Sari la conținut

Spania, Portugalia Iunie 2011


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

am trecut pe locul 2 nordkapp pentru anul viitor, vreau sa plec in iunie, nu stiu exact cand, depinde de temperaturi in spania si portugalia. o iau pe jos pe coasta de azur, imi place f mult acolo, pana la gibraltar, as intra nitel prin spania dar nu stiu unde sa ma duc, apoi portugalia pe coasta. intoarcerea prin paris, luxemburg, praga, viena.

solicit informatii despre locurile de vazut in spania/portugalia ce pot fi legate in mod rezonabil de traseul asta. nu am mai mult de 2 sapt si sunt dispus sa trimit motorul la genova si sa zbor daca are cineva idee cum.

merg singur, cu pasager, pt mine orice grup chiar si de 2 la drum lung este generator de constrangeri in lipsa unui program stabilit si acceptat anterior.

Mesaj completat

sunt cca 8,800km pe conturul peninsulei iberice, 650km/zi, nu prea mai e timp vad de plimbari extra ruta. am sa plec de vineri sa am 2 zile in plus.

post-818-1289115625_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

majoritatea traseului ales este pe autostrada :kiss:

daca stau si fac un calcul cu 650Km/zi în ca. 8 ore de mers

si oarece pauze de :lol: ... :moto:

 

îti urez drum bun dar,

ce rost are un asa traseu?

14 zile de alergatura ... solo :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce faci hodoroage? ai inviat? ti-a placut la intermot? ce sa fac daca nu stau asa ca tine mai aproape de spania? sper totusi sa remediez problema, sunt semne incurajatoare. 600 km de austostrada ii fac in cca 4-5 ore, ma opresc in orase si le vizitez dupa amiezele. mie imi plac autostrazile, scap repede de distante, mananc km.

p.s. a mea iti multumeste pt adresa din dusseldorf, a nimerit fix in magazinul vuitton - hahaha - vai mie!

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de fiule ... si io cu batrânetile :kiss:

am plecat pe la 4 1/2 de la expo

draguta, mai mult am stat p'afara la show

 

galeriile de pe KĂś sunt renumite iar, mama e numa' una ... asa ca merita :moto: bicisnicule

post-1398-1289135608_thumb.jpg

post-1398-1289135650_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am trecut pe locul 2 nordkapp pentru anul viitor, vreau sa plec in iunie, nu stiu exact cand, depinde de temperaturi in spania si portugalia. o iau pe jos pe coasta de azur, imi place f mult acolo, pana la gibraltar, as intra nitel prin spania dar nu stiu unde sa ma duc, apoi portugalia pe coasta. intoarcerea prin paris, luxemburg, praga, viena.

solicit informatii despre locurile de vazut in spania/portugalia ce pot fi legate in mod rezonabil de traseul asta. nu am mai mult de 2 sapt si sunt dispus sa trimit motorul la genova si sa zbor daca are cineva idee cum.

merg singur, cu pasager, pt mine orice grup chiar si de 2 la drum lung este generator de constrangeri in lipsa unui program stabilit si acceptat anterior.

Mesaj completat

sunt cca 8,800km pe conturul peninsulei iberice, 650km/zi, nu prea mai e timp vad de plimbari extra ruta. am sa plec de vineri sa am 2 zile in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spania/portugalia:

 

daca pleci in iunie s-ar putea sa ai surprize cu temperaturile. eu am mers in aprilie si mi-a fost cald si am transpirat cu costum moto, dar depinde si de om. eu as face traseul asta in primavara nu in vara.

 

ca sfaturi: intre barcelona si valencia as alege drumul de coasta. pe mine m-a costat autostrada mai mult decat benzina intre valencia si barcelona.

 

fireste ca recomand o pauza in barcelona. cat de lunga poti.

 

valencia e in drum si merita vizitata. are multe locuri frumose. ca pauza de juma de zi, o zi, eu as incepe cu ce a facut acolo calatrava (daca te pasioneaza aritectura) si acvariul (pentru doi oameni cam 40-50e). acvariul are doua parti frumoase: animalele sunt de treaba si frumos aranjate, si complexul in sine este spectaculos. eu le-am vazut cu un arhitect, si explciatiile m-au ajutat mult. la acvariu nu as merge singur.

dupa valencia as iesi de pe autostrada si as merge pe coasta. nu vei face 600km intr-o zi cu placere dar merita, drumul e super. marea intr-o parte , si drumul serpuieste pe coasta muntilor.

