Sari la conținut

Transcalimani


Postări Recomandate

adineauri m-am uitat pe harta rutiera si e marcat ca fiind drum secundar

parerea mea e ca se poate trece.....tre sa te astepti la portiuni rupte din cauza defrisarilor si a torentilor

am fost pe drumuri asemanatoare din zona si se poate trece lejer....

acu' sicer pe asta nu il stiu dar din moment ce pe harta e trecut nu ar avea de ce sa fie asa spart

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saluti!!

Vrem sa mergem in concediu prin tzara, stie cineva de TransCalimani?!? A fost cineva pe acolo?

Dc. aveti informatii va rog sa ma anuntzati.

Mersi mult

 

Salut,

Sint mai multe drumuri care traverseaza mtii Calimani,unele mai usoare,gen drum forestier bun, altele mai enduro sa zic asa, cu ceva pietre mari, noroi pe ici pe colo.Nu foarte dificil totusi.Se poate merge cu orice moto cu ceva pretentii de enduro si daca ai cit de cit experienta.Se poate ajunge pina la 2021m,vf Retitis, unde este si o cabana meteo.Se poate si sta acolo peste noapte din cite stiu.E si un lacusor, Iezerul Calimanilor unde sint pastravi....Merg bine pe gratar!

Cunosc bine zona, daca te intereseaza un traseu anume, intreaba-ma.

Pun si niste poze de pe acolo,sa-ti fac pofta :cheers:

Bafta!

Bob

post-1051-1154166731_thumb.jpg

post-1051-1154166755_thumb.jpg

post-1051-1154166794_thumb.jpg

post-1051-1154166813_thumb.jpg

post-1051-1154166832_thumb.jpg

post-1051-1154166851_thumb.jpg

post-1051-1154166868_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad pe harta un drum de la V.Dornei prin Neagra Sarului, Gura Haitii care ajunge sus si trece pe langa Iezerul Calimanilor si coboara in drumul care leaga Toplita de Borsec.

Ar mai fi unul, prin Panaci,Platinis,Dragoioasa, Bilbor, Secu si ajungi in acelasi drum Toplita-Borsec la cativa km spre est fata de prima varianta.

Al doilea drum trece pe altitudini mici.

Nu am fost niciodata, trebuie sa ajung si acolo candva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Sint mai multe drumuri care traverseaza mtii Calimani,unele mai usoare,gen drum forestier bun, altele mai enduro sa zic asa, cu ceva pietre mari, noroi pe ici pe colo.Nu foarte dificil totusi.Se poate merge cu orice moto cu ceva pretentii de enduro si daca ai cit de cit experienta.Se poate ajunge pina la 2021m,vf Retitis, unde este si o cabana meteo.Se poate si sta acolo peste noapte din cite stiu.E si un lacusor, Iezerul Calimanilor unde sint pastravi....Merg bine pe gratar!

Cunosc bine zona, daca te intereseaza un traseu anume, intreaba-ma.

Pun si niste poze de pe acolo,sa-ti fac pofta :cheers:

Bafta!

Bob

Ciao!

Mersi pt info. M-ai ajutat foarte mult.

Traseul care l-am dat jos de pe net ar fi: GuraHaitii - Cab. PoartaCalimanului - Vf.Retitis - Ref. Iezer -Poiana Puturosul si pana la DN15 ce duce spre Toplita. Intr-adevar apare ca drum forestier dar niciodata nu se stie la noi ce inseamna asta.

Noi folosim enduro - XT, BMW/F650, DRBig, + JAWA tunning :D .

Speram ca o sa ne descurcam, dar dupa cum reiese din pozele tale ... cu siguranta o sa incercam.

Thank's BOB!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 saptamani am facut traseul mentionat mai sus: Vatra Dornei, sarul dornei, gura haitei, exploatarea miniera ( aici trebuie un permis de trecere ), cab meteo vf Retitis (cazare 150.000 lei/pat)

Se coboara pe partea cealalta a muntelui SI SE MERGE PE INDICATORUL "LA MONUMENT" -> acesta e drumul spre Toplita.

Noi am ales indicatorul de Bilbor si ne-am dus in directia gresita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciao!

Mersi pt info. M-ai ajutat foarte mult.

Traseul care l-am dat jos de pe net ar fi: GuraHaitii - Cab. PoartaCalimanului - Vf.Retitis - Ref. Iezer -Poiana Puturosul si pana la DN15 ce duce spre Toplita. Intr-adevar apare ca drum forestier dar niciodata nu se stie la noi ce inseamna asta.

