Sari la conținut

16 iunie 2006 - Motociclistii Platesc


charlie
 Share

Postări Recomandate

CAND : sfarsitul lunii mai

UNDE : DN1 intrarea in Predeal

AUTOR : subsemnatu'

CUM : semafor de limitare a traficului ( drum in lucru )

carosabil ud + pietris si nisip de la lucrari

se da liber la circulatie pt sensul in care circulam . demarez , fiind al doilea in coloana cu un passat de MS in fatza mea .

de pe partea dreapta a drumului intra in trafic o dacia rosie de BV . passat franeaza . eu franez . passat evita trecand usor pe contrasens . eu franez usor si urmaresc desfasurarea evenimentului . passat nu loveste dacia , eu eliberez frana ma pregatesc sa accelerez . passat ajunge in dreptul dacia si pune frana oprind BRUSC in loc la aprox 30 m in fata mea ( probabil ca sa se certe cu dacia care nu a dat prioritate) . incerc sa franez , derapez insa , las moto sa cada pe partea stg , moto aluneca pana sub passat iar eu pe burta ajung pe contrasens . totul s-a intamplat la 40-50 km/h .

URMARI : luxatie + fractura umar stg , iar moto destul de grav . multumesc lui D-zeu ca am scapat doar cu operatie ( cu surub , placa si tot tacamul ) si ca mana se va recupera aproape in intregime

 

CUM , CUM , CUM SE POATE ??!!!! UNDEVA POATE AM GRESIT SI EU , DAR TOTUSI .....

 

FRATILOR AVETI MARE GRIJA CA E PLIN DE NEBUNI !!!!!!!!!!!!!!

 

P.S. soferul passatului vine la mine senin , cu un zambet ciudat si zice ca nu m-a vazut !!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da asta e ideea sa fi foarte atent pana si la ala din fatza sa prevevezi neprevazutul. poate nu trebuia sa accelerezi dupa ce ai franat .trebuie sa o lasi usor k nu se shtie mai ales daca ai vazut k pe langa tine sunt conservari idiotzi nehotaratzi. bine k nu a fost mai rau

bafta asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SEEEXXYYY.....

Inteleg ca te-ai "reparat".

Macar intrai si tu in dacie. Platea ala.

 

Eu m-am prins. La viteze mici e mai sigur sa intri in ei(dar nu in spatele lor!) decat sa lasi motorul sa cada.

Am vazut pe aici ca lumea prefera sa-i dea drumul jos decat sa faca pe musca in geamul conservarului.

Mi-am luat si eu partea la o faza si am ales norocos sa intru in proasta. Daca lasam jucaria jos poate nici nu-i atingeam masina.

 

Multa Sanatate si La Multi Ani!!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tinand cont ca de curand am invatat ptr examen auto pot sa-ti zic ca el poate fi scos vinovat.

nu are voie sa opreasca brusc fara motiv intemeiat.

stai calm ca mai stiu si io pe alti. am un prieten( baiat de treaba in alte conditii-mai putin cand conduce) care pune frane aiurea ca sa se certe cu alti sau ca sa se holbeze la cate una.

din nefericire prea multi cred ca drumurile publice sunt facute ca ei sa se lafaie pe ele( si conservari dar si motociclisti-nu e cazul tau)

bine ca nu e mai rau. cand am inceput sa citesc ma gandeam ca a trecut vreunul de pe contrasens pe rosu- io am patit asta dar eram in masina- si a mea era mai mare

sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce tiganie iese la sectie daca spui ca a oprit aiurea? Acolo singura chestie care se aplica la accidente cu buseala in spate e faptul ca cel care venea nu a pastrat distanta optima si viteza redusa de deplasare pentru "evitarea oricarui pericol". Si cu asta iti iei amenda 25 RON si te duci sa plangi in baie.

Daca il pocnesti pe prost oriunde pe laterala...si-o fura pe neacordare de prioritate sau neasigurare la schimbarea directiei de mers. Sper sa n-ai de-a face cu treaba asta. Dar e de retinut.

