Sari la conținut

cbr 600 f4 bataie ciudata la rece


Postări Recomandate

Ar putea fi functia SEARCH nefolosita.

Este o problema clasica a Hondelor in general, e vorba de intinzatorul de lant de distributie. Nu e panica, nu explodeaza nimic, disconfortul e doar acustic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar putea fi functia SEARCH nefolosita.

Este o problema clasica a Hondelor in general, e vorba de intinzatorul de lant de distributie. Nu e panica, nu explodeaza nimic, disconfortul e doar acustic.

 

disconfortul e acustic pana cand sare de "la punct" si indoaie supape sau sparge ghidurile supapelor :lol:)

-umila mea parere imi spune ca e primul semn ca acesta nu prea isi mai face "treaba" si trebuie inlocuit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

disconfortul e acustic pana cand sare de "la punct" si indoaie supape sau sparge ghidurile supapelor :))

-umila mea parere imi spune ca e primul semn ca acesta nu prea isi mai face "treaba" si trebuie inlocuit :)

Exagerezi ,eu unul la doua honde am avut acest zgomot si nu s-a intamplat absolut nimic ,no offence.

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trage si lasa ambreiajul in timp ce asculti motorul. La Honda ambreiajul zornaie. Cand tragi ambreiajul zgomotul ar trebui sa dispara sau sa se diminueze semnificativ. Nu e motiv de ingrijorare. Daca totusi este lantul distributiei, acesta se poate intinde. Depinde de joc. Mergi la un mecanic daca traiesti cu frica.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exagerezi ,eu unul la doua honde am avut acest zgomot si nu s-a intamplat absolut nimic ,no offence.

:lol:

 

eu am avut mai multe honde(multe)si am avut norocul sa fac si pana la 20mii km cu fiecare de la aparatia zgomotului harsait de lant in patina...pana sa inlocuiesc intinzatorul...:),dar si ghinionul ca la un 919 ,la numai 300km de la aparitia zgomotului,sa-mi sara distributia...stii cat?fix 2 dinti pe axa de admisie.rezultatul?o supapa stramba,un ghid spart si o chiuloasa compromisa.

Costurile de reparatie unii dintre voi le cunosc....cam de 5 ori valoarea de magazin a unui intinzator nou+manopera.

Asa ca te rog respectuos,nu mai incuraja "delasarea" si indiferenta,ori mai grav surubareala in propria ograda(no offence-vad ca pe forum se practica)si in felul acesta,cel cu probleme va fi scutit de costuri suplimentare de reparatie si va avea mai putine batai de cap!...un sfat un bun era sa i recomanzi sa se duca la mecanic

Mesaj completat

Trage si lasa ambreiajul in timp ce asculti motorul. La Honda ambreiajul zornaie. Cand tragi ambreiajul zgomotul ar trebui sa dispara sau sa se diminueze semnificativ. Nu e motiv de ingrijorare. Daca totusi este lantul distributiei, acesta se poate intinde. Depinde de joc. Mergi la un mecanic daca traiesti cu frica.

 

se intinde...nimic de zis,cu un intinzator after market cu reglaj manual...dar pana intr-un punct,apoi se rupe(am intalnit si acest caz)

"Mergi la un mecanic daca traiesti cu frica"..aici ai punctat bine.BVo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...