Sari la conținut

Tarile Baltice


calinbac
 Share

Postări Recomandate

salut

avand in vedere ca este inceput de an si este o vreme numai buna de stat in fata hartilor si de planificat calatorii......planul meu pt vara anului 2010 este de a ajunge la Riga in Letonia

Ideea traseului este urmatoarea. Voi pleca din Arad vineri 30 iulie catre nordul Moldovei unse se tine intalnirea anuala a transalpistilor. De acolo duminica dimineata voi pleca catre nord prin Ucraina, Republica Belarusa....

Desi la turele din 2008 in Croatia Muntenegru si 2009 Macedonia Grecia nu am gait parteneri de drum, am primit in schimb informatii foarte utile de la cei care au mai fost prin acele zone.

Asa ca... pentru inceput colectez informatii despre traseu si puncte de interes iar daca pe parcurs mai se gasesc amatori de drumetie si mai bine..

Evident pot aparea probleme si cauze care sa duca la anularea excursiei dar pana atunci merge pe ideea ca toate vor decurge conform planului.

Durata maxim 2 saptamani 31.07-14.08, data se poate modifica

Cazare la cort si pensiuni de pe traseu

Distanta totala este de 4000 km punctele de oprire sunt in functie de traseu, obiective, km pe zi intre 200 si 600

Acesta este traseul informativ

post-12038-1263302429_thumb.png

Editat de calinbac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

avand in vedere ca este inceput de an si este o vreme numai buna de stat in fata hartilor si de planificat calatorii......planul meu pt vara anului 2010 este de a ajunge la Riga in Letonia

Ideea traseului este urmatoarea. Voi pleca din Arad vineri 30 iulie catre nordul Moldovei unse se tine intalnirea anuala a transalpistilor. De acolo duminica dimineata voi pleca catre nord prin Ucraina, Republica Belarusa....

Desi la turele din 2008 in Croatia Muntenegru si 2009 Macedonia Grecia nu am gait parteneri de drum, am primit in schimb informatii foarte utile de la cei care au mai fost prin acele zone.

Asa ca... pentru inceput colectez informatii despre traseu si puncte de interes iar daca pe parcurs mai se gasesc amatori de drumetie si mai bine..

Evident pot aparea probleme si cauze care sa duca la anularea excursiei dar pana atunci merge pe ideea ca toate vor decurge conform planului.

Durata maxim 2 saptamani 31.07-14.08, data se poate modifica

Cazare la cort si pensiuni de pe traseu

Distanta totala este de 4000 km punctele de oprire sunt in functie de traseu, obiective, km pe zi intre 200 si 600

Acesta este traseul informativ

 

Salut,

Am mers prin tarile baltice in 2007, in drum spre rusia-finlanda.

Parerea mea e ca ar trebui sa pleci la sfirsitul lui iunie, cind noptile albe sint la maxim.E pacat sa le pierzi, e o lumina incredibila in perioada aia.Si nu vad de ce te-ai opri la Riga si nu ai merge si in Talin, Estonia, sa stai o noapte pe plaja cu cortul si sa vezi soarele cum apune si rasare imediat aproape in acelasi loc...

Noi am fost tot cu cortul si din cind in cind pe la pensiuni.

Drumurile sint foarte bune si drepte...plingi dupa o curba!

Nu stiu ce te-ar putea interesa , dar pe masura ce imiamintesc de unele altele, iti mai zic.

 

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vara asta si eu o sa ajung prin zona aia, insa eu vreu sa plec mai devreme 14-15 iunie sa prind noptile albe, iar din cernauti vreau sa fac traseul mai spre est prin kiev (cica sunt ceva cetati prin zona) insa pana acum singura problema la care ma gandesc este siguranta din ucraina, belarus si rusia :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vara asta si eu o sa ajung prin zona aia, insa eu vreu sa plec mai devreme 14-15 iunie sa prind noptile albe, iar din cernauti vreau sa fac traseul mai spre est prin kiev (cica sunt ceva cetati prin zona) insa pana acum singura problema la care ma gandesc este siguranta din ucraina, belarus si rusia :wacko:

 

