Sari la conținut

#3. Bristol -> Severn (podurile spre Tara Galilor)


ray
 Share

Postări Recomandate

Astazi am profitat de razele timide ale soarelui, printre nori, si de cele 15 grade aflate in termometru, si-am iesit la plimbare hai-hui, fara directie. Adica.. totusi..aveam o idee de destinatie in cap, si anume podurile peste raul Severn, care duc spre Wales.

 

Pe drum stiam ca exista niste trasee foarte frumoase, prin countryside, prin padure, pe niste dealuri de unde se vad in departare podurile. M-am uitat nitel inainte de plecare pe Google maps si-apoi i-am dat bice armasarului albastru.

 

Dupa codrii de arama, prin padurea de argint.. stiti voi... opriri din 2 in 2 minute pentru poze, stat pe marginea drumului si sorbit din peisaj... apoi am cotit-o pe un drumeag ingust, am facut cunostinta cu niste vaci, le-am felicitat pt lapticul f.bun de-l produc, pe care il beau in fiecare dimineata cu cereale, am mai tras 2 poze si da-i inainte in necunoscut (nu prea stiam unde duce).

 

dupa niste casute ca-n poveste, ascunse prin verdeata, dau peste un drum cunoscut.. cel care duce spre poduri. dar pana la poduri traverseaza autostrada, asa ca inca un prilej de fotografiat.

 

mai merg nitel si dau de podul vechi, pe langa asta n-am ajuns inca. repede cateva poze.. din nori picura o ploaie cam timida, picaturile sclipind din cauza soarelui nu prea apuca sa se depuna..se dezintegreaza in aer. Ar trebui sa apara un curcubeu.. il pandesc, se ascunde. n-am parte de el astazi.

 

ma intorc la podul nou, am mai fost p-aici dar nu-i nimic.. mai trag doo poze trei (sper sa reusesc sa fac o "panarama" din ele cu vrun soft..nu stiu caut acum). si-apoi, inapoi spre casa! si-ncalecai pe-o sa si v-am spus poveste-asa ;)

post-4559-1256639211_thumb.jpg

post-4559-1256645510_thumb.jpg

post-4559-1256645523_thumb.jpg

post-4559-1256645836_thumb.jpg

post-4559-1256646065_thumb.jpg

post-4559-1256646163_thumb.jpg

post-4559-1256646194_thumb.jpg

post-4559-1256646240_thumb.jpg

post-4559-1256646274_thumb.jpg

post-4559-1256646709_thumb.jpg

post-4559-1256646746_thumb.jpg

post-4559-1256646771_thumb.jpg

post-4559-1256646783_thumb.jpg

post-4559-1256646796_thumb.jpg

post-4559-1256646804_thumb.jpg

post-4559-1256646813_thumb.jpg

post-4559-1256646994_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am profitat de razele timide ale soarelui, printre nori, si de cele 15 grade aflate in termometru, si-am iesit la plimbare hai-hui, fara directie. Adica.. totusi..aveam o idee de destinatie in cap, si anume podurile peste raul Severn, care duc spre Wales.

 

Pe drum stiam ca exista niste trasee foarte frumoase, prin countryside, prin padure, pe niste dealuri de unde se vad in departare podurile. M-am uitat nitel inainte de plecare pe Google maps si-apoi i-am dat bice armasarului albastru.

 

Dupa codrii de arama, prin padurea de argint.. stiti voi... opriri din 2 in 2 minute pentru poze, stat pe marginea drumului si sorbit din peisaj... apoi am cotit-o pe un drumeag ingust, am facut cunostinta cu niste vaci, le-am felicitat pt lapticul f.bun de-l produc, pe care il beau in fiecare dimineata cu cereale, am mai tras 2 poze si da-i inainte in necunoscut (nu prea stiam unde duce).

 

dupa niste casute ca-n poveste, ascunse prin verdeata, dau peste un drum cunoscut.. cel care duce spre poduri. dar pana la poduri traverseaza autostrada, asa ca inca un prilej de fotografiat.

 

mai merg nitel si dau de podul vechi, pe langa asta n-am ajuns inca. repede cateva poze.. din nori picura o ploaie cam timida, picaturile sclipind din cauza soarelui nu prea apuca sa se depuna..se dezintegreaza in aer. Ar trebui sa apara un curcubeu.. il pandesc, se ascunde. n-am parte de el astazi.

 

ma intorc la podul nou, am mai fost p-aici dar nu-i nimic.. mai trag doo poze trei (sper sa reusesc sa fac o "panarama" din ele cu vrun soft..nu stiu caut acum). si-apoi, inapoi spre casa! si-ncalecai pe-o sa si v-am spus poveste-asa ;)

 

Salutare mate frumoasa tura prin tara majestatii sale, am lucrat pe acolo un an jumate si uitanduma la poze miam adus aminte de strazile alea stramte si alunecoase dar si periculoase din cauza iepurilor care-ti apar aproape la fiecare curba pe strada. Ma mir ca sunt 15 grade normal pe vremea asta e mai frig.

Asflt uscat mate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu m-a oprit nimeni pana acum sa ma intrebe de sanatate, si chiar daca m-ar opri, toba este C.E. approved for road use (am si hartiuta care atesta acest fapt). Pot sa merg 6 luni cu asigurarea, taxa de drum si ITP-ul facute acasa dupa care fac un drum pana la feribot, pastrez biletul ca dovada de intrare in tara, si mai merg inca 6 ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Felicitari pentru tura. Superbe locuri. Imi aduc aminte de emisiunea "The Dice Man" la care ma tot uitam acum ani buni de zile pe Discovery.

 

Off-topic:

Pentru panoramice iti recomand Panorama Factory. Eu folosesc V5 (nu stiu daca sunt si mai noi). Il gasesti pe IsoHunt. Personal, din cele 5 sau 6 programe incercate il consider cel mai bun. Are cateva tips & tricks pe care si eu le-am descoperit ulterior, asa ca daca vreodata imaginile scoase sunt intinse rau sau altfel de probleme, da un PM.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt sfat, am instalat si factory si autostich care e nitel mai usor de folosit (din 2 pasi ai obtinut panorama)...iata ce a iesit (redimensionata un pic):

post-4559-1256728574_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...