 

dupa aceea cobori spre almeria, cabo de gata. din almeria spre granada autostrada e super, e una dintre putinele autobenzi care sunt unu din cele 10 cele mai tari drumuri pentru moto. explciatiile sunt de prisos. peisajul e super.

 

granada.. eu am mers intr-un an de doua ori in orasul asta. mai multe nu stiu ce sa zic.. daca mergi primavara si nu vara, o sa stai la o cafea , sub un palmier, in maneca scurta si te vei uita la zapada de pe muntii din fata. cauta pe net despre granada. o zi nu stiu daca e suficient :moto:

 

din granada vad ca o iei drept spre sevilia. eu nu as face asta :kiss:. as lua-o fie in jos, spre gibralatar si as urca spre sevilia prin jerez fie as vizita cordoba. corboda are o istorie deosebita si o arhitectura pe masura.

 

sevlia merita vazuta si ea. dupa sevilia sau inainte, merita sa faci un ocol spre donana , parcul natural, nu poti intra dar zonele ce se pot vizita sunt deosebite si cu putina pricepere gasesti plaje la ocean , intinse, unde stai cu putza la soare si nu te deranjaza nimeni pentru ca sunt km in stanga si in dreapta pana la urmatorul om (nu si vara fireste)

despre sevilia , si asta e o parere strict personala: e singurul loc din spania unde tre sa casti ochii. nu ti se va fura motorul, dar daca lasi pe el tankbag, lucruri la vedere, risti sa nu le mai gasesti. repet, strict personala parerea.

 

nu as rata nici cadiz din lista obiectivelor turistice

 

cred ca urmatoarea tinta este lisabona. autostrada e frumoasa ce sa zic. mie lisabona nu mi-a placut dar tine de fiecare si de momentul in care am vizitat locul ala. da-te si tu pe podu ala lung... :lol:

 

pe urma nord spre porto (bucata asta inca nu am facut-o) si nordul spaniei. nordul este si el superb si merita sa te abati de la autobanda.

treci spre franta prin san sebastian cel mai probabil, daca te atrage poti sa stai putin in biaritz sau cum s-a scrie si pe urma spre paris. e drept :D)

 

ca parere personala 2 saptamani pentru o astfel de tura e cam putin, dar depinde de la om la om.

 

sunt prea multe de vazut.. mie, in regim de vizitat mi-a luat 2 saptamani din sevilia pana in valencia si nu am vazut nici jumatate din cat vroiam sa vad.

 

daca vrei autostrada si sa fie repede, viziteaza si malaga. mie nu mi-a placut foarte mult, dar centrul orasului e frumos, marea e in oras, intr-o parte ai strada aglomerata ca magheru in cealalta plaja unde gagicile isi expun sanii.. terase misto

mai vezi si marbella. cred ca e cea mai smechera statiune spaniola, dar poate gresesc, putin cam scumpa, mult prea scumpa, s au facut ceva filme pe acolo, e un fel de mamaia a spaniei. eu am traversat-o doar, nu m-a tentat, dar ceea ce vizitez eu e foarte diferit de ce apreciaza majoritatea.

 

drum bun si km multi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru rabdare si pentru informatiile precise. am sa fac cum spui. ce se vede in harta postata este strict informativ, e ce a trasat mapsource punand un punct ici-colo. sigur ca o iau pe jos pana la gibraltar. nu am o problema cu plecatul in aprilie, depinde numai cand se face o temperatura potrivita, in jur de 20-25c. nu pot spune ca sunt pasionat de arhitectura dar imi plac constructiile, indiferent de care, de la cele megalitice la zgarie nori. de-abea astept sa vad "sagrada familia", mi se pare ceva uluitor. de altfel tot ce a facut gaudi parca vine din alta lume.

 

http://www.youtube.com/watch?v=dEG-XHwjcXw...layer_embedded#!

 

nu in ultimul rand caut un loc in care sa pot locui cel putin temporar in europa, la germania am cam renuntat din cauza preturilor. ai idee in spania pe unde e placut de trait, adica sa aiba temperaturi placute, vara sa nu fie cuptor, aproape de sau in oras, astfel incat sa nu fii in pustiu? mai am de explorat malta pt asta, plec curand.

