Sari la conținut

Adaptor pt disc de frana mai mare?


Postări Recomandate

Salut

 

Am o nedumerire...Discul meu de frana fata prezinta uzura mare si l-as schimba. Am un disc de 320mm, care a fost pe ceva supermoto si l-as monta pe acesta, dar am nevoie de un adaptor.

 

Stiti cumva de unde se face rost de asa ceva? Sunt diferite, functie de firma/marimea discului?

 

Si nu in ultimul rand...pentru enduro merita un disc asa mare (in sensul raportului dintre micsorarea distantei de franare VS loviturile mai dese pe care le ia un disc mai mare in diametru)?

 

Mersi

Dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Am o nedumerire...Discul meu de frana fata prezinta uzura mare si l-as schimba. Am un disc de 320mm, care a fost pe ceva supermoto si l-as monta pe acesta, dar am nevoie de un adaptor.

 

Stiti cumva de unde se face rost de asa ceva? Sunt diferite, functie de firma/marimea discului?

 

Si nu in ultimul rand...pentru enduro merita un disc asa mare (in sensul raportului dintre micsorarea distantei de franare VS loviturile mai dese pe care le ia un disc mai mare in diametru)?

 

Mersi

Dan

nu merita. e prea mare, adica foarte mare. la enduro sau motocros cel mai mare are 280 mm.

bafta,

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ma intereseaza si pe mine daca gasesti un astfel de adaptor ptr ca am luat set roti SM ptr un WR 426 si voi avea un disc de frana mai mare decat cel enduro .

 

ceva idei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma intereseaza si pe mine daca gasesti un astfel de adaptor ptr ca am luat set roti SM ptr un WR 426 si voi avea un disc de frana mai mare decat cel enduro .

 

ceva idei?

 

 

sunt pe auner la vreo 50 eur...sau se pot confectiona, daca ai timp / chef / inclinatii spre desen tehnic...

 

eu pe al meu o sa il vand, ca m-am lamurit ca nu se preteaza pt noroi / bolovani / gropi un disc asa mare...dar la supermoto e perfect. nu ai nevoie de inca un disc? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te referi la faptul ca placutele nu mai calca unde trebuie si etrierul e prea aproape de furca, o rezolvi foarte simplu. Asezi etrierul exact unde placutele calca perfect si apoi masori distanta intre etrier si furca. Acolo pui un distantier,prin care trec suruburile. Cumpara si alte suruburi mai lungi. Distantierul il poti face chiar si dintr-o piulita(mai mare decatfiletul surubului) pe care o polizezi in ambele capete sa calce perfect.

 

 

L.E. :

 

scuze , etrierul tau nu este prins tangent pe furca , ci perpendicular pe disc. E mai complicat . Tija de fier groasa (0.5-0.6cm) si apoi gaurita unde iti trebuie. Decat sa dau 50 euro pe adaptoare ,mai bine m-as face singur.

Editat de disabled_Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te referi la faptul ca placutele nu mai calca unde trebuie si etrierul e prea aproape de furca, o rezolvi foarte simplu. Asezi etrierul exact unde placutele calca perfect si apoi masori distanta intre etrieri si furca. Acolo pui un distantier,prin care trec suruburile. Cumpara si alte suruburi mai lungi. Distantierul il poti face chiar si dintr-o piulita(mai mare decatfiletul surubului) pe care o polizezi in ambele capete sa calce perfect.

 

distantierul e ditai bucata de metal, nu o poti face dintr-o piulita...el indeparteaza etrierul diametral fata de fosta pozitie :D

Editat de Daaaaan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...