Sari la conținut

Mi-am facut curaj


RoxanaF
 Share

Postări Recomandate

Ma uit prin site-ul tau destul de frecvent. Urmaresc si pe twitter, te-am pus si intr-un blogroll.

Insa. Ca exista si un insa. Mai ai de lucrat la capitolul target. Asta e tot ce pot spune.

 

Sa dau si exemplu, sa vezi exact la ce ma refer. Daca tot vrei sa ai motociclisti ca target, trebuie unele detalii. Legate de amanunte minore, dar importante. Prima parte din poveste nu are aproape nimic. Ai descris drumul Bucuresti - Arad in 2 fraze. Daca vrei sa continui pe aceeasi linie poti scrie toata povestea in 2 fraze: "Am plecat cu motorul de la Bucuresti la Passo dello Stelvio. Drumul a fost un drum oarecare, asfalt, chestii obisnuite, dar mai bine sa va povestesc ce am facut si am vazut la destinatie."

 

Cred ca ai inteles ce vreau sa spun... In rest, toate bune. Astept si restul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

o simpla recomandare, e bine sa construiesti un site map arborescent inainte de a dezvolta un stfel de portal. titlurile sectiunilor nu sunt suficient de clare/sugestive, in general site-ul este insuficient structurat. e bine ca sub fiecare tab vizitatorul sa stie ce gaseste. astea cu "bmw is joy" sunt de alt nivel.

 

am mai primis sugestia asta si deja imi e groaza la gandul ar trebui sa reasez totul, m-am tot gandit si nu am gasit inca varianta optima dar ceva trebuie facut, sunt de acord cu tine

 

 

Ma uit prin site-ul tau destul de frecvent. Urmaresc si pe twitter, te-am pus si intr-un blogroll.

Insa. Ca exista si un insa. Mai ai de lucrat la capitolul target. Asta e tot ce pot spune.

 

Sa dau si exemplu, sa vezi exact la ce ma refer. Daca tot vrei sa ai motociclisti ca target, trebuie unele detalii. Legate de amanunte minore, dar importante. Prima parte din poveste nu are aproape nimic. Ai descris drumul Bucuresti - Arad in 2 fraze. Daca vrei sa continui pe aceeasi linie poti scrie toata povestea in 2 fraze: "Am plecat cu motorul de la Bucuresti la Passo dello Stelvio. Drumul a fost un drum oarecare, asfalt, chestii obisnuite, dar mai bine sa va povestesc ce am facut si am vazut la destinatie."

 

Cred ca ai inteles ce vreau sa spun... In rest, toate bune. Astept si restul.

 

Multumesc mult pentru blogroll!

 

Interesanta opinia ta, multumesc mult si pentru ea. Posibil sa fi omis anumite detalii care ar fi interesante pentru comunitatea moto dar din pacate ma joc cu niste amintiri, care mai sunt sau nu :cheers: Cum am spus la inceput, nu sunt cel mai tare motociclist si imi place la fel de tare sa povestesc despre ceea ce vad pe drum, nu numai despre cum a fost drumul. Va fi vorba si de drum, acolo unde am considerat ca merita cu adevarat povestit. Promit! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai inaintat un pas si am trecut pe la Bad Blumau si Graz

 

"Hundertwasser spunea că oamenii sunt înconjurați de trei rânduri de „piele”: cea naturală, hainele pe care le poartă Âşi casa în care trăiesc. Frumos gând Âşi frumos mod de a pune aceasta credință în practică, prin arhitectura pe care a creat-o! ÂŞi este adevărat că dacă am reuÂşi să uităm convențiile Âşi tendințele cu iz milităresc ale modei, dacă am Âşti să ne ascultăm mai bine Âşi să ne exprimăm personalitatea mai bine, lumea din jurul nostru ar fi mult mai veselă, mult mai surprinzătoare."

 

inca un episod destul de ne-moto daca stau sa ma gandesc la ceea ce s-a mai zis pana acum :cheers: , cel de sambata va fi mai interesant.