Mesaj completat

Mesaj completat

Mesaj completat

cum se insereaza youtube?

Mesaj completat

Mesaj completat

na ca merge. scuze, rog stergeti bazdaganiile.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de stat in spania, imi e greu sa imi dau cu parerea.

 

am stat in barcelona o vara (aveam un plic in care strangeam bani sa schimb mobra dar am luat autocarul si am mers 3 luni acolo). inainte o vizitasem de doua ori. asta se intampla acum 8-9 ani. la vremea aia nu am avut bani de NIMIC. adica am vizitat, m am plimbat pe strazi, mi-am platit transportul si diferite taxe dar tin minte ca nu am avut bani nici macar de o inghetata (doar de la supermarket). am mai mers dupa.. orasul asta mi-a ramas adanc intiparit in memorie... a fost prima data cand plecam singur de acasa, prima data in lumea civilizata.. a fost un soc dar insensul bun. pot spune ca sunt indragostit de orasul asta... dar nu m-as muta acolo. nu singur

 

dupa ce a mai trecut timpul si am mai crescut si eu, am inceput sa vad sudul, ajutat de conjunctura. in ultimii 3 ani am stat in sudul spaniei mai mult decar in romania, dar totusi nu imi pot da cu parerea despre viata de acolo. daca as avea bani de chirie, intretinere as sta turist un an, fara nici o problema. nu mi-am cautat un job, nu am incercat sa fac ceva ca sa imi sustin viata.. mereu am mers ca "turist", mereu mi-am perims sa ies in oras, mereu am avut mai multi bani de cheltuiala decat omul tipic de varsta mea de acolo. macarea si cazarea imi erau gratis, la fel benzina si salariul aproape dublu fata de cat castiga oamenii acolo. salariul e mic aici unde sunt acum dar mare acolo. e adevarat ca eu platesc acum chirie pe o camera aceeasi bani cu care mi-as inchiria acolo o casa, platesc dublu o bere sau o cafea, asigurarile si taxele mult mai mari...

 

acum, daca as putea sa ma duc sa traiesc undeva as alege granada. pentru peisaj, drumuri, celelalte.. daca as alege cu inima deschisa, parca as alege sevillia-huelva. sunt alte lucruri care ma leaga de zona asta.

 

despre clima, vara insuportabil fara aer conditionat (sud sud). vara am stat mereu langa ocean, si imi place. sa iti cumperi ceva acolo e sump, sa inchiriezi la fel (poate daca inchiriezi tot anul).

 

daca nu te leaga nimic sentimental , as alege sa stau intre spania si portugalia, vezi pa harta intre faro si huelva. avantajele sunt ca ai aeroporturi aproape, sevillia si faro, zboruri ieftine, si preturile considerabil mai mici. partea rea e ca daca nu stai in oras, iarna e cam pustiu. mie imi place asa.

 

despre arhitectura, in barcelona te sfatuiesc sa stai 2 zile pline, in una din ele ia busul turistic.. iti arata atractiile principale si te duce de la una la alta, vezi ce a facut gaudi, si altele.. vizitezi doar ce vrei.

 

in valencia, da un search pe google , "calatrava valencia" si vezi , mie imi place mai mult decat gaudi

http://www.brianmicklethwait.com/images/up...tadValencia.jpg

http://imagecache6.allposters.com/LRG/21/2171/DQKCD00Z.jpg

etc

 

de exemplu, un loc care mie imi place mult este , langa sevillia, el rocio.

da la fel un google images.

aici e cel mai mare pelerinaj religios din spania. si din europa daca nu ma insel. oamenii se duc la 40 de zile dupa paste sa vada fecioara. foarte spriritual.. in practica, aproape 1 milion de oameni, un milion, care petrec de rup... bautura si voie buna de nu iti inchipui.. se impartaseste fiecare pana cade sub masa. chiria la o casa in timpul petrecerii poate sari de 10k pe saptamana

 

ce e deosebit aici : satul nu are asfalt. starzile sunt cu nisip. pentru ca asfaltul nu place potcoavelor cailor. deci oamenii prefera sa isi ia x5, q7 etc, sa faca fata drumului decat sa asfalteze. o sa vezi ca in fata barurilor nu ai loc de parcare ci loc de legat calul, ca seara beat mort, calu te duce singur acasa. este un contrast izbitor. vezi oameni comorabd in masini de 60k euro , imbracati de calarie. multi dintre cai costa chiar mai mult decat masina.

