Sari la conținut

La Route des Grand Alpes cu doi chopper-isti


Postări Recomandate

Asa cum spune si titlul doi temerari din patru au razbit sa se aventureze pe 5160 km.

Motociclistii au in dotare un Suzuki Intruder 800 si Suzuki Intruder 1500

 

Din motive financiare nu am putut sa ma alatur acestui grup, dar pentru anul care urmeaza acesta imi va fi primul obiectiv.

 

Totul se desfasoara la cort, pe un traseu care ocoleste autostrazile si este cel de mai jos:

 

Traseu pe zile:

 

1. Bucuresti – Arad: 600km (10h)

2. Arad – Graz: 570km (10h), de aici incep muntii, deci se va merge mai lejer

3. Graz – Innsbruck: 420km (9h)

4. Innsbruck – Spiez: 400km (10h)

5. Spiez – Cluses: 200km (6h), de aici incep Pasurile puternice.

6. Cluses – Val d’Isere: 250km (7h)

7. Val d’Isere – Menton: 300km (10h), aici se termina muntii si ajungem pe coasta Mediteranei

8. Menton – Pisa: 400km (10h)

9. Pisa – Venetia: 400km (10h)

10. Venetia – (cuvant urat): 300km (8h), de aici ajungem pe coasta Adriaticii

11. (cuvant urat) – Pecs: 500km (10h)

12. Pecs – Arad – Bucuresti: 800 (15h)

 

Vor trece prin 8 tari (Ungaria, Austria, Lichtenstein, Elvetia, Franta, Italia, Slovenia si Croatia). Se vor escalada unele din cele mai faine (21 de) pasuri montane din Alpi, urcand pana la altitudini de : Col de l'Iseran (2,770 m), Col du Galibier (2,642 m), Col d'Izoard (2,361 m), Col de Vars (2,111 m), Col de la Cayolle (2,327 m) si vor parcurge aproape 1000 de km de sosea de coasta (Mediterana si Adriatica).

 

 

Pozele vor fi postate la intorcerea in tara, adica undeva dupa data de 18.07.2010.

 

Baietii erau aseara prin Lichtenstein!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* temerari, clar!

 

sper sa reuseasca, asa se va mai "sparge" inca un mit al motociclistului mioritic. de fapt, stiu pe cineva care a traversat muntii, pe Transalpina, cu un Intruder VS800.

 

keep an eye on it! si dau premiu la intoarcere curajosilor :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* temerari, clar!

 

sper sa reuseasca, asa se va mai "sparge" inca un mit al motociclistului mioritic. de fapt, stiu pe cineva care a traversat muntii, pe Transalpina, cu un Intruder VS800.

 

keep an eye on it! si dau premiu la intoarcere curajosilor :laugh:

Nu vad ce obstacole ar putea intampina ca sa nu reuseasca. Sosele sunt perfecte pe toate pasurile. Reusesti cu orice tip de motor. Eu anul trecut ptr a scurta ruta am mers pe Paso de Mortadelo(cred ca asa-i spune) era mai mult o carare decit drum cu R1200C(cruiser destul de marisor) unde am intalnit doar biciclisti si cateva motoare si totul a fost OK. Mult mai dificil decat vestitul Stelvio. Cine a circulat prin Romania, pasurile din Alpi sunt joaca de copii dar si o desfatare in acelasi timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...