Sari la conținut

In caz de accident


RoxanaF
 Share

Postări Recomandate

Un prieten mi-a relatat urmatorul caz, intamplat unei rude:

 

- noapte, gipan intrat pe contrasens in forta, cu farurile stinse, da peste un motor (ceva mic, probabil Aprilia), pilotul varza acum la Floreasca (picior, bazin etc). Pasagera e si ea lovita, se pare ca nu atat de grav totusi

- gipan fugit de la locul accidentului - exista martori si a fost luat numarul

- politia a luat motorul si actele (familia nu a ajuns la locul accidentului)

 

In clipa de fata familia nu stie nimic despre cercetari sau proceduri. Nu am prea putut sa ii ajut pentru ca nici eu nu stiu prea multe si nici nu e timp sa cercetez tot ce s-a mai scris pe tematica de accidente.

 

Intrebari:

- unde trebuie sa se adreseze?

- e normal sa ia politia actele si motorul pt investigatii?

 

Pe masura ce mai aflu detalii revin...

 

Daca aveti sfaturi va rog...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un prieten mi-a relatat urmatorul caz, intamplat unei rude:

 

- noapte, gipan intrat pe contrasens in forta, cu farurile stinse, da peste un motor (ceva mic, probabil Aprilia), pilotul varza acum la Floreasca (picior, bazin etc). Pasagera e si ea lovita, se pare ca nu atat de grav totusi

- gipan fugit de la locul accidentului - exista martori si a fost luat numarul

- politia a luat motorul si actele (familia nu a ajuns la locul accidentului)

 

In clipa de fata familia nu stie nimic despre cercetari sau proceduri. Nu am prea putut sa ii ajut pentru ca nici eu nu stiu prea multe si nici nu e timp sa cercetez tot ce s-a mai scris pe tematica de accidente.

 

Intrebari:

- unde trebuie sa se adreseze?

- e normal sa ia politia actele si motorul pt investigatii?

 

Pe masura ce mai aflu detalii revin...

 

Daca aveti sfaturi va rog...

1. Cred ca trebuie sa se adreseze sectiei de politie pe raza caruia a avut accidentul;

2. Da, e absolut normal ca politia sa ia motocicleta pentru cercetari pana cand se face dosarul penal pentru ca e caz cu vatamare corporala. Daca IML decide ca e sub 10 zile de spitalizare (teoretica) poate fi calificat ca abuz dar asta este, in rest cam au dreptate. Tipic in cazuri din astea motocicleta va rugini in curtea politiei pana se misca ceva in justitie si judecatorul sau procurorul spune ca poti sa o iei de acolo, si dat fiind ca mult iubitii nostri judecatori au chef de munca spre zero tampenia asta poate sa dureze un an sau 2 sau asa ceva...

Ce am spus eu mai sus sunt pareri din auzite (dar sunt unul dintre cei mai consecventi cititori ai topicului de accidente), cel mai bine e sa consulti un avocat dupa parerea mea ca astia daca sunt buni gasesc execptie de ne-constitutionalitate si la felul cum se inchide clanta la usa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motocicleta poti sa o iei oricand de la politie, numai dupa ce o duci la RAR pentru o verificare tehnica, sa arate daca era sau nu in parametrii de functionare. atat. restul expertizelor se vor face in baza masuratorilor. cel putin asa s'a procedat la accidentul meu. motorul se afla si acum in garajul meu, cu toate ca dosarul penal nu s'a incheiat

Editat de maxxlg3100
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cand v-ati trezit aman3 era dimineata?

 

Deci.. recapitulare:

 

@roxanaF: 1. politia poate ridica orice MIJLOC DE PROBA de la fata locului in vederea continuarii cercetarilor. Definitia mijlocului de proba o gasesti tu in cpp.

2. te adresezi la serviciul politiei rutiere pe raza caruia s-a intamplat evenimentul. Pentru Bucuresti -- Brigada de Politie Rutiera

 

@pmoldovan: 1. fals! N-are nicio treaba sectia de politie. Accidentul de circulatie nu intra in competenta politiei judiciare de ordine publica ci in sfera rutierei. Vezi raspunsul 2 dat catre roxanaF

2. Nu abera! Te rog eu frumos! Vezi raspunsul 1 dat catre roxanaF. Pentru mai multe detalii ma poti intreba pe PM ca stii ca iti raspund da` nu le scoate tu din burta sau din auzite.

 

@maxx...: prietene, ce treaba are RAR-ul cu mijlocul de proba? Sa se faca expertiza tehnica? Aceasta expertiza tehnica este OBLIGATORIE in cazurile de accidente cu vatamare corporala. Iar expertizele nu se fac in urma masuratorilor. Cum poti sa consideri la o varsta de minim 18 ani cat banuiesc ca ai ca o expertiza privind dinamica producerii unui accident rutier se poate face in baza latimii strazii unde s-a intamplat si a trotuarului? :cheers: Hai ca e tare!

 

App unde s-a intamplat accidentul? Nu de alta dar... :hug:

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...