 

salutare adevarat si eu am evitat aceste tari venind de la nordkapp dar am auzit ca nar fi chiar asa te salut si numai de bine Pompiliu

post-20188-1263315232_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vara asta si eu o sa ajung prin zona aia, insa eu vreu sa plec mai devreme 14-15 iunie sa prind noptile albe, iar din cernauti vreau sa fac traseul mai spre est prin kiev (cica sunt ceva cetati prin zona) insa pana acum singura problema la care ma gandesc este siguranta din ucraina, belarus si rusia :wacko:

 

 

Nu stiu cum e in Belarus si in Rusia am mers destul de putin, dar in Ucraina nu exista nici cea mai mica problema!Am fost de multe ori si cu motorul si cu masina, absolut nici o problema, nici cu politia, nici cu oamenii, foarte amabili de altfel.Sigur, se poate intimpla orice, exact ca si in romania, dar asta nu inseamna nimic...Si, din pacate pt noi, ucranienii sint ceva mai evoluati ca noi in multe aspecte...

 

 

OT

Scrie cumva in regulament ca trebuie sa ne punem poza la fiecare post?Ca eu nu l-am mai citit de mai bine de 6 ani, s-o fi schimbat de atunci :lol:

Editat de bobita
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e in Belarus si in Rusia am mers destul de putin, dar in Ucraina nu exista nici cea mai mica problema!Am fost de multe ori si cu motorul si cu masina, absolut nici o problema, nici cu politia, nici cu oamenii, foarte amabili de altfel.Sigur, se poate intimpla orice, exact ca si in romania, dar asta nu inseamna nimic...Si, din pacate pt noi, ucranienii sint ceva mai evoluati ca noi in multe aspecte...

 

legat de zona asta a europei mai nedomesticita ai ceva sfaturi referitoare la cutumele si legile locale, exista vreo ciudatenie care trebuie stiuta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de zona asta a europei mai nedomesticita ai ceva sfaturi referitoare la cutumele si legile locale, exista vreo ciudatenie care trebuie stiuta?

 

Atentie, nu pleca de la ideea asta, s-ar putea sa ai surprize...mari.Ucraina nu e chiar asa "nedomesticita" precum pare.Eu am patit-o, am privit oarecum de sus Ucraina si pe ucraineni si mi-am luat-o,la modul elegant desigur.Ca fapt divers, asta toamna mergeam la patinoar la Cernauti cu fiimiu, in conditiile in care nu stiu in Ro un patinoar care sa fct tot anul, poate o fi la B nu stiu.

Bine, fiecare are anumite asteptari de la o destinatie de vacanta, sa zic asa, si nu toata lumea gindeste la fel, eu, recunosc, sint mai "estic", asa.Adica pe mine ma lasa rece Alpii,Elvetia, Austria & co,traseele si "civilizatia" de acolo, insa sint mort dupa trasee prin carpatii ucraineni sau dupa traseul Prutului prin Ucraina...

Cit despre cutume si ciudatenii, nu stiu ce sa zic, eu incerc sa ma adaptez locului si nu prea pun baza in ceea ce spun altii, nici despre militia lor, nici despre ucraineni etc.Trebuie sa intelegi de la bun inceput stilul lor mai ...estic, nu stiu cum sa-i zic altfel, si sa nu te enervezi daca ai de completat si de stampilat o gramada de hirtii la granita, daca ,pentru a lua benzina, trebuie sa platesti intii la unu ce sta dupa gratii....si alte chestii de astea.Trebuie sa stii ca militia sta in general la fiecare intrare de oras, sat mai mare si ,evident, pe linga granita, dar primesti flashuri de la ceilalti oricum.Pe mine nu m-a oprit niciodata militia decit linga granita o data si granicerii de vreo doua ori pe niste drumuri pe munte pe linga granita.Simplu control.

Nu stiu daca ai voie sau nu cu antiradar, dar oricum nu te ajuta prea mult, au aparate tip pistol.

Trebuie sa stii ca ucrainenii nu prea ii inghit pe rusi, de asteptat de altfel dupa cite au avut de tras saracii, asa ca nu trebuie sa faci vreo comparatie in sensul asta

Cu mici exceptii, nu prea gasesti pe careva sa vorbeasca o limba straina, asa ca un ghid de conv ar fi util, fie doar si pt a comanda ceva de mincare....

