Sari la conținut

Tura La Vama De 1 Mai


Postări Recomandate

ma tot batea gandul sa fug de o zi pana la mare

am postat si am gasit un tovaras de drumetie super ok in persoana lui adrian cristea

7.30 intalnire si dat bice la cai

traseu buc manastirea calarsi bac baneasa basarabi negruvoda mangalia vama veche

totul ok pana la manastirea unde militanul de servici face semn de ocolire caci ceva din sat si soseaua se pierdeau sub ape iar drumul cotea pe camp si macadam

ajungem la bac unde cu 50000 lei/cal si 1 h asteptare+15 min transbordare ve vedem pe malul de la ostrov unde politia de frontiera cere documentele

ma iau in gura si il intreb daca nu sunt inca pe taram romanesc

raspunsul vine sec DA dar actele la control ca suntem politia de frontiera

dau ci-ul si apoi aflu ca, cu ceva vreme in urma confrati de calarie au cotit/o pe partea bulgara

ni.se noteaza nr de la copita si putem pleca

dupa nici 20 min de mers pe cubica printr.un superb peisaj colegul de drum semnaleaza pana spate

scot cui si unghie deget aratator bag spray de pana si astept

10 min totul ok

plecam dar dupa 500 m aceeasi problema

? oare nu a avut spray/ul destul aer?

bagam aer de la un camion si tot degeaba

mergem 10 km colegul lasat pe rata de fata eu dus intors poate poate gasim vulcanizare

drumul ne scoate in cale satul LIPNITA mare atentie si de retinut pt cei ce bat traseul pt ca acolo am dat de un mester VULCANIST ce a rez prob fara sa mai dam roata jos si cere fratilor dupa 1 ora de munca si chin cat .................. 30 la care eu sar de RON

la care el speriat si totodata mirat nu "de mii"

sa dau pe spate

scoate colegul 100000 zicem sarut mana si ia si de.o bere pt ajutor caci mai bagase inca un "nea de pe acolo 2 maini la lucru si plecam fericiti

drum extra de semi enduro si pe alocuri de viteza dar una peste alta ne infigem la max 150 cu o medie de 100

ajungem la mangalia cu inima cat un purice caci indicatoarele de gaz erau deja de mult aprinse, dam cailor de baut si o taim la vama

VAMA VECHE bine tare bine zis caci nimic nou

nu are sens nici o descriere caci PRIETENII STIU DE CE..........

mancam, bem si plecam la neptun la un prieten ce sta saracul intr.un "bordei" pe malul lacului NEPTUN cumplit de jeg pe "marmura", piscina "mica si murdara" de.mi venea sa ma arunc imbracat in ea

povestim 10 min si o taiem la drum cu "mica" curte a amicului in gand

masini, nebuni cu dacii, smecheri cu super masini, accidente usoare vreo 5 sau 6 drum blocat .... folosim setarea ENDURO si ne aruncam pe marginea drumului pe poteci de carute

o scoatel la liman si ajungem la intarea pe AUTOSTRADA A2..........fara nici o benzinarie ATENTIE si nici un restaurant 102 KM

si noi fraieri ca nu am facut plinul pe drum asa ca suntem nevoiti sa o dam pe 90 - 100 cu parere de rau pt asfaltul proaspat turnat

apusul ne prinde pe drum iar luminile bucurestiului se fac vazute pe la 8.30

ne luam la revedere si fugim fiecare spre casa lui cu gandul la o noua iesire

LUCRURI POZITIVE

1. NICIODATA SA NU LASI SCULELE ACASA

2. OAMENI SARITORI SI PRICEPUTI

3. PEISAJ

4. SENZATIA MERSULUI PE MOTO

5. SI ALTELE DARCARE NU IMI VIN IN MINTE

6. VREME OK

LUCRURI NEGATIVE

1. IDIOTI LA VOLAN

2. MESADA PANTALONILOR LASATA ACASA DIN LENE

3. AUTOSTRAZI FARA BENZINARII

4. CUIE PE DRUM

5. MIZERIE LA VAMA

SI PESTE TOATE ASTEA IDEEA CA "AM AJUNS SA TRAIESC SI ZIUA DE MAINE"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma tot batea gandul sa fug de o zi pana la mare

am postat si am gasit un tovaras de drumetie super ok in persoana lui adrian cristea

merci de recomandari, :) .

 

 

7.30 intalnire si dat bice la cai

traseu buc manastirea calarsi bac baneasa basarabi negruvoda mangalia vama veche

si putzea asa frumos a padure proaspat infrunzita si inflorita intre luica si manastirea ... un deliciu.

 

 

unde politia de frontiera cere documentele

ma iau in gura si il intreb daca nu sunt inca pe taram romanesc

raspunsul vine sec DA dar actele la control ca suntem politia de frontiera

dau ci-ul si apoi aflu ca, cu ceva vreme in urma confrati de calarie au cotit/o pe partea bulgara

aluzie clara la aventurile lui marcos, mircea si vasi din postul

/index.php?...topic=41110&hl=

 

era sa incep sa rid in hohote in fata politailor dar m-am abtinut.

 

 

dupa nici 20 min de mers pe cubica printr.un superb peisaj colegul de drum semnaleaza pana spate

pe la vreo 80-90 km/h, in curbe usoare cu placi de beton simt cum mi se joaca codita singa-dreapta in mod delicat. zic io in gind, o fi de la placi ca nu-s aliniate. apoi drum drept. la fel. ii fac semn lui ianachim sa se uite la roata mea spate si imi spune sa trag pe dreapta ca am pana. <injuratura_de_timisoara/ardeal>.

 

de retinut:

 

- fara a fi paranoici, daca aveti impresia ca aveti pana opriti imediat si verificati caci altfel se taie camera de la cui si puteti baga 100 de spray-uri cu spuma si aer comprimat ca tot degeaba. la vulcanizare am constatat ca aveam o taietura de vreo 2 cm pe lungimea camerei.

- cum dracu nu s-a taiat camera de la mersul pe janta cu 100 pe ora??? vreo 500 m tot am mers pina sa ma opresc si sa scoata ianachim cuiul. e adevarat ca era metzeler si parea destul de groasa. probabil si cauciucul (metzeler enduro 4) a avut un rol; o fi "dashtept".

 

 

VAMA VECHE bine tare bine zis caci nimic nou

nu are sens nici o descriere caci PRIETENII STIU DE CE..........

eu sint foarte nostalgic cind merg la mare. au fost 3 perioade din viata de care imi aduc aminte mai mult sau mai putin (pe la vreo 19, 14 si 8 ani) petrecute la mare care imi reapar in memorie sub forma de senzatii olfactive, auditive si vizuale si de sentimente de fiecare data cind privesc marea si aud valurile si pescarusii. chiar si o ora pe malul marii imi face placere; una dulce-amarui. ce am fost, un visator pacifist, si ce-am ajuns, un sclav pe plantatiile altora, frustrat si nervos, care are nevoie de doza lunara de km pe 2 roti pentru a supravietui mental. :ok: offtopic, offtopic, da' chiar asa??? punct.

 

 

apusul ne prinde pe drum iar luminile bucurestiului se fac vazute pe la 8.30

ne luam la revedere si fugim fiecare spre casa lui cu gandul la o noua iesire

merci de drumetie si de sprijinul acordat la nevoie, :moto:

adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...