Sari la conținut

intrebare pt cunoscatori


Postări Recomandate

salutare tuturor. am o problema cat se poate de ciudata. am un bmw k75 din '85 si in urma unui accidend i-am spart bordul, si cum unul original nu prea se gaseste la mana a 2 iar nou e f scump m-am hotarat sa-i pun unul de exemplu de honda cbr f4 pt ca este electronic si eu l-am avut la fel. acum problema care ma macina cel mai tare este ca daca eu ii pun de la alta motocicleta exista posibilitatea sa nu mai indice bine viteza reala si turatia motorului?

daca cineva din voi a mai avut vreo problema din asta spuneti-mi si mie va rog. va multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, este foarte posibil. Daca puneai tot un bord de bmw, dar de la alt model, ar fi putut sa itzi indice corect. La fel e povesea si cu bordul de honda, daca pui un bord de honda de la un model pe alt model exista shansele sa itzi functzioneze corect.

asta se intampla din cauza ca fiecare producator are standarde diferite pr semnalele de turatie si viteza care ajung la bord, de exemplu la honda semnalul de turatie este de tip TTL(5v) cu polaritate pozitiva si 2 impulsuri pe tura completa de motor, iar la bmw poate fi cu totul altceva.

 

Sper ca te-am lamurit cat de cat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Louis gasesti turometru si vitezometru si rezolvi problema!

Ai grija sa vezi ce comanzi ,ma refer la vitezometru ai acolo un calcul facut cu diametrul roti de cite ori se invirte azul cablul de la kilometraj intr-o tura completa si stabilesti pe care sa-l cumperi!

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...