Sari la conținut

Mananca Ulei


Postări Recomandate

Cam asta e problema. Cu siguranta s-a mai intrebat dar as vrea opinii ¨personalizate¨. O sa vand scooterul pentru a trece la ceva mai mare cam peste 3-4 saptamani. Pana atunci incerc sa il pun cat de cat la punct. Zilele astea o sa imi aduca un baiat toate plasticele si protectiile asa ca am rezolvat cu aspectul exterior. Ramane motorul, care are multi km. si e varza. Poate ma ajutati cu niste sfaturi.

 

Acum vro 10 zile i-am pus un tub de 125 ml. de ulei unde trebuia pusa benzina, dar oricum scotea fum si inainte, doar ca mai putin si la trasee mai lungi. Am vazut ca sunt niste surubele langa motor. Presupun ca se poate regula cat ulei intra. Daca schimb ceva de aici e posibil sa mearga mai bine? E posibil sa fi ramas ulei in rezervorul de benzina? E posibil sa scoata fum pentru ca esapamentul e varza si plin de reziduri? Trebuie sa curat filtrul?

 

Ce pot face, merg ca freaierul cu masina pe caldura asta in loc sa imi bata vantul in fata. (ah, si masina nu prea am unde sa o parchez pe nicaieri) Sariti cu sfaturi ca rade lumea de mine pe strada cand Derbi-ul meu parca isi da duhul dupa urcarea fiecarei pante, la semafor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 50 cc ma gandesc ca ii 2t si in cazul asta poate scoate fum de la ulei.La Ij-ul meu cand am bagat ulei semi-sintetic nu scotea nici la rece fum,dar cand am bagat iar mineral scoate fum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 50 cc ma gandesc ca ii 2t si in cazul asta poate scoate fum de la ulei.La Ij-ul meu cand am bagat ulei semi-sintetic nu scotea nici la rece fum,dar cand am bagat iar mineral scoate fum

 

Da e 2t si cred ca am pus (citesc de pe tub) Galp motoaction m 27 autolube. Pe spate scrie: ¨Lubricant for 2stroke motorcycle engines and scooters with premix or autolube systems. Totally compatible with all kinds of gasoline.

 

Acum ca am citit ce scrie pe tub, imi dau seama ca e posibil sa nu fie ulei, dar ma indoiesc. Amicii mei pun aceleasi tuburi asa ca trebuie sa fie un mix ceva. O sa imi cumpar un bidon de ulei semi sintetic sa vad ce se intampla.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da e 2t si cred ca am pus (citesc de pe tub) Galp motoaction m 27 autolube. Pe spate scrie: ¨Lubricant for 2stroke motorcycle engines and scooters with premix or autolube systems. Totally compatible with all kinds of gasoline.

 

Acum ca am citit ce scrie pe tub, imi dau seama ca e posibil sa nu fie ulei, dar ma indoiesc. Amicii mei pun aceleasi tuburi asa ca trebuie sa fie un mix ceva. O sa imi cumpar un bidon de ulei semi sintetic sa vad ce se intampla.

 

Multumesc.

Cine stie ce-i in tubul ala,baga Mobil sau Castrol,fum oricum o sa scoata ca doar e 2 t dar nu mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ulei OMV 2T full sintetic 35lei/litru(poate ti se pare scump, dar e sfant)

Cu uleiul asta, fostul meu agregat(IJ 56) nu scotea pic de fum, ca sa nu-ti mai spun ca avea ungere impecabila.

 

Deshi inclin sa cred ca motorasul tau a cam cedat nervos. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu mi se pare scump, dar cum am mai spus, nu locuiesc in Romania. Am inteles mesajul. Trebuie sa cumpar ulei semi sintetic pentr 2t. Maine intreb la Repsol sau Cepsa cu siguranta au ceva.

 

:cheers:

Editat de DiMaggio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

in cel mai rau caz semi-sintetic! :D eu recomand mineral de firma, repsol, castrol... etc.! este un motor batran, uzat si cu tolerante mari! uleiul sintetic doar i-ar dauna! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...