Sari la conținut

Leduri la semnalizare


liu
 Share

Postări Recomandate

Sa ma scuze cei care cred ca e o pierdere de timp, dar nu mai stiu unde ma vazut asta.

Va rog sa-mi spuneti si mie ce rezistenta trebuie inseriata la releul de semnalizare sa aiba ritmul corect daca am pus leduri in loc de becuri la semnalizare.( la nipra)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite aici ce am facut pt etzul meu.

 

duminica iti dau un link de pe care poti descarca programul cu ajutorul careia poti calcula rezistenta inseriata cu ledurile.

 

Dar pt a te ajuta trebuie sami dai detalii.

 

ce sa realizezi iti trebuie:

- Documentatia ledurilor (iti recomand leduri super flux(4picioruse) de 20mA, cele de 60 sau 80mA trebuie sa le racesti), neaparat sa aiba 90grade(si nu mai mic deoarece puncte se vor vedea) dar nu mai mult de 120 deoare deja ai pierderi.

- sa aiba culoarea galbena si nu conteaza daca sticla de la semnalizator este galben... nu poti utiliza leduri albe.

- 20 de leduri/semnalizator zic ca este suficien(din cele de 20mA).

- cum stai cu incarcarea? la ce tensiune este limitat? la calculul ledurilor utilizeaza tensiunea maxima ce ar putea aparea pe circuit, personal utilizez 14,5 desi aceasta tensiune in functionare normal nu o pot atinge.

- tensiunea minima ce o poate atinge in regim de relantin cu toti consumatorii aprinsi (inseriezi atatea leduri pana ajungi la o tensiune aproximata, cu cat calculezi mai precis cu atat ai pierderi mai mici pe rezistenta si iti creste fiabilitatea semnalizatoarelor).

- cu cat scazi curentul ce trece prin leduri maresti viata ledurilor.

- un nou releu de semnalizare(pe cel vechi nu poti folosi)

 

uite relee de semnalizare.

 

spor la treaba

 

 

Mesaj completat

De aici poti descarca programul pt calculul rezistentei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...