Sari la conținut

Releu Semnalizare; Releu Claxon


Andrei_D
 Share

Postări Recomandate

Salutari!

 

Am o nelamurire si poate ma ajuta cineva.....am un releu de semnalizare de dacie si are trei conectori,fiecare notat cu cate o litera. Cum se monteaza? se folosesc numai doi dintre cei trei conectori? Adica se conecteazape firul "+" care vine de la baterie si se duce la intrerupatorul semnalizarilor sau se folosesc toti cei trei conectori?

 

As mai avea o intrebare: daca pun claxon auto pe motociceta si motocicleta este pe magnetou, am nevoie de releu pentru claxon??

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.am un releu de semnalizare de dacie si are trei conectori,fiecare notat cu cate o litera. Cum se monteaza? se folosesc numai doi dintre cei trei conectori? Adica se conecteazape firul "+" care vine de la baterie si se duce la intrerupatorul semnalizarilor sau se folosesc toti cei trei conectori?

 

As mai avea o intrebare: daca pun claxon auto pe motociceta si motocicleta este pe magnetou, am nevoie de releu pentru claxon??

 

Multumesc!

unul dintre conectori e pentru becul din bord (la Dacie), de obicei cel din lateral, iar daca ai luminile pe magnetou nu stiu daca va functiona, desi s-ar putea, pentru ca e cu bimetal, dar e pe 12 V

 

Aprinderea e pe magnetou sau si luminile?

Daca si luminile, atunci iti trebuie claxon de moped, care functioneaza in curent alternativ

Daca ai luminile pe dinam sau alternator + punte redresoare merge si claxon de Dacie, numai ca e cam mare, ii trebuie mult curent si s-ar butea sa mormaie in loc sa claxoneze

 

Si ar fi dragut din partea ta sa pui motocicleta si orasul

Editat de Nick61
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai numai 3 conectori trebuie sa fie asa: unul la + ( dupa contact) , unul la - ( masa) iar al treilea se conecteaza la comutatorul de semnalizare. La acest conector prin intermediul comutatorului se conecteaza becurile de semnalizare( care au un terminal legat la masa). Fara sarcina nu functioneaza releul.

Totusi eu cred ca ai 4 conectori unul s-ar putea sa fie chiar prinderea releului de caroserie, fiind defapt conectorul de masa; in acest caz conectorul ramas in plus este pt becul din bord.

Inainte de a monta releul de dacie asigura-te ca ai instalatie de curent continuu ca altfel nu merge; aceiasi chestie e valabila si pt claxon

 

Notatiile de pe releele de dacie sunt deobicei asa:

+ = + 12V

- = masa

C = semnalizare (adica se pune bec intre C si masa ca sa incerci "in casa")

R = martor de bord

Editat de binox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...