Sari la conținut

Problema Ciudata Jawa 350


smokefield
 Share

Postări Recomandate

Am umblat zilele astea la cablul de ambreiaj - ca se slabise - si s-a accentuat o problema care mie mi se parea ca o facea si inainte - dar nu i-am dat asa mare atentie :

 

Totul merge aparent ok - schimba usor, fara zgomote..dar - pe masura ce cresc viteza - la un moment dat turatia creste in gol - adica turatia creste dar viteza motocicletei nu - pur si simplu zici ca nu mai are tractiune...ca accelerezi si nu e bagata in viteza - acu as zice ca patineaza ambreiaju - da nu sunt sigur - ca pana la turatia aia trage normal...zic eu...sau daca ii tin frana de fata si o turez incet si dau drumu la ambreiaj sa vede ca vrea sa plece...nu patineaza...asa ca nu stiu ce poate avea...poate cineva de pe aici are vre-o sugestie.

 

Merci.

 

Bafta multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

ambreiajul :cheers: mai da drumul la cablu si daca nu merge strange-i arcurile (cel mai probabil este de vina cablul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ce sa-i mai dau drumu ca deja maneta are un pic de joc din cablu...asa - cat sa fie - deci nu e prea strans - acu vin de la ea :cheers: - mai tarziu o sa testez sa vad daca mai face -

 

BTW - la ce arcuri te referi ?

 

La surubul ala de reglaj din partea dreapta ai incercat?daca patineaza de mult e posibil sa se fi uzat ferodourile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Jawa ambreajul se regleaza in felul urmator:

 

1.Scoti capacul lateral(are 2 suruburi).

 

2.Desfaci cablul de ambreaj.

 

3.Stringi surubul de reglaj pana ajunge furcuta de la pedala sa se atinga de comanda ambreajului(doar sa se atinga,nu sa forteze)

 

4.Montezi cablul la loc si verifici cand apesi maneta sa nu fie prea slab,dar nici sa nu fie prea intins si sa actioneze ambreajul.Se mai foloseste in acest scop si reglajul de pe camasa cablului,care se afla undeva pe sub clacson.

 

 

5.Ungi bine cu ulei comanda ambreajului si cablul cat se poate.

 

Daca urmezi aceste instructiuni vei vedea ca pleaca frumos si de la maneta cat si de la pedala.Dupa ce ai reglat corect surubul ambreajului de pe cutie e important SA NU MAI UMBLII ACOLO,lucrezi doar cu intinderea cablului.

 

Sper sa te ajute.

cristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine sa schimbi si uleiul din cutie

si asta e bine dar ai putea baga niste saibi in plus la arcurile de la ambreaj,maxim doua la fiecare surub (desfaci capacul de pe partea stanga si mai departe te descurci tu )

ps asta este o improvizatie definitiva :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...