Sari la conținut

Bucuresti-Buzau-Siriu-Brasov-Cheia-Bucuresti, 25.09.2010


mettal86
 Share

Postări Recomandate

Sambata pe 25.09.10, am facut o miniexcursie prin Romania.

In rolurile principale au jucat:

Honda Hornet S (2000)

Suzuki SV650 S (2000)

KTM LC4 640 E (2001)

HD Sportster 1200 (2008)

Drumul : E85-DN10-DN1a-DN1

viteza de croaziera : 100km/h

 

Am plecat la 8:30 din Bucuresti, primul punct de interes find Vulcanii Noroiosi (vreo 35-40 km de Buzau). Este destul de interesant acolo, dar nu ca destinatie finala, adica daca vreti sa faceti un drum pana acolo doar pentru vulcani, atunci probabil ca o sa fiti usor dezamagiti. Sunt cateva "cosuri" care bolborosesc pe acolo si un releief mai deosebit.

Vulcanii "mari" sunt la Paclele Mari, vulcanii mici sunt la Paclele mici. La cei mici nu am ajuns pentru ca era drum neasfaltat, si cum era un singur KTM, votul democratic de 3:1 a zis sa nu mergem.

 

Pe la 13:00 am plecat spre Nehoiu-Siriu. Drumul a fos frumos si relaxant, mai putin faptul ca mergi printr-o localitate continua care isi tot schimba denumirea :P

Nu mai stiu pe la ce ora am ajuns al Siriu, am trecut un pic pe la piata locala sa mi-am luat "kidney belt" din ala pentru pensionari :) , cu 6 lei, dar m-a incalzit de toti banii.

 

Drumul intre Siriu si Intorsura Buzaului este foarte frumos, pe stanga se intinde in lungul mai multor kilometri lacul de acumulare Siriu, care are o apa de un verde deosebit, iar in dreapta sunt stanci cu pietre aranjate foarte ordonat (cred ca se cheama sisturi cristaline, cunoscatoii rog sa ma corecteze). Drumul a fost liber, am depasit 4-5 masini in cativa zeci de kilometri.

 

Pe la 17:00 am ajuns in Brasov, am papat cate o ciorba, ne-am plimbat prin centru si apoi am plecat spre Bucuresti.

 

Pe Dn1a am prins exact 2 camioane, unul pe serpentinele de urcare si unul pe cele de coborare :laugh:. La un moment dat am intrat cu capul in nori si era foarte umed totul, inclusiv asfaltul, desi nu ploua, si undeva dupa Cheia am ramas fara iluminare naturala, asa ca am compactat coloana si am mers si mai cuminte.

 

Am alimentat in Ploiesti, si am mers in coloana frumos pana la Bucuresti. Am ajuns p la 22:00, cu un total de 490 de kilometri, multe impresii si putine poze

 

NB: pe DN1a sunt numai benzinarii dubioase, una singura fiind "partener" Rompetrol, asa ca daca mergeti pe acolo ar fi bine sa alimentati la buzau, respectiv la Intorsura Buzaului ca sa evitati surprizele.

Si acum cateva poze:

Mesaj completat

Erata pe DN10 (buzau-Brasov) sunt numai benzinarii dubioase :D

post-56821-1285490118_thumb.jpg

post-56821-1285490128_thumb.jpg

post-56821-1285490141_thumb.jpg

post-56821-1285490149_thumb.jpg

post-56821-1285490159_thumb.jpg

post-56821-1285490172_thumb.jpg

post-56821-1285490180_thumb.jpg

post-56821-1285490234_thumb.jpg

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...