 

http://lumeamare.ro/2010/01/20/un-pas-inai...ad-blumau-graz/

 

V-am prevenit din primul post ca am aberat mult pe langa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumos, tu umbli in zonele care imi plac si mie. am auzit la cineva odata o vorba, ceva de genul ca in vacanta se duce in locuri mai frumose decat acasa si la un confort superior celui de acasa. sigur ca nu e o regula, la multi e invers dar si eu cam tot asa fac. nu prea suport turismul in conditii sau in locuri mizere. iesind din tara in care traim macar in vacanta sa te simti om.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumos, tu umbli in zonele care imi plac si mie. am auzit la cineva odata o vorba, ceva de genul ca in vacanta se duce in locuri mai frumose decat acasa si la un confort superior celui de acasa. sigur ca nu e o regula, la multi e invers dar si eu cam tot asa fac. nu prea suport turismul in conditii sau in locuri mizere. iesind din tara in care traim macar in vacanta sa te simti om.

 

he he, eu aud deseori sugestia asta de la fi-mea, care atunci cand nimerim la o pensiune sau chiar o ceainarie mai frumusica imi spune: "mami, nu putem sa ne mutam aici?" :D Deci e firesc, ne cam nastem cu dorinta de confort si de frumos...

 

In alta ordine de idei eu sunt extrem de flexibila si imi plac toate experientele de cazare posibile, de la cort sau hostel pana la 4 stele (daca merita si prezinta ceva original, autentic, se va vedea asta in unul din capitolele urmatoare). Singura conditie pe care o am este sa fie conditii mai mult decat civilizate la baie / dusuri. Atat. In rest e excelent si in aer liber, cand auzi greierii prin foita de cort, acolo unde e cu adevarat mai frumos ca la mine acasa :cheers: Adica nu as campa in orice cotlon, numai ca e moca sau ieftin.

 

De cele mai multe ori preferintele ne sunt dictate de cat ne permitem in clipa respectiva. Oricat ti-ar placea cu cortul, ca sa il cari pe motor si sa il pui / sa il strangi zilnic, sau chiar si odata la doua zile, intr-un circuit, nu e tocmai parfum. Dar se poate, e si asta parte din aventura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

to each his own. am un prieten care circula prin desert cu motorul, a fost la dakar anul trecut, prin kenia dupa animale, de-astea. asa ii place lui. eu sun lenes, cel mai bine ma simt in hoteluri din astea corporate 4-5*pe care le bat de 25 de ani - hilton, mariott, sheraton..etc. nimic nou, toate la fel dar ai la bot tot ce vrei cand vrei. nu ma deranjeaza sa ma tavalesc prin noroaie sau sa ma ploua pe motor zile in sir dar cand ajung undeva si ma spal, sa iau o masa cum trebuie si sa fiu iar om.

Mesaj completat

uite cum se distreaza baiatul ala.

 

b32313b31a4bec7e-dan_costescu.jpg

 

si-a luat carnet moto pe la 40 de ani in 2007, s-a dus la scoala moto si in 2008 a iesit campion national la rally-raid si moto open. a fost si la dakar si la heroes legend. asta ca sa intelegeti ca totul se face cu capul nu cu muschiul asa cum cred unii, motociclisti sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

to each his own. am un prieten care circula prin desert cu motorul, a fost la dakar anul trecut, prin kenia dupa animale, de-astea. asa ii place lui. eu sun lenes, cel mai bine ma simt in hoteluri din astea corporate 4-5*pe care le bat de 25 de ani - hilton, mariott, sheraton..etc. nimic nou, toate la fel dar ai la bot tot ce vrei cand vrei. nu ma deranjeaza sa ma tavalesc prin noroaie sau sa ma ploua pe motor zile in sir dar cand ajung undeva si ma spal, sa iau o masa cum trebuie si sa fiu iar om.

Mesaj completat

uite cum se distreaza baiatul ala.

 

b32313b31a4bec7e-dan_costescu.jpg

 

si-a luat carnet moto pe la 40 de ani in 2007, s-a dus la scoala moto si in 2008 a iesit campion national la rally-raid si moto open. a fost si la dakar si la heroes legend. asta ca sa intelegeti ca totul se face cu capul nu cu muschiul asa cum cred unii, motociclisti sau nu.

 

excelent, asta da poveste!