 

Gata! Bombonica e pregatita!!! Azi iesim sa :cheers: B) :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol,nu avem ce face decat sa induram.NU se vor schimba niciodata "soferii" o sa conduca cum stiu ei su cum au invatat la scoala acum 20 de ani,atunci cand prioritatea si alte questii erau optionale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol,nu avem ce face decat sa induram.NU se vor schimba niciodata "soferii" o sa conduca cum stiu ei su cum au invatat la scoala acum 20 de ani,atunci cand prioritatea si alte questii erau optionale

Acum 20 de ani se facea scoala de soferi pe bune, nu ca acum. Marea majoritate din cei care fac scoala acum sunt pericole pe sosea, pentru ca au fite si talente in cap (daca mia luat tata mertan sau audi sau mai stiu eu ce automat sunt si cel mai tare sofer) plus gradul de nesimtire care este invers proportional cu gradul de cultura. Eu sunt sofer de 24 de ani, acum dau examen si pentru A, si nu am avut probleme. Ideea e ca daca tu, ca motociclist nu inveti sa fi precaut si sa te feresti, nu poti sa ai pretentii sa te fereasca altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tinand cont ca de curand am invatat ptr examen auto pot sa-ti zic ca el poate fi scos vinovat.

nu are voie sa opreasca brusc fara motiv intemeiat.

 

 

 

Ai dreptate. Dar e greu de dovedit.

 

Si mai greu e pt politist sa cantareasca a cui vina e mai mare: a celui care a oprit brusc fara motiv sau a celui care nu a pastrat distanta regulamentara fata de vehicolul din fata.

 

Dar sa lasam legea la o parte: ca motociclist nu te mai intereseaza distanta regulamentare fata de vehicolul din fata ca .. e prea mica la anumite viteze (chiar si aceea de demaraj). Ca motociclist trebuie sa lasi mai mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune frana oprind BRUSC in loc la aprox 30 m in fata mea ....................... totul s-a intamplat la 40-50 km/h

 

 

Recuperare rapida.

 

Totusi nu pot sa nu fiu carcotas:n-ai putut sa opresti in conditii de siguranta in 30 m la 40-50kmh?!?!?!?!?!?!?!?!

Poate te-ai "speriat" mai mult decat trebuia si ai bruscat franele, desi din punctul meu de vedere aveai spatiu berechet pentru franare.

Poate viteza era un pic cam mare pentru conditiile de drum.Si io am pus-o jos ca un idiot din cauza ca "nu am adaptat viteza la sinele de tramvai"

 

Sa ne vedem sanatosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recuperare rapida.

 

Totusi nu pot sa nu fiu carcotas:n-ai putut sa opresti in conditii de siguranta in 30 m la 40-50kmh?!?!?!?!?!?!?!?!

Poate te-ai "speriat" mai mult decat trebuia si ai bruscat franele, desi din punctul meu de vedere aveai spatiu berechet pentru franare.

Poate viteza era un pic cam mare pentru conditiile de drum.Si io am pus-o jos ca un idiot din cauza ca "nu am adaptat viteza la sinele de tramvai"

 

Sa ne vedem sanatosi.

 

da man nu zic ca nu ai dreptate poate am bruscat putin franele . cine nu s-ar fi speriat ? 30 de m la 40-50 km/h ar fi ok cand ai anticipat ce vrea sa faca cel din fatza . problema e ca a oprit fara sa mai aiba un motiv si daca faci o socotela elementara si vezi cam ce distantza faci la viteza aia in timpul de reactie ai sa vezi ca nu e kiar asa usor , mai ales ca plouase si pe jos era un amestec destul de alunecos de la lucrari . oricum vreo 10 m i-am facut pe burta ca pinguinii .... oricum bine ca nu a fost mai rau !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema e ca a oprit fara sa mai aiba un motiv si daca faci o socotela elementara si vezi cam ce distantza faci la viteza aia in timpul de reactie ai sa vezi ca nu e kiar asa usor

 

Da man ai dreptate clar.Dar tocmai la chestiile astea tre' sa fim foarte atenti.La chestii la care ne gandim ca e cel mai putin probabil sa se intample.La neprevazut.

Zicea cineva mai demult pe forum(sau e chiar semnatura cuiva;nu mai stiu) ca: paranoia iti salveaza viata.

Am stat si m-am gandit un pic la treaba asta si intr-un fel are dreptate.

Si mai era o chestie tot p-aici: cica sa conduci ca si cum ai fi invizibil :D

 

Inca o data sanatate maxima si sa ne vedem "PE DRUMURI". :D (nasoala metafora;asa a iesit :D )

 

 

Si io sunt la recuperare.Inca o saptamana :cheers: B) :P de stat pe bara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recuperare rapida fra, pentru ca stiu cum iti ard degetele sa te vezi pe 2 roti din nou!!!! :cheers:

Bafta si sanatate maxima!

 

degete ? au ars de mult . acum imi ard creierii si in curand o sa fac combustie spontana ! B) :P

multzumesc pt urare si sper sa nu ai parte de necazuri . GOD SPEED !

Editat de charlie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...