Sari la conținut

bucuresti - salonic


magarusulmarius
 Share

Postări Recomandate

eu pana la urma am ajuns la salonic, singur

nu mi-a placut deloc orasul, f aglomerat si un asfalt lucios si neted ziceai ca-i patinoar,

din salonic am ajuns la kalambaka (la manastirile meteora si altele,,,superbe locuri)

am ajuns pe la 06 00 azi

eram curios cate grade sunt la ora asta, la maini s-a simtit frigul , cica minima - 1

revin cu foto si video curand,,,ma bag la somn acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu bagi poze, nu te cred. :kiss:

 

Salonic cred ca-i cel mai urat oras din Grecia, periferia Atenei poate doar sa-l intreaca. Dar poti gasi in el cazare mai ieftina decat pe litoral daca vrei sa stai o noapte inainte de a cobora in sud. Ca tinta de vizitat nu cred ca merita deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tura a fost asa :

- plecat singur vineri dimineata pe la 05 00 am, de acasa, am ajuns in vama la giurgiu si am cautat leva de am capiat, de colo - colo am reusit sa schimb numai 20 leva. Motivul : nu e trafic dom le !

- din ruse pana la granita kulata a plouat de m-a rupt , imediat ce am trecut la greci, parca cineva a oprit robinetul,,,innorat dar ok

- traseul a fost pana la urma ruse - sofia - kulata - serres - salonic si,,,,,, veria- grevena - kalambaka

- si cum mergeam eu calare prin salonic, mandru pe motoreta mea, am avut o mare dezamagire : orasul extrem de aglomerat, asfaltul foarte alunecos, f multi scuteristi care-mi taiau fata, nu ca aveau ceva cu mine, dar asta este stilul lor,,,mi-am dat seama dupa un timp,,,Mi-era frica sa nu dau peste vre-unul sa-mi stic excursia. Ce sa zic, mai rau ca in bucuresti. Si mi-am zis : ia sa merg io la kalampaca,,, si da-i gaz mai departe. Am ajuns la kalambaka pe la 20 30, cu mari intarzieri din cauza gps ului care m-a aburit tot timpul cu erorile lui. Pe drum am inchis gpps ul, am scos haarta - traiasca vechea si sfanta harta - ca-i mai buna decat toate, si a fost bine. De acasa pana acolo 940 km. Dintr-o bucata, numai cu pauze la benzinarie: alimetat, plecat. Tot asa pana la granita kulata cand am bagat si un ceai fierbinte si un corn . Pe la 20 00 deja eram rupt, cautam cazare si am gasit o pensiune pe la 30 km de kalambaka, la un cuplu e mosi greci. Cazarea numai 25 e, foarte primitori, intr-una imi ofereau uzo, castane, ceai. Oameni f simpli, m-am simtit VIP , asa, in conditiile alea modeste.

Sambata dimineata, pe la 05 00 eram treaz, deja ardeam de nerabdare sa plec la manastiri, ma uitam pe fereastra sa vad cand se crapa de ziua,,,

Timpul trecea si vedeam intuneric tot timpul pe fereastra, pana cand am mers la wc si am vazut aaalta fereastra cu muuuulta lumina. Ceee? si da viteza la impachetat sa nu pierd timpul. Cei 30 km i-am facut repede, drumuri, pustii, serpuite, asfalt f bun,,

Cand a m ajuns acolo,,,ceva de vis, am ramas cu gura cascata, sunt printre cele mai frumoase locuri pe care le-am vazut vreodata.

Bag doar cateva poze, restul sunt deja la sectiunea Imagini din calatoriile pe 2 roti, ttitlu bucc - grecia si o sa fac zilele astea si un filmulet pe you tube,,,dupa ce imi "revin"

Mesaj completat

Daca nu bagi poze, nu te cred. :kiss:

 

Salonic cred ca-i cel mai urat oras din Grecia, periferia Atenei poate doar sa-l intreaca. Dar poti gasi in el cazare mai ieftina decat pe litoral daca vrei sa stai o noapte inainte de a cobora in sud. Ca tinta de vizitat nu cred ca merita deloc.

asa este, iti dau dreptate, pe net lucrurile sunt mai frumoase,,,

Mesaj completat

bag si restul pozelor...

post-45187-1257094871_thumb.jpg

post-45187-1257094884_thumb.jpg

post-45187-1257094900_thumb.jpg

post-45187-1257103096_thumb.jpg

post-45187-1257103137_thumb.jpg

post-45187-1257103235_thumb.jpg

post-45187-1257103306_thumb.jpg

post-45187-1257103351_thumb.jpg

post-45187-1257103483_thumb.jpg

post-45187-1257103530_thumb.jpg

post-45187-1257103560_thumb.jpg

post-45187-1257103597_thumb.jpg

post-45187-1257103630_thumb.jpg

post-45187-1257103648_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut un filmulet pe you tube

 

 

alte excursii : tura castelul huniazilor

 

tura excursie de cutremur http://www.youtube.com/user/pescarusul911#...u/1/5CwvcUH6daw

 

tura la dubova http://www.youtube.com/user/pescarusul911#...u/0/PlF_uKHzNYQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...