 

Am o satisfactie deosebita cand aflu de oameni care isi propun sa faca ceva complet nou la o varsta la care altii se resemneaza. Ii admir chiar daca reusesc, chiar daca nu... Dar si atunci cand reusesc, nu pot decat sa ma bucur si mai mult! Multumesc Doru! :cheers:

Editat de RoxanaF
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai poti vedea pe aici daca te intereseaza:

 

http://www.youtube.com/user/dacos69

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Dan_M._Costescu

 

http://www.motorsport.ro/stiri/12/Race-to-...an-M--Costescu/

 

nu stiu cum astia pe aici nimic nu fac cum trebuie. exista un cult al aproximativului in romania, perfect sintetizat in vorba "merge si asa". la fel si cu motociclismul, nu-si mai incap in piele sau in costumele de piele dar cand ii pui pe pista sau track le sar mucii din nas. uite cum unul "bosorog" dupa capul lor le-a scos motociclismul din cap dupa numai un an de cand si-a luat permis, si nu a fost din ala care a circulat fara, sa zici ca avea experienta prealabila.

post-818-1264073542_thumb.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de fapt bantui pe aici nu pt ca nu am ce face, ci ca sa explorez o alta lume decat a mea, adancurile. cu tristete constat ca e populata de fel de fel de specimene cu venele la cap umflate vesnic. observ si oameni destepti si de mare bun simt, dar care pt ca nu se exprima decat foarte rar par minoritari. cunosc multi motociclisti si nu din cei inchipuiti care nu scriu sau nu mai scriu pe aici. e pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vremea sa radeti putin de mine :( Un capitol in care imi dau pe fata temerile si stangaciile mele de incepator. Intre timp m-am mai desteptat, asa sper... :(

 

Drumul de care povestesc este superb pentru orice motociclist, nu il ratati cand treceti prin Austria, daca va aflati in zona Graz / Hallstatt

 

"dacă la Stelvio mă aÂşteptam să fie greu, nici prin cap nu îmi trecuse că aveam să întâlnesc pe drum coborâri cu o înclinație de 24%! Când am văzut indicatorul am presimțit că nu e de bine, nu mai întâlnisem niciodată această valoare Âşi nu aveam de unde să Âştiu cum să o interpretez. Însă intuiția fusese corectă Âşi când am văzut deodată drumul repezindu-se la vale, într-o pantă pe care îmi era frică să o Âşi privesc, am înțepenit. AÂş fi vrut să opresc Âşi să pun bine ambele picioare în pământ dar am încercat să îmi imaginez cum ar fi să întorc în acel loc Âşi răspunsul a venit prompt: „nu poți”."

 

Am mers inainte totusi ... http://lumeamare.ro/2010/01/23/un-pas-inai...spre-hallstatt/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cum ai atata rabdare sa scrii, oricum bravo tie si multumim. la unii scrisul este adictiv, probabil e si cazul tau. mie nu-mi place sa scriu, iar cand o fac, la fel ca multi altii, am un stil mai degraba oral decat literar. iti doresc succes in toate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rabdare? Mie imi e ciuda ca nu am timp de doua ori mai mult. Si nici asa nu m-as plictisi.

 

Asa e, unii sunt mai buni povestitori altii se simt mai bine in scris. Eu mai greu cu oratoria, asa ca ma "dezlantui" cand scriu :(

Mesaj completat

 

 

 

În noul episod chiar am dat drumul la vorbe, asta pentru că am ajuns într-un loc pe care îl iubesc foarte mult. Am fost până acum de 3 ori acolo Âşi tot nu m-am saturat. In 2008 l-am ales ca loc în care să îmi serbez ziua de naÂştere Âşi "am mai adăugat o porție la ceea ce îmi va rămâne pentru totdeauna un sentiment de fericire aproape dureros, asemănător cu dependența. Am fost liniÂştită totuÂşi pentru că am Âştiut că oricât voi „consuma” din frumusețea acestui loc nu îmi va face niciodată rău ci, dimpotrivă, amintirea acelei zile se va regăsi câte puțin în fiecare aniversare a unui nou an din viață."

 

E vorba de Hallstatt: http://lumeamare.ro/2010/01/27/un-pas-inainte-hallstatt/

 

Urmeaza drumul spre intrunirea moto de la Garmisch si ceva amintiri mai putin placute din trecut. Dar mai bine va las acum cu gandurile frumoase de mai sus.