Preturile sint mici, de ex cazare pt 2 pers la b&b in cond f bune si cu mic dejun, in jur de 40 lei.Benzina e mai putin de 2/3 fata de la noi

Editat de bobita
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e interesant, si eu ma gandeam sa ating praga intr-o tura oarecare. nu stiu ce e prin tarile alea si daca e ceva de vazut.

 

 

salutare Dorule praga e un oras de vis mai ales partea istorica iti trebuie timp sal vizitezi impresia mea vazuta de pe motor te salut nu uita traseul meu o zi buna Pompi si -o recomandare anul trecut am tranzitat polonia in drumul catre casa cam 1500km mers numai prin polonia drum mai greu ca asta nam facut niciodata si zic eu ca am mers cativa km toate drumurile lor erau in lucru restricti peste restricti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am mers prin tarile baltice in 2007, in drum spre rusia-finlanda.

Parerea mea e ca ar trebui sa pleci la sfirsitul lui iunie, cind noptile albe sint la maxim.E pacat sa le pierzi, e o lumina incredibila in perioada aia.Si nu vad de ce te-ai opri la Riga si nu ai merge si in Talin, Estonia, sa stai o noapte pe plaja cu cortul si sa vezi soarele cum apune si rasare imediat aproape in acelasi loc...

Noi am fost tot cu cortul si din cind in cind pe la pensiuni.

Drumurile sint foarte bune si drepte...plingi dupa o curba!

Nu stiu ce te-ar putea interesa , dar pe masura ce imiamintesc de unele altele, iti mai zic.

 

Bob

salut

Voi incerca sa imi iau concediu 2 saptamani si sa plec la sfarsitul lui iunie, inceputul lui iulie direct catre Nord pe ruta Arad-Satu Mare-Vilnius-Riga-Tallinn,

Ruta de intoarcere e optionala prin Polonia, Cehia depinde de starea de spirit

Intanirea din Bucovina a posesorilor de transalp va fi o excursie separata.

In caz ca nu reusesc cu concediul mai repede ramane in picioare si traseul din primul post.

Cum e cu dormitul la cort, exista campinguri pe malul marii de genul celor din tarile sudice ( Croatia, Grecia) sau se poate amplasa cortul fara restrictii. Eu merg pe ideea de a dormi cat mai mult la cort, excursiile mele nu au un buget foarte mare sa imi permit sa dorm la hoteluri, incerc sa nu depasec 15 euro de pers pe noapte.

 

Mesaj completat

vara asta si eu o sa ajung prin zona aia, insa eu vreu sa plec mai devreme 14-15 iunie sa prind noptile albe, iar din cernauti vreau sa fac traseul mai spre est prin kiev (cica sunt ceva cetati prin zona) insa pana acum singura problema la care ma gandesc este siguranta din ucraina, belarus si rusia :wacko:

referitor la siguranta

din cate stiu eu Ucraina e o tara sigura, am un prieten foarte bun casatorit cu o ucraineana, daca ajungem in zona Cernauti avem cazare asigurata la el, nu mai trebuie vize, se completeaza doar ceva formulare la vama.

De republica Belarusa nu stiu nimic, in caz ca nu prezinta siguranta se poate ocoli prin Polonia

 

Noul traseu ar fi ceva de genul..

post-12038-1263365016_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e cu dormitul la cort, exista campinguri pe malul marii de genul celor din tarile sudice ( Croatia, Grecia) sau se poate amplasa cortul fara restrictii. Eu merg pe ideea de a dormi cat mai mult la cort, excursiile mele nu au un buget foarte mare sa imi permit sa dorm la hoteluri, incerc sa nu depasec 15 euro de pers pe noapte.

 

Teoretic, nu ai voie sa pui cortul in tarilea astea,adica "wild camping" e interzis, practic nu e nici o poblema atita timp cit nu deranjezi pa careva.In Polonia am stat intr-un lan de prumb, de ex, asa mai pe la mijloc :wacko: unde era o bucata libera.

