Sari la conținut

Ajutooor!


new biker
 Share

Postări Recomandate

NU inteleg ce s-a intamplat.Mergeam frumos si am retrogradat din a 4-a in a 3-a.S-a auzit un zgomot ciudat si de atunci roata spate nu se mai invarte.Pot sa schimb vitezele pe loc si chilometrajul imi indica viteza.Din cate pot sa inteleg eu, foarte novice in ale mecanici, ceva s-a rupt sau s-a deplasat in interiorul grupului spate.Cum se da ala jos?Cum se da roata jos?Ce trebuie sa fac?Ce piesa sa caut?Problema este cu atat mai mare cu cat pe 9 aug am programare pt identificare. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU inteleg ce s-a intamplat.Mergeam frumos si am retrogradat din a 4-a in a 3-a.S-a auzit un zgomot ciudat si de atunci roata spate nu se mai invarte.Pot sa schimb vitezele pe loc si chilometrajul imi indica viteza.Din cate pot sa inteleg eu, foarte novice in ale mecanici, ceva s-a rupt sau s-a deplasat in interiorul grupului spate.Cum se da ala jos?Cum se da roata jos?Ce trebuie sa fac?Ce piesa sa caut?Problema este cu atat mai mare cu cat pe 9 aug am programare pt identificare. :D

am io un grup de simson, complet, cu tot cu cardan. daca vrei sa-l cumperi, e ok, daca nu, in cazul in care suporti keltuiala cu transportul, ti-l dau numai imprumut pentru identificare

:cheers:

post-10996-1154464325_thumb.jpg

post-10996-1154464350_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am io un grup de simson, complet, cu tot cu cardan. daca vrei sa-l cumperi, e ok, daca nu, in cazul in care suporti keltuiala cu transportul, ti-l dau numai imprumut pentru identificare

:cheers:

Cat costa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a auzit un zgomot ciudat si de atunci roata spate nu se mai invarte.Pot sa schimb vitezele pe loc si chilometrajul imi indica viteza.

lamureste-ma si pe mine: axul cardanului se invarte sau nu?

Daca nu, ai scapat usor, problrma e de la cuplajul elastic din spatele cutiei

Daca da, e nasol. Trebe desfacut grupul (ansamblul din spate, de la roata) si vazut ce are

E posibil sa fie cazute cele doua semi-inele de pe ghinturile axului care se cupleaza cu articulatia cardanica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ați răspuns la întrebarea formulată mai sus "lamureste-ma si pe mine: axul cardanului se invarte sau nu?"

1. Dacă axul se roteÂşte (antrenat de motor), defectul este în "butucul roții" - cel mai probabil cupla dintre pinionul conic mare Âşi roata din spate;

2. Dacă axul nu se roteÂşte, este forfecată pana cuplei de pe axul secundar al cutiei de viteze.

În cartea de instrucțiuni Âşi în cea service (vi le-am dat pe ambele) aveți toate detaliile necesare, dar trebuie studiate (nu citite!) cu deosebită atenție.

Succes, mp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ați răspuns la întrebarea formulată mai sus "lamureste-ma si pe mine: axul cardanului se invarte sau nu?"

1. Dacă axul se roteÂşte (antrenat de motor), defectul este în "butucul roții" - cel mai probabil cupla dintre pinionul conic mare Âşi roata din spate;

2. Dacă axul nu se roteÂşte, este forfecată pana cuplei de pe axul secundar al cutiei de viteze.

În cartea de instrucțiuni Âşi în cea service (vi le-am dat pe ambele) aveți toate detaliile necesare, dar trebuie studiate (nu citite!) cu deosebită atenție.

Succes, mp

S-a rupt pinionul acela cu 6 sau 7 dinti.Nu stiu daca are vreo legatura, dar joja de nivel pt uleiul din grup este indoita rau la capat.Eu nu am umblat deloc la ea.Am sa schimb tot grupul pt ca l-am cumparat pe cel din pozele de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a rupt pinionul acela cu 6 sau 7 dinti.Nu stiu daca are vreo legatura, dar joja de nivel pt uleiul din grup este indoita rau la capat.Eu nu am umblat deloc la ea.Am sa schimb tot grupul pt ca l-am cumparat pe cel din pozele de mai sus.

 

Daca te intereseaza sa-ti faci grup de rezerva, te pot ajuta cu pinionu' ala.

 

Andy

0723 622.680

YM: andrei_stefan_balan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...