Sari la conținut

Accident mortal Caras-Severin


barirulz
 Share

Postări Recomandate

Am inteles pana acum urmatoarele:

E vorba de un tip experimentat (pe circuit) - Ady

S-a intamplat intr-o curba usoara la dreapta ( "pe care o iei cu 200 fara probleme", dar care paradoxal e plina de petice, deci nu poti sa o iei la 200, ca la 90 deja vibreaza ghidonul sau volanul dupa caz)

Ady cunostea drumul.

Ady si-a demontat amortizorul de ghidon si a mai avut o cazatura prealabila.

De vina ar fi:

- drumarii nenorociti ca pun petice

- copacii taiati

 

Sa imi aduc si eu contributia:

Deci, Ady stia drumul - stia ca vine o curba cu pericol de pierdere a controlului(petice nasoale), nu mai avea amortizorul de vibratii, si totusi face in asa fel incat sa piarda controlul - voblaj de 100 m...cam mult -

 

Simplificand, din datele adunate de pe forum, Ady pierde controlul, faptul ca dupa aia ajunge sa moara datorita lovirii de trunchiuri de copaci, e o consecinta a pierderii controlului si nu o cauza in sine a accidentului.

De ce a pierdut controlul ? Din cauza trunchiurilor de copaci de pe margine ? Nu.

Din cauza zonei de petice pe care O CUNOSTEA ? ...Din ce stiu eu, parte importanta a motociclismului e si adaptarea flexibila la conditii....ca e zona de animale, carute, tiruri, ca e drumul raschetat, cu cratere, ca e ceata, polei, este RESPONSABILITATEA IMEDIATA a riderului sa faca in asa fel incat sa supravietuiasca. Acum ca era bun sau nu PE CIRCUIT, e o chestie, cinste lui, dar sa nu punem semn de egalitate intre mersul pe circuit si pe strada.

 

Pe langa accidentul in sine, mai vad si niste posturi parazite, un forumist chopperist care arata cu degetul la TOTI cu vitezane, si niste acuze de lipsa de loialitate.

 

Ptr chopperistul care acuza in bloc toti posesorii de vitezane:

Orice generalizare e gresita din start si denota cel putin lene in gandire sau gandire in sabloane.

Am condus si ceva sportiv si acum conduc un chopper. Are si viteza schepsisul ei si nu oricine poate conduce o vitezana frumos dar cand o face, chiar cu viteza, satisfactia e maxima.Si acum, nu viteza in sine ucide...cum nici armele nu ucid oameni, alti oameni ucid oameni. Sunt si cocalari si inconstienti cu vitezane dar si baieti de tot respectul.

 

Legat de prietenul acuzat de lipsa de loialitate... mai ca as fi tentat sa il acuz si eu, daca as vorbi din carti despre accidente.

Cati dintre cei care il acuza au vazut oase iesind prin carne, sangele tzasnind din artere si accidentatii urland,gemand,zbatandu-se haotic sau nemiscati si livizi imprastiati pe drum...Si daca ar fi fost un bun prieten sau cel mai bun prieten...

Io zic ca este foarte posibil ca omul sa se fi socat si sa fi plecat de nebun,impins de un impuls inexplicabil...si dupa aia, ca toata lumea i-a sarit in cap, a venit cu o explicatie cam puerila. Cred ca e cazul sa va domoliti putin si sa veniti cu acuzele dupa ce ati vazut voi insiva pe cineva apropiat murind, neprogramat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

http://www.adevarul.ro/articole/resita-boi...-adi-micsa.html

 

Inclusiv o mica galerie de poze, e intre imagini un link.

Sa-l odihneasca Dumnezeu ! Ne lipsesti , Adi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...