 

ÂŞi sper că nu v-am plictisit prea tare :(

 

Mesaj completat

 

 

 

Speram eu că nu vă plictisesc, dar văd că am reuÂşit cu brio :cheers:

 

No, eu sunt perseverenta, aÂşa că îmi țin promisiunea Âşi pun câte un episod, în fiecare miercuri Âşi sâmbătă. Cel de astăzi e plin de amintiri, de bucuria de a călători pe motor dar Âşi de prețul pe care unii dintre noi îl plătim pentru asta:

 

"Când am părăsit Hallstatt Âşi am luat-o pe drumul care îmi era deja cunoscut de anul trecut, m-am apucat să cânt de fericire în cască. Curentul cald de aer, soarele licărind printre copaci, lacul uriaÂş care îÂşi dezvăluia din când în când frumusețea pe partea dreaptă a drumului, mi le aminteam pe toate, aÂşa cum țineam minte Âşi frustrarea din anul anterior la întâlnirea motocicliÂştilor. Îi privisem cu invidie Âşi îmi dorisem atât de mult să fiu în locul lor încât iată, anul acesta eram Âşi eu unul dintre ei Âşi deodată timpul nu îmi mai părea un duÂşman atât de mare ci, aÂşa cum îi plăcea lui Adi să mă încurajeze, un aliat. Îmi spusese în repetate rânduri că e bine să aÂştept, că timpul va fi de partea mea, că nu trebuie să disper pentru că îmi voi vedea visul cu ochii Âşi voi putea călători pe motocicletă."

http://lumeamare.ro/2010/01/30/un-pas-inai...-partenkirchen/

post-15033-1264554659_thumb.jpg

post-15033-1264849255_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

that's a promise!

 

Si sper ca macar o parte din ele sa le mai parcurgem impreuna!

Mesaj completat

 

 

 

Un nou capitol astăzi, două zile petrecute la evenimentul la care m-as duce in fiecare an, daca as putea. In 2008 a fost pentru prima data. In 2009 am revenit si am luat si copilul cu mine. Am fost foarte incantata in ambele randuri. Daca cineva vrea sa stie mai multe - ar mai fi de spus fata de ceea ce am scris deja in articol dar nu am vrut sa se lungeasca atat de mult - va rog sa ma intrebati. Foarte multe poze la capitolul de astazi, enjoy!

 

http://lumeamare.ro/2010/02/03/un-pas-inai...-motorrad-days/

 

 

Mesaj completat

 

 

 

Am ajuns si la Passo dello Stelvio. De care am recunosccut deja ca mi-a fost tare frica, pana ce m-am vazut acolo. E prea frumos ca sa nu iti dispara tracul! Ar fi cateva sfaturi, bineinteles ele reprezinta doar punctul meu de vedere:

 

Stelvio nu e un loc in care sa te dai. Urcarile pe acele de par sunt abrupte si nu au vizibilitate. Te poti trezi foarte usor bot in bot cu o masina cand iti e inclinarea mai draga. Si faci lejer buf. E preferabil sa mergi incet, viteza 1 cel mult 2 (in functie si de mobra). Cred ca e mai fain sa il faci in sensul facut de noi, venind dinspre Germania - Italia. Daca are nevoie cineva de mai mult caut si o harta, dar cred ca e plin pe net. Noi nu am coborat tot in Italia ci in Elvetia, pe Umbrail Pass. Nu stiu cum mai e acum, daca s-a dus pietrisul au ba :disappointed: Se pare ca faptul ca ne-am nimerit pe acolo inainte de seara a ajutat, a fost nesperat de liber. Atentie insa sa nu va prinda intunericul, noi am fost la limita.

 

Pe scurt, am ajuns acolo avand nu foarte mare experienta, abia daca mersesem de vreo 2 ori pe Cheia ... Si totusi nu am patit nimic. Raman la impresia ca nu e un loc de facut vitejii ci de mers incet, prudent si cu ochii la peisajul care merita cu prisosinta bagat in seama.

 

http://lumeamare.ro/2010/02/06/un-pas-inainte-stelvio/

Mesaj completat

 

 

am adaugat si niste poze de prin munti

post-15033-1265182261_thumb.jpg

post-15033-1265182312_thumb.jpg

post-15033-1265182487_thumb.jpg

post-15033-1265182528_thumb.jpg

post-15033-1265545246_thumb.jpg

post-15033-1265545280_thumb.jpg

post-15033-1265545319_thumb.jpg

post-15033-1265545363_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totul e sa aveti noroc de vreme buna, altfel nu te bucuri de privelistea fantastica si e pacat. A...si aveti sanse mari sa intalniti marmote pe drum. Din pacate nu am avut aparat foto la indemana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adi, eu nici marmota nu am vazut-o de emotie. Bine macar ca a filmat-o Alex :-)

 

Am ajuns la inca un pas (Ofenpas) si inca un oras superb din Elvetia. Al doilea loc de suflet dupa Hallstatt, Guarda.