In Estonia, plaja e libera pina la 15m parca de apa.Problema e sa ajungi la mal, noi am cautat o ora o cale de acces la plaja ce era la 100m de noi...

Mesaj completat

salutare Dorule praga e un oras de vis mai ales partea istorica iti trebuie timp sal vizitezi impresia mea vazuta de pe motor te salut nu uita traseul meu o zi buna Pompi si -o recomandare anul trecut am tranzitat polonia in drumul catre casa cam 1500km mers numai prin polonia drum mai greu ca asta nam facut niciodata si zic eu ca am mers cativa km toate drumurile lor erau in lucru restricti peste restricti

 

Nu stiu cum or fi drumurile acum, dar in 2007 cind am trecut Polonia, aveau cel mai bine semnalizate drumuri din cite am facut.Efectiv nu aveai cum sa te ratacesti.Si , ce mi-a placut la ei si nu am mai vazut, indicatoarele sint jos,la nivelul ochiului si in zone foarte vizibile.Ce-i drept, erau aglomerate, mai ales spre granita cu Lituania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am fost in 2007 pana in Finlanda si pot sa iti spun pe etape urmatoarele:

 

Polonia - Are un trafic deosebit de aglomerat mai ales pe DN-ul care uneste Krakovia cu Varsovia. Nu recomand, cu caldura! Cum au zis si altii, Polonia e in reconstructie totala, deci fii pregatit sa treci prin 1100km de santier. Iti recomad sa mergi prin estul tarii, e mult mai putin circulat si te vei delecta cu peisajele. Atentie la politia "undercover", pe mine m-au luat cu radaru` din mers, dintr-un Mondeo nemarcat, dar am scapat cu vorba buna.

 

Lituania - Cea mai proasta impresie de pe drum. Spagari pana la Dumnezeu, nu vorbesc decat rusa ca si limba straina si se comporta ca niste comunisti imputiti, cand e vorba de militie, vama, etc. Oamenii in general isi vad de treaba lor si nici macar nu se uita la tine. In Kaunas insa, am redescoperit Romania anilor `90, unde BMW-urile seria 5 vechi si cu geamuri fumurii isi fac de cap pe strazi de parca toti ar fi Al Capone. Smecherii atarna pe cate-o usa de Mertzan si taraie lanturi groase la gat, iar gropile sunt presarate printre denivelari. In afara localitatilor insa, drumurile te imbie la viteza. Atentie la radare ascunse, am dat spaga 200eur!

 

Letonia - O tara frumoasa ca toate tarile baltice de altfel, in care nu trebuie sa ratezi plaja ce se intinde pe zeci de km insotita de o padure de mesteceni si pini, parca. In afara de cateva statiuni mai aglomerate, prin care trece si drumul principal, litoralul este destul de pustiu si poti alege un loc fain unde sa pui cortu` la umbra padurii. Riga n-am vizitat-o, dar iti spun din experienta sa nu o iei pe centura, ca poti sa dai de un blocaj de 15km de mai mare dragul. Solutie - direct prin oras, oricum banuiesc ca e de vizitat si acolo. La capitolul Letonia, am un coleg de servici din Riga, si vineri mi-a promis ca vine cu informatii.

 

Estonia - Nu-mi amintesc sa fi vazut nimic special pe drum, poate din cauza ca eram in graba, dar sigur am ramas placut surprins de Talinn! Este ceva la orasul asta care m-a dat pe spate.. pur si simplu frumos.

 

Apoi, daca-ti raman ceva timp si bani in buzunar, nu te zgarci si urca-te frumos pe feribot, ca dureaza 2 ore pana in Helsinki! Ai de vazut ditamai orasul si acolo..

 

In final, vad ca intri in SK prin muntii Tatra. Foarte frumos si pe-acolo - pregateste ceva mai gros, ca e cam racorica prin trecatoare. Dar la intoarcere nu faci matale un ocolis mic si treci prin Bratislava pe la noi? Se poate sta la inghesuiala la noi la garsoniera, sau la cort in campingul din oras, nu e problema. Si mai va trageti si voi sufletul, mai stam la o poveste.. vizitati centrul istoric, bem o bere din partea locului, ca asa e frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...