 

in fata bisericii se intind malastini. tu vezi un lac dar el este adanc de cativa cm, si in lac uneori pasc cai... cai liberi, salbatici care traiesc in rezervatie. numai localnicii au dreptul o data pe an sa prinda din ei.

 

multe de spus :moto: , pacat ca nu e timp.

 

eu am tot planuit sa ma duc in maroc. am ajuns de doua ori in gibraltar si de doua ori am facut cale intoarsa, sa ma bucur de sud... poate la anul trec si marea :kiss:..

 

in gibraltar mi-a placut doar o data, sa zic ca am fost acolo. ce m a izbit a fost trecerea brusca , treci granita si totul arata britanic, in baruri gasesti oameni vorbind cu accent puternic , cabinele de telefon sunt in clasicul rosu, hidrantii la fel .. bine ca totusi conduc ca noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, daca ai putea sa mergi in Portugalia in iulie, in sud, in orasul Faro, ca sa prinzi cea mai mare intrunire de motos din sudul Europei... cred ca ai auzit de intrunirea asta.La intrunirea asta se duc in fiecare an in jur de 40.000 de bikers iar la anul este a 30-a intrunire si la fiesta o sa fie bestial. Iar despre ce ai intrebat tu, daca merita sa traiesti in Spania, eu zic ca merita sa traiesti aici pentru ca viata e ieftina benzina la fel strazile sunt bune ai autovia gratis iar viata de biker e activa (intruniri, matinale de duminica, festivale bikers de muzica rock, fiestas de baruri etc.) bani sa ai ca nu sti la care sa mergi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am auzit de intalnirea de la faro, de fapt cam tot e tine de spania mi-e strain. am sa merg cu avionul peste vreo saptamana la barcelona, vizitez acum sa nu mai pierd timpul la anul. care este cartierul sau punctul de reper in barcelona cu cele mai multe atractii unde sa caut hotel? sagrada familia inteleg ca este undeva mai izolata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am auzit de intalnirea de la faro, de fapt cam tot e tine de spania mi-e strain. am sa merg cu avionul peste vreo saptamana la barcelona, vizitez acum sa nu mai pierd timpul la anul. care este cartierul sau punctul de reper in barcelona cu cele mai multe atractii unde sa caut hotel? sagrada familia inteleg ca este undeva mai izolata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am auzit de intalnirea de la faro, de fapt cam tot e tine de spania mi-e strain. am sa merg cu avionul peste vreo saptamana la barcelona, vizitez acum sa nu mai pierd timpul la anul. care este cartierul sau punctul de reper in barcelona cu cele mai multe atractii unde sa caut hotel? sagrada familia inteleg ca este undeva mai izolata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut dorule,

 

mergi in piata spaniei ( este si metrou chiar acolo )

de acolo mergi pe bulevardul RAMBLA care duce catre litoral, si trebuie sa-l strabati cu piciorul,,,

pe partea stanga ai LA PEDRERA, pe partea dreapta ai CASA BATLLO, care sunt absolut fantastice

tot pe partea dreapta mai ai o piata de fructe, care mai de care mai ciudate/exotice

nu trebuie sa ratezi parcul guell, nu stiu daca se scrie asa, dar nu trebuie ratat

de la plaja eu am mers tot pe jos la sagrada familia, acum depinde si de tine, cat de antrenat esti la mesul pe jos :moto:

 

nota : lu nevasta-mea atat de mult i-a placut orasul asta, ca mai merge odata impreunacu o prietena ,prin luna mai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acolo mergi pe bulevardul RAMBLA

tot pe partea dreapta mai ai o piata de fructe, care mai de care mai ciudate/exotice

Piata aia de pe Rambla e de mare spectacol. Nu sunt numai fructe. O sa vezi si carne si pesti si fructe de mare, iar in spatele pietei sunt un fel de fast-food unde mananci totul super proaspat. A fost si o emisiune pe Discovery cu unu care a mancat ceva bun acolo. Cand eu am vizitat Barcelona, si am ajuns in piata cu pricina, nu am mers pana in spate unde era de papa. Cu prima ocazie, sigur mai ma duc in piata aia.

