Sari la conținut

Locuri de exersat in Constanta


ciprinakos
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Daca stiti un loc unde se poate exersa cu motocicleta personala in voie si fara circulatie, va rog postati aici. Daca se poate, va rog sa faceti recomandari pentru cat mai multe zone ale Constantei. Parcarile gen Carrefour, Metro, Real, s.a.m.d. ies din discutie pentru ca-s inchise noaptea iar ziua circula masini.

 

Am deschis acest topic pentru a veni in ajutorul incepatorilor (ca mine) care la scoala n-au invatat sa manevreze la viteze mici din ambreiaj si/sau acceleratie. Asta pentru ca se poarta ca motocicleta scoala sa aiba relanti-ul "ridicat" suficient pentru a nu fi necesara utilizarea comenzilor mai sus amintite in poligon (nu ma plang - am primit/invatat ce/cat am platit).

 

Multumesc! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Daca stiti un loc unde se poate exersa cu motocicleta personala in voie si fara circulatie, va rog postati aici. Daca se poate, va rog sa faceti recomandari pentru cat mai multe zone ale Constantei. Parcarile gen Carrefour, Metro, Real, s.a.m.d. ies din discutie pentru ca-s inchise noaptea iar ziua circula masini.

 

Am deschis acest topic pentru a veni in ajutorul incepatorilor (ca mine) care la scoala n-au invatat sa manevreze la viteze mici din ambreiaj si/sau acceleratie. Asta pentru ca se poarta ca motocicleta scoala sa aiba relanti-ul "ridicat" suficient pentru a nu fi necesara utilizarea comenzilor mai sus amintite in poligon (nu ma plang - am primit/invatat ce/cat am platit).

 

Multumesc! :cheers:

 

unde intoarce 51 mai in spate e o parcare stil poligon sunt si trasate cateva dungi pe jos pe acolo si nijte jaloane da nu e prea ok asfaltul dar la viteza mik merge ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde intoarce 51 mai in spate e o parcare stil poligon sunt si trasate cateva dungi pe jos pe acolo si nijte jaloane da nu e prea ok asfaltul dar la viteza mik merge ...

 

Multumesc,

 

Stiu locul, acolo am inceput eu scoala/poligonul dar l-am terminat in alta parte datorita localnicilor. Acestia s-au plans de zgomotul de motociclete desi erau doar un amarat de FirstBike si un, cred, enduro mic pt A1.

 

Eu stau in Tomis Nord si mai la indemana mi-ar fi venit Mamaia, insa a inceput sezonul...

 

O alta idee ar fi parcarea de la magazinul inchis al InterEx-ului, insa-i cam departe.

 

Mai astept ceva sugestii daca mai aveti.

 

Asfalt uscat tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa incerci pe stradutele de prin coiciu pe timp de seara/noapte. Vezi si tu sa nu treci numai prin aceleasi locuri ca sa nu stresezi locuitorii. :D

 

Oricum, in primele ore vei conduce in zonele astea cu trafic redus, iar dup-aia, cu mult morcov, vei merge si pe strazi circulate. In prima zi cu motocicleta eu m-am plimbat numai pe o straduta prin km4-5. In ziua aia am facut numai intoarceri, plecari de pe loc si multa febra. In fine, o sa vezi ca e mai putin solicitant sa mergi cu viteze de 40-50km/h decat sa te plimbi incet intr-un loc in care sa faci numai intoarceri si plecari de pe loc. Din cauza ca motocicleta pe care o ai e de 2 ori cat aia de la scoala, o sa ti se para destul de dificil.

 

Sa-mi zici daca te-ai dus si a2a zi la exersat pe stradute, la mine nu s-a intamplat. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Eu zic sa incerci pe stradutele de prin coiciu pe timp de seara/noapte. Vezi si tu sa nu treci numai prin aceleasi locuri ca sa nu stresezi locuitorii. :P

 

Oricum, in primele ore vei conduce in zonele astea cu trafic redus, iar dup-aia, cu mult morcov, vei merge si pe strazi circulate. In prima zi cu motocicleta eu m-am plimbat numai pe o straduta prin km4-5. In ziua aia am facut numai intoarceri, plecari de pe loc si multa febra. In fine, o sa vezi ca e mai putin solicitant sa mergi cu viteze de 40-50km/h decat sa te plimbi incet intr-un loc in care sa faci numai intoarceri si plecari de pe loc. Din cauza ca motocicleta pe care o ai e de 2 ori cat aia de la scoala, o sa ti se para destul de dificil.

 

Sa-mi zici daca te-ai dus si a2a zi la exersat pe stradute, la mine nu s-a intamplat. ;)

 

Am fost o data in parcarea Interex-ului dar n-am apucat sa stau prea mult ca au venit un cuplu cu un Tico si a inceput "dansa" sa faca ture asa ca am tulit-o. De atunci am mers doar prin oras, o tura C-ta - Valea Dacilor - Medgidia - Poarta Alba - C-ta iar acu' cateva zile C-ta - Tulcea - Harsova - C-ta. As urma sfatul tau cu mersul prin oras dar am niste tobe Laser care, desi nu urla foarte tare, are niste tonuri baritonale zdravene iar locuitorii nu mi-au gresit cu nimic. Am sa ma intorc, cand voi mai putea, intr-o parcare. Oi vedea pe unde...

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...