 

"... am lepădat pielea de motociclist Âşi deghizată în turist normal am ieÂşit la aer Âşi m-am îndreptat către grădina din spatele hotelului. Silueta decupată din fier negru a unui lup cu botul în sus răsărea din iarba verde Âşi se proiecta exact pe un nor care îi coborâse în spate, imagine care îți crea o senzație auditivă, aproape ai fi crezut că îl auzi urlând. Copacii erau rotunzi ca niÂşte păpădii uriaÂşe vopsite într-un verde strident iar Âşezlonguri albe se aliniau cuminți dedesubt, din păcate ude. Mi-aÂş fi dorit sa fie cald Âşi soare Âşi să pot să mă aÂşez pe unul dintre ele pentru că ceea ce se vedea din acel unghi era probabil una din imaginile care calificau Guarda la titlul de cel mai frumos loc din Elveția."

 

http://lumeamare.ro/2010/02/10/un-pas-inainte-guarda/

post-15033-1265790508_thumb.jpg

post-15033-1265790552_thumb.jpg

post-15033-1265790591_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RoxanaF, faci de rusine motociclismul romanesc! :P

Tine-o tot asa suflet nebun! :angry:

 

:laugh:

 

 

Foarte frumos ! Poti te rog sa i-mi spui ce traseu ai urmat incepand de la iesire din Romania pana la intrare . Merci !

 

Ok, hai ca o sa fac, am nevoie de ajutorul barbatilor care au mers cu capul pe umeri, nu prin nori ca mine, dar promit sa ii bat la cap si sa refacem traseul. Si e foarte interesant si de acum inainte.

Nu l-am avut facut dinainte decat asa, ca schita, pe drum am mai modificat... de aceea nu il am nici eu deocamdata.

Mesaj completat

 

 

 

Am mai adaugat un pas si la propriu (Fluelapass) si la figurat :-) si iaca asa am ajuns intr-o tara mica mica :hurt:, Liechtenstein

 

http://lumeamare.ro/2010/02/13/un-pas-inainte-liechtenstein/

 

 

Mesaj completat

 

si inca o zi in Elvetia, la St Gallen + o galerie de balcoane bonus :)

 

http://lumeamare.ro/2010/02/17/un-pas-inainte-st-gallen/

Mesaj completat

 

 

Vad cu nu mai misca nimic pe aici dar pun totusi noutatile, in speranta ca mai are careva rabdare sa citeasca

Am ajuns la Kitzbuhel, Konigsee si Attersee

 

http://lumeamare.ro/2010/02/20/trei-pasi-inainte/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

@warlock @Haywood Yablomme va multumesc mult!

 

 

@Doru BMW - merci mult de completare, e foarte buna, mai ales ca noi am ajuns tarziu in St Gallen si catedrala era inchisa.

 

Astazi mergem mai departe spre Krems, cu un mic ocol pe la Rosenburg, o fortareata medievala devenita castel, unde merita sa mergeti pentru spectacolul cu pasari de prada. Drumul (dupa ce iesiti de pe autostrada) e superb! Iar orasul de pe Dunare, Krems, e si el un popas minunat.

 

http://lumeamare.ro/2010/02/24/un-pas-inai...osenburg-krems/

 

 

Mesaj completat

 

 

Si uite asa am ajuns aproape de tot de final. Tulln, Egon Schiele, Hundertwasser, Viena, si nu in ultimul rand ziua in care am implinit primii 10.000 de km pe motor (intre timp s-au strans peste 25.000 si stiu eu ca se poate si mai bine :o )

http://lumeamare.ro/2010/02/27/un-pas-inai...inia-de-sosire/

 

Pana miercuri nu am de zis decat asta: „when you reach an abyss only a step back can save you”. O sa aflati atunci de ce :)

 

 

Mesaj completat

 

 

Si cu asta basta..

 

http://lumeamare.ro/2010/03/03/un-pas-inainte-un-pas-inapoi/

 

Va multumesc tuturor pentru ca m-ati urmarit si gata, vine primavara, sa se invarta roata si sa ne vdem la drum! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...