Cat despre Sagrada familia.......................nu am cuvinte sa descriu.

In capatul B. Rambla, in port, daca te uiti putin in dreapta, este o telecabina. Eu nu am gasit deschis ca sa merg cu teleguta, dar cred ca e foarte frumos peisajul.

Distractie placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mers o data cu sora mea: ea a vrut sa vada muzeul picasso si miro. eu nu ... ea a zis ca i a placut, dar ea prin "meserie" e mai artista si intelege. la fel cu dali, e langa dar daca ai o pasiune nu strica sa mergi.

 

ce mi-a ramas in cap: acvariul si gradina zoologica. la zoo am pierdut o zi aproape, am luat mancare cu noi. e o plimbare super

 

stiu ca am mai mers la montjuic si la fantana de acolo, spectacolul e unic.

 

am fost si in muzeul satului, in varianta spaniola, Poble espanol. era am scump biletul si dupa ceva tentative eu eram tatal si sora mea copilu asa ca am intrat cu bilet redus. sora mea se califica in categoria 12 ani cu o abatere maricica, dar nu era prea aglomerat.

 

am mers si la nou camp, dar acolo am mers cu o pancarta mare sa trag o poza special pentru un prieten , fan infocat.. in drum ne am oprit la palatul regal, frumos parc.. la nou camp si in parc am mers cu prietena de atunci.

 

parca mi-a placut si tidibado dar nu imi amintesc prea multe sincer de locul asta

 

am mai vazut si muzeul naval, foarte frumos aranjat .

 

cum ti a spus cineva mai sus, piata de fructe chiar merita vazuta. e un spectacol frumos

 

parc de la ciutadela, iar mi-a placut pentru plimbare si am mai mers , tot la indemnul sora mii la "parcul spaniei industriale ?" ceva de genu, niste statui moderniste, si niste copii ale unor statui antice

 

am pierdut o dupa amiaza in port (port vell) care mi se pare foarte frumos amenajat... e chiar placut sa stai tolanit pe acolo.. depinde insa de varsta si gusturi.

 

cand si daca o sa mergi la montjuic o sa vezi si placa espana, si palatu national.

 

arcul de triumf

 

si mult plimbat pe strada :moto:

 

vezi ca uneori poate vin la tine oameni care arata putin mai negri-arabi (nu tigani) si te intreaba: porro?

normele sociale spun ca nu e bine sa refuzi, negociezi pretul si te bucuri :kiss:. daca vine politia, tragi repede ultimul fum si il arunci langa tine, si expirand un nor gros de fum spui buna seara.. ei o sa te intrebe daca fumai si tu zici nu... o sa iti spuna sa ridici jointul de jos.. asta e momentul cheie: tu trebuie sa zici : nu e al meu, nu il cunosc.. daca nu il ridici totul e ok , nu era al tau :lol:))

 

vezi ca era o ora, habar nu am care, cand portile de metrou/renfe din piata catalunia se deschideau si stateau putin deshise.. nu te bucura, la ei controlul biletelor este la iesire nu la intrare. si uneori se fac controale. e jenant sa nu ai bilet.

 

in general e un oras plin de viata, stiu ca am balit la niste gagici bune de peste drum, de vanzare tipele, bai dar niste picioare si niste sani de te bagau in boala. erau transexuali, de aproape se vedea...

 

bafta si picioare rezistente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piata aia de pe Rambla e de mare spectacol. Nu sunt numai fructe. O sa vezi si carne si pesti si fructe de mare,....

 

Unde adaugam si specialitatea casei:d

 

post-14862-1289311337_thumb.jpg

 

 

 

ps: poate ajungi si pe camp nou. nu strica :moto:

Mesaj completat

poze aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal, si eu ma gandesc de cateva saptamani la un drum de genul acesta. Chiar mi-am facut un traseu, insa cu mici diferente. Eu am calculat undeva la 400-500 km/zi ca sa am timp sa mai si vizitez orasele pe unde ajung. Mi-am programat plecarile pe la 6-7 dimineata ca sa ajung undeva la 12-13 la destinatie si sa pot sa vad pe lumina cateva obiective. Sunt convins ca nu o sa vad tot dar macar cateva simboluri reprezentative.

