Sari la conținut

Un pic de ajutor


Postări Recomandate

Salut everybody!

 

As avea nevoie de putin ajutor in schimbarea supapelor la un scuter.Este 4T, l-am luat de curand si ar trebui schimbate supapele, pe care mi le da(noi) fostul proprietar.Cine ma poate ajuta sa le schimb, ofer o bere doua...Din pacate nu dispun de prea multi bani, caci l-as fi dus la service.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu crezi ca cineva iti schimba supapele pe doua beri inseamna ca esti naiv. Nu e o operatiune tocmai usoara, necesita ceva cunostinte si ia o gramada de timp. Chiar la un service unde un mecanic care a mai vazut exact modelul ala de motor, cu absolut toate sculele necesare, operatiunea tot dureaza cateva ore.

Trebuie demontata chiulasa cu totul de pe motor, pentru asta automat este dereglata distributia care la montaj apoi trebuie pusa "la punct".

Pentru demontat/montat supape iti trebuie presa de arcuri de supape care nu se gaseste pe toate drumurile, scaunele de supape trebuie sa fie curatate cu ajutorul supapelor noi si a pastei abrazive pentru supape/scaune pentru a se asigura ca noile supape calca perfect in scaune si etanseaza 100%.

Imi pare rau ca te dezamagesc, dar NU e treaba de facut in fata blocului pe 2 beri. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, multumesc oricum.Sincer nici nu stiam in ce consta operatiunea de schimbare a supapelor.Acum ca stiu, chiar realizez ca nu se face in fata blocului.

 

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...