Sari la conținut

Carburatorul La Jawa


cmatei
 Share

Postări Recomandate

Buuun. Mi-am dat jos carburatorul de pe motoreta, ca sa-l curat. Operatia asta mi-a luat vreo 3 ore.

Cum, intuitiv, mi se pare un pic mult, m-am decis sa intreb inainte sa-l pun la loc, macar sa fiu pregatit pentru vreo 8 ore de munca, daca nu se poate mai usor.

 

Deci, intrebarea e: cum @(#@(#* se monteaza/demonteaza carburatorul la jawa ?

 

Eu am facut asa: desfacut piulitele de la prezoanele care-l tin de cilindri, desfacut suruburile de la toata chestia aia de plastic unde e priza de aer (airbox, in romana nu stiu sa-i zic) si pe urma m-am chinuit infigand surubelnite intre garnitura de la priza de aer si plasticul ala... si si m-am chinuit o vreme.

 

Astept sugestiile voastre pentru operatia inversa...

 

De exemplu: pot sa inlocuiesc garnitura aia dintre priza de aer si carb cu ceva mai flexibil (asta a mea e dintr-un cauciuc foarte tare) ? Un burduf de amortizor, sau ceva similar, ar merge ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca ai incercat sa il pui la loc si nu prea ai reusit.

eu ..dac imi amintesc bine ...parca am prins carbul am pus filtru de aer si dupa aia am pus si cacatul ala de cauciuc dintre filtru si carb...e frecush mare oricum...il pui intr-o pozitie in care sa intre in locul respectiv..dar sa fie prins doar pe filtru...dupa aia rotesti conducta aia de de cauciuc si o tragi pe gaura de la carb...parca asa am facut,nu mai tin minte pt ca am facut asta acum vreun an pe motocicleta altuia.....bafta la asamblat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca ai incercat sa il pui la loc si nu prea ai reusit.

 

Nu, maine o sa incerc sa-l montez, dupa ce-l curat. M-am enervat destul cu demontatul pentru azi...

 

e frecush mare oricum...

 

Mda, asta asteptam sa NU aud :( Credeam ca sunt eu dobitoc si o sa mearga mai simplu, ca "au ei o smecherie". Multam de lamurire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am reusit sa montez cacatul de cauciuc.Tehnica mea e banala dar functioneaza. Mi-am tras aproape un uscator de par cu jetul indreptat spre el si s-a muiat, si asa l-am scos. Operatia inversa ti-l readuce in pozitia initiala. Montezi intai carbul si apoi incalzesti cauciucul, astfel devine mult mai maleabil, indiferent de varsta lui. Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...