 

Ce ti-asi recomanda si nu vad pe harta ta (provizorie cu siguranta) Pasul Stelvio in Italia, faci un pic un ocol, dar eu zic ca merita si orasul Ronda in Spania Eu prefer sa ocolesc autostrazile, atat din cauza costurilor, dar cred ca e mai placut pe drumuri nationale (altfel se circula din Ungaria incolo).

 

Eu voi merge Brasov-Hunedoara-Timisoara-Budapesta-Maribor-liubliana-Bolzano-Pasul Stelvio-Monza/Milano-Genova-Marsilia-Barcelona-Ronda-Gibraltar.

La intoarcere inca nu sunt sigur, probabil Lisabona-Madrid-Zaragoza-Lyon-Strasbourg-Munchen-Salzburg-Viena-Bratislava- ....?

 

In total sunt cam 9.500 - 10.000 km.

 

PS: Eu asi prefera sa mai merg cu cineva, pentru ca nu ma pricep la mecanica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am auzit de intalnirea de la faro, de fapt cam tot e tine de spania mi-e strain. am sa merg cu avionul peste vreo saptamana la barcelona, vizitez acum sa nu mai pierd timpul la anul. care este cartierul sau punctul de reper in barcelona cu cele mai multe atractii unde sa caut hotel? sagrada familia inteleg ca este undeva mai izolata.

 

 

Intra pe site-ul lor care e Moto Clube Faro.com ca sa vezi poze si videouri de la intrunirea de care ti-am zis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bxp:

am fost in alpi de mai multe ori inclusiv la stelvio si daca le amesteci si vrei sa vezi/faci tot, ajungi de nu mai faci nimic ca lumea. chiar si in zone dense, in care sunt multe de vazut, am preferat sa plec avand tinte precise, astfel incat sa pot reveni mereu si mereu pentru alte lucruri noi. strct relativ la ce ai spus tu, stelvio e numai aparent aproape, daca deviezi pierzi minim o zi numai pentru asta. iti recomand traseu numai in alpi daca vrei alpi.

Mesaj completat

l.e. am rezervat cu wizzair, 11 mil 2 pers dus/intors la conditii superioare de confort si check-in in aeroport (si ala costa). mai ieftin decat cu masina. credeam ca astia sunt tot romani ca si blue dar vad ca sunt unguri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bxp:

am fost in alpi de mai multe ori inclusiv la stelvio si daca le amesteci si vrei sa vezi/faci tot, ajungi de nu mai faci nimic ca lumea. chiar si in zone dense, in care sunt multe de vazut, am preferat sa plec avand tinte precise, astfel incat sa pot reveni mereu si mereu pentru alte lucruri noi. strct relativ la ce ai spus tu, stelvio e numai aparent aproape, daca deviezi pierzi minim o zi numai pentru asta. iti recomand traseu numai in alpi daca vrei alpi.

Mesaj completat

l.e. am rezervat cu wizzair, 11 mil 2 pers dus/intors la conditii superioare de confort si check-in in aeroport (si ala costa). mai ieftin decat cu masina. credeam ca astia sunt tot romani ca si blue dar vad ca sunt unguri.

 

Eu cu Wizzair nu mai zbor, am ajuns la Barcelona cu vanatai la genunchi si dureri de spate...dar sunt mai siguri decat BluAir. Alte linii LowCost ceva mai bune sunt Nikki si AirBerlin!

 

On: Asta da excursie...insa ma intreb cum procedezi in cazul unor probleme tehnice sau pana, etc? Exista cumva BMW Assist Motorrad sau ceva asemanator?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am folosit bmw assist in grecia cand mi-au vandalizat un m3 nou si mi-au furat pana si volanul. ma sunau din ora in ora sa vada daca sunt ok. mi-au dat un volan compatibil oarecare imprumut de la dealership-ul din salonic si in 2 zile am primit original prin dhl. aveam casco la tiriac si aia la fel inebunisera ma sunau intr-una sa trimita platforma sa ma ia. cred ca le era frica sa nu raman fara masina cu totul si sa plateasca sa se sparga. laser frate cum zic unii. nu ai probleme in europa, am in gps toate service-urile bmw, chemi pe oricine la o adica. la wizz de aia am luat cu confort sporit sa am loc la picioare.

p.s. te facusi motociclist? esti aici sau pe mare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...