Sari la conținut

MERGE GRATIS


florintaman
 Share

Postări Recomandate

Cum gratis???

Curent de unde iei gratis???

Un "plin" la un scuter electric cu autonomie de 120km costa sub 1 Euro, asa ca iti iese un "consum" maxim de genul 0.80 Euro/100km (cam 3.5lei, adica cam o bere). Probleme mea e ca stau la etajul 8 si am loc de parcat scuterul peste strada ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probleme mea e ca stau la etajul 8 si am loc de parcat scuterul peste strada ;))

 

Problema consta in valoarea lui de achizitie care depaseste cu mult valoarea unuia pe benzina,iar ca diferenta intre un scuter electric si unul pe benzina in ce priveste costul energiei/benzinei la 100 de km este irelevant.Asa ca ramane de vazut daca Americani isi vor cumpara asa ceva :D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probleme mea e ca stau la etajul 8 si am loc de parcat scuterul peste strada ;))

 

Problema consta in valoarea lui de achizitie care depaseste cu mult valoarea unuia pe benzina,iar ca diferenta intre un scuter electric si unul pe benzina in ce priveste costul energiei/benzinei la 100 de km este irelevant.Asa ca ramane de vazut daca Americani isi vor cumpara asa ceva :D.

Mai trebuie sa tii cont ca daca nu sunt baterii bazate pe litiu ci pe nichel sau pe plumb au cam 600 de cicluri de incarcare dupa care trebuie sa le schimbi (sa zicem o data la 2 ani), si bateriile alea costa aproape cat jumatate din vehicul... Bine, nici alea pe litiu nu tin mult mai mult, dar macar suporta cicluri partiale de incarcare...

Nu cred sa se generalizeze jucariile astea inainte sa se termine petrolul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiind produse sub sigla "mini" vor costa o avere, iar bateriile jumatate din acea avere.

sper intr-o productie de masa a scuterelor electrice, de catre o fabrica chinezeasca, astfel sa scada pretul acumulatorilor.

stiu ca sxista deja, dar nu sunt omologate si inca mai au de lucru la ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiind produse sub sigla "mini" vor costa o avere, iar bateriile jumatate din acea avere.

sper intr-o productie de masa a scuterelor electrice, de catre o fabrica chinezeasca, astfel sa scada pretul acumulatorilor.

stiu ca sxista deja, dar nu sunt omologate si inca mai au de lucru la ele.

In Romania se vand scutere electrice chinezesti omologate de macar 3-4 ani, dar au baterii pe plumb astfel incat la aceeasi caroserie unul pe benzina are 88kg si unul electric peste 120kg si nu are portbagaj sub sa ci doar baterii. Am vazut unul din asta acum 1-2 ani pe langa Bucur-Obor si m-am speriat, omul mergea cu 20-30km/h pe trotuar si nu facea mult mai mult zgomot decat o bicicleta - ceva zornait usor de rulmenti bine unsi, ceva lipait de guma pe asfalt, si ceva bazait de motor electric - practic nu l-am auzit decat dupa ce a trecut de mine (ca pieton). Am inteles ca mai nou se pun niste boxe sa grohaie ca unul normal ca altfel creste mult riscul sa dai peste pietoni care nu te aud...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...