foarte greu de pe pinion.

Pretzul este 1000000 setul de pinioane la Gashpar din Botoshani shi rulmentul cu pricina costa 200000 tot la gashpar bafta la modificari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu shtiu daca sunt la fel la m shi la nipru, tot ce pot sa itzi spun este ca frate-meu are grup de ural shi se potrivesc la fix pinioanele de nipru...deci banuiesc ca ar trebui sa meraga shi de la nipru la m

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...