Noi folosim enduro - XT, BMW/F650, DRBig, + JAWA tunning :cheers: .

Speram ca o sa ne descurcam, dar dupa cum reiese din pozele tale ... cu siguranta o sa incercam.

Thank's BOB!!!

 

Salut

Traseul e ok.

De la Gura Haitii este sosea asfaltata pina in cariera-probabil ceea ce denumesti tu Cab. PoartaCalimanului.Eu nu stiu de vreo cabana pe acolo.Este fosta colonie muncitoreasca,acum distrusa.La intrarea in cariera o sa dati peste bariera si o sa va zica paznicul ca nu aveti voie sa intrati ca e obiectiv strategic....Va trebuie rabdare si putere de convingere.Acum mina cica e inchisa pt ecologizare.Ma rog, dupa ce au distrus un munte nu stiu ce o sa mai ecologizeze.Sper sa nu aveti prbl la trecere.Oricum e recomandat sa ajungeti acolo intr-o zi nelucratoare.

Daca mergeti cu cortul il puteti pune la iezer,ceva mai la vale de vf si de cabana meteo,linga refugiu.

La refugiu nu gasiti in general pe nimeni.

Aveti grija la ciini,sint destui!

Cu motocicletele voastre mergeti fara nici o problema, indiferent de cit s-a mai stricat drumul.

Bafta si drum bun!

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciao!

Mersi pt info. M-ai ajutat foarte mult.

Traseul care l-am dat jos de pe net ar fi: GuraHaitii - Cab. PoartaCalimanului - Vf.Retitis - Ref. Iezer -Poiana Puturosul si pana la DN15 ce duce spre Toplita. Intr-adevar apare ca drum forestier dar niciodata nu se stie la noi ce inseamna asta.

Noi folosim enduro - XT, BMW/F650, DRBig, + JAWA tunning :D .

Speram ca o sa ne descurcam, dar dupa cum reiese din pozele tale ... cu siguranta o sa incercam.

Thank's BOB!!!

 

 

Cand plecati ? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 saptamani am facut traseul mentionat mai sus: Vatra Dornei, sarul dornei, gura haitei, exploatarea miniera ( aici trebuie un permis de trecere ), cab meteo vf Retitis (cazare 150.000 lei/pat)

Se coboara pe partea cealalta a muntelui SI SE MERGE PE INDICATORUL "LA MONUMENT" -> acesta e drumul spre Toplita.

Noi am ales indicatorul de Bilbor si ne-am dus in directia gresita

 

Permis de trecere se poate lua(cel putin asa era acum citiva ani) de la Vatra Dornei de la "Directia minelor" sau cum s-o fi chemind.E in centru linga trecerea peste calea ferata,peste drum de pompieri.Cel putin asa era acum citiva ani.Eu nu am avut niciodata permis.

La coborire, ca sa nu ajungeti in Bilbor, la prima rascruce de drumuri(poiana puturosului) tineti stinga si la a doua si a treia tineti dreapta.Spre stinga duce drumul spre Bilbor.Va este utila o harta a Muntilor Calimani.

Bob

 

Există un traseu abordabil cu o motocicletă de stradă?

In principiu se poate merge pe varianta mai joasa,ca altitudine, frumoasa totusi.Asta daca mergi cu moto de strada pe drum de tara,pietruit si prost pe ici pe colo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Traseul e ok.

De la Gura Haitii este sosea asfaltata pina in cariera-probabil ceea ce denumesti tu Cab. PoartaCalimanului.Eu nu stiu de vreo cabana pe acolo.Este fosta colonie muncitoreasca,acum distrusa.La intrarea in cariera o sa dati peste bariera si o sa va zica paznicul ca nu aveti voie sa intrati ca e obiectiv strategic....Va trebuie rabdare si putere de convingere.Acum mina cica e inchisa pt ecologizare.Ma rog, dupa ce au distrus un munte nu stiu ce o sa mai ecologizeze.Sper sa nu aveti prbl la trecere.Oricum e recomandat sa ajungeti acolo intr-o zi nelucratoare.

Daca mergeti cu cortul il puteti pune la iezer,ceva mai la vale de vf si de cabana meteo,linga refugiu.

La refugiu nu gasiti in general pe nimeni.

Aveti grija la ciini,sint destui!

Cu motocicletele voastre mergeti fara nici o problema, indiferent de cit s-a mai stricat drumul.

Bafta si drum bun!

Bob

Mersi mult pt informatii!!! Abea astept sa ajungem acolo!!! Dar mai avem de muncit vreo 2 saptamani :cheers:

Mersi la toti!!! si va doresc concediu placut!!!

zoli

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...