Sari la conținut

Ne-am Intors De La Garmish-p. 2006


mocanu_ncl
 Share

Postări Recomandate

ne-am intors de la Garmish, dupa un lung si obositor drum am ajuns acasa. Un traseu ce a inclus Austria, Germania, Italia, in total cam 4000 de Km. Am sa revin in cel mai scurt timp cu detalii si fotografii. In mici concluzii, a fost un "tur de forta" grozav, ce a cuprins de toate / abateri accidentale de la traseu, ploi "suparate" prin muntii austrieci, nervi, oboseala, dar si peisaje incantatoare pe care in mod sigur nu le vezi decat acolo. Din pacate nu ne-am intalnit cu prea multi Romani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum a fost drumul, ceva probleme pe la vama, cu politia, ce taxe se platesc in ungaria si austria?

ma intereseza pt ca voi pleca luna viitoare la brno, si sa stiu la ce sa ma astept! mersi mult si asteptam pozele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum, ma? nu v-ati intalnit cu noi???

 

 

da, cam hazlie treaba, in jurul nostru se vorbea numai nemteste, degeaba mi-am acordat eu receptoarele ca nu am auzit o boaba romaneste.am avut cortul instalat in partea stanga ultima parcela.

 

Cum, ma? nu v-ati intalnit cu noi???

 

 

au fost ceva probleme, printre care, este un indicator in Budapesta care arata directia spre Gyor, se pare ca noi nu l-am vazut din prima si am "taiato" vreo 120km pe M3, bineanteles ca ne-am intors cu intarzierea de rigoare, dupa ce am trecut de Viena a inceput o ploaie torentiala nenica de nu se vedea la 100m, asta cam 4 ore, am gresit iar drumul, in loc sa mergem spre Salszburg, am facut stanga si am ajuns la Gratz, (o abatere destul de serioasa ca 250 km) s-a inoptat, si nu am mai putut continua drumul din cauza ploii care nu se mai oprea. Am tras la un minihotel elegant, aproape de Salszburg ,72euro camera pe noapte. A doua zi vremea se mai reparase un pic, pana la Munchen am facut cam 3 ore, si inca 45 minute pana la Garmish. Tot acest drum am platit doua taxe, la Austrieci, una de 8 si respectiv 4 euro.

probleme cu Politia / doar la noi, pe Valea oltului, o nevinovata de depasire, si am sarit cu 2 "batrane", ce-i ma hazliu e ca la intoarcere ne-am intalnit cu aceiasi "Garcea" dar la vreo 100km mai spre Arad, de data asta coboram o panta cu 160 la ora,in depasirea unui microbuz, Bineanteles ca ne opresc, si....mirare mare pe Garcea. " Bai da........voi...... parca...... pe valea oltului......., no, pai, ce sa va fac eu voua ma, ....... no meret ma, ca degeaba va dau amenda, aveti grija...." Asta da intelepciune.

Afara eu nu am vazut politie rutiera, si mai sunt cateva portiuni unde se modernizeaza autostrada (in Austria) unde se merge tare anevoios.

Editat de mocanu_ncl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut nam mers impreuna austria bucuresti sint baiatul cu pasagerul

 

Stiu mai. Nu v-am dus la intoarcere sa dormiti la Arad la Roua???? Si apoi spre Buc pe drum am mers partial toate 3 motoarele.

Te-ai ramolit in pana mea!!!! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu mai. Nu v-am dus la intoarcere sa dormiti la Arad la Roua???? Si apoi spre Buc pe drum am mers partial toate 3 motoarele.

Te-ai ramolit in pana mea!!!! :smoke:

 

stai linistit, nu s-a ramolit nimeni, :laugh: am vrut doar sa subliniez ca la Garmish , am mers singuri si nu prea am intalnit connationali. Faptul ca ne-am gasit la intoarcere, a fost un lucru bun, chiar ne-am bucurat. Era cu totul altceva daca plecam organizati , aici e vina lui frate-miu, nu a stiut sa comunice din timp, o asemenea escapada se merita a fi minutios pregatita (nu cum am facut noi), dar pe viitor cine stie....

Hotelul de la Arad mi-a placut, apreciem gestul domnului Constantin care a venit dupa noi, va pierdusem complet urma, si ce obositi eram, la miezul nopții dupa un dus fierbinte si doua beri reci :banana: nu mai aveam somn, depanam amintiri din copilarie cand a venit cineva si ne-a implorat "sa lasam sonorul ma incet"

Vezi nu am uitat, ba am povestit Âşi colegilor, despre voi...

Hai baftă, Âşi cine Âştie, poate altădată mergem " în gaÂşcă" se merită.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce fel de taxe erau alea de 8 si de 4 euro?

 

 

nu stiu sigur daca erau taxe pentru autobanda dar punctele de taxare erau dispuse la intrarea in tuneluri, inca o data repet noi am mers pe traseul Viena - Gratz - Salzburg. Normal era sa mergem pe Viena - Linz - Salzburg era mai scurt drumul, in acest caz nu stiu daca sunt taxe de drum, dar poti intreba pe cei care au mai fost. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-10369-1153631089_thumb.jpgpost-10369-1153631089_thumb.jpg

ne-am intors de la Garmish, dupa un lung si obositor drum am ajuns acasa. Un traseu ce a inclus Austria, Germania, Italia, in total cam 4000 de Km. Am sa revin in cel mai scurt timp cu detalii si fotografii. In mici concluzii, a fost un "tur de forta" grozav, ce a cuprins de toate / abateri accidentale de la traseu, ploi "suparate" prin muntii austrieci, nervi, oboseala, dar si peisaje incantatoare pe care in mod sigur nu le vezi decat acolo. Din pacate nu ne-am intalnit cu prea multi Romani...

 

 

o parte din poze

post-10369-1153631229_thumb.jpg

post-10369-1153631260_thumb.jpg

post-10369-1153631308_thumb.jpg

post-10369-1153631331_thumb.jpg

post-10369-1153631349_thumb.jpg

post-10369-1153631364_thumb.jpg

post-10369-1153631402_thumb.jpg

post-10369-1153631415_thumb.jpg

post-10369-1153631434_thumb.jpg

post-10369-1153631509_thumb.jpg

post-10369-1153631536_thumb.jpg

post-10369-1153631563_thumb.jpg

post-10369-1153631584_thumb.jpg

post-10369-1153631599_thumb.jpg

post-10369-1153631645_thumb.jpg

post-10369-1153631659_thumb.jpg

post-10369-1153631690_thumb.jpg

post-10369-1153631710_thumb.jpg

post-10369-1153631731_thumb.jpg

Editat de mocanu_ncl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...