Sari la conținut

Tot Legat De Casca...


Postări Recomandate

o viitoare motocicleta enduro, dominator si dr... astea le-am vazut la banii care ii pot da eu pe motor... ce fel de casca ar fi mai bine sa-mi iau? integrala sau de enduro?

Am stat si-am tot citit... astea de enduro sunt ceva mai usoare si (am inteles de la altii) ca e bine daca-s mai usoare la drum mai lung... decat cele integrale...

Pe de alta parte bate vantul mai tare prin ele... personal imi place mult cum arata Tyger-ul de la airoh... ca materiale si largire a buretilor n-am ce sa zic ca nu sunt in masura sa zic...

so... casca enduro sau integrala?

 

P.S.: am deschis acest subiect ca sa nu mai zica nimeni ca intru pe topicurile altora si le deviez de la subiect... lucru care nu-l fac intentionat, sau poate nu-l fac deloc... ca se intelege din postari ca totusi vb legat de subiect sau de ce spune cineva de acolo... oricum, scuzele de rigoare, am sa-ncerc sa nu mai supar lumea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, am vazut casca asta, e tyger-ul... e super tare

am fost sa probez una inainte de a citi regulile de alegere a unei casti... mi s-a parut super... plus ca eu port ochelari... si asta se poate tranforma din enduro in integrala normala... pare ok, dar nu ma prea pricep... am inteles ca, conteaza foarte mult si din ce e facut materialul din interior...

oricum... p-asta cred c-o s-o aleg... multa lume zice ca nu prea e foarte buna... dar la pretul care-l are nu pot sa cer prea multe... :baldy:

mersi de sfat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg cu casca de cross (lazer mx5 x-stream)si am peste 8000km anu asta.Intr-adevar intra vantul prin ea.Veneam o data de la pitesti si era cam innorat.Mai aveam la mine o casca integrala de pasager noua(un uvex pe la 150euro).Cum statea sa ploua si prin casca de cross te pisca ca dracu picaturile pe nas,am decis sa pun casca uvex.Concluziile: mi-a intrat vantu prin ea ca dracu(cu toate ca era mas mea si era si noua) pe dedesubt pe la urechi,m-am incins in ea de nu mai aveam aer iar daca crapam viziera ma lua curentul pe la ochi.Am oprit ca ma enervasem prea tare,am pus-iar pe cea de cross,am pus o cagula misto(mai grosutza un pic,una de mers pe munte dintr-un fel de polar),am tras ochelarii si am continuat drumu pe A1.

 

Ma gandeam si eu sa-mi iau o integrala dar m-am lasat.Poate singura integrala o sa fie una de la arai(parca) care de fapt e de cross dar are viziera(nu ca tiger-ul).Numa ca e vreo 21mil da.....totusi.

 

plus ca ma simt ca dracu(estetic vorbind) intr-o integrala.Sa nu mai zic cat de misto e in teren aia de cross(vizibilitate,aerul de care ai nevoie),iar pe sosea o lasi si tu la 100-110.

Si inca o chestie cand ti-o batea soarele in ochi,stii cat de bun e cozorocul ?

Casca de cross are o mare aerisire in dreptul botului,dar daca ii pui niste banda sa acoperi gaurile alea scapi si de aerul care intra pe acolo.

 

Off topic:

Nu vrei un Dr 650R, f.OK si ieftin???

Editat de adiviraj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg cu casca de cross (lazer mx5 x-stream)si am peste 8000km anu asta.Intr-adevar intra vantul prin ea.Veneam o data de la pitesti si era cam innorat.Mai aveam la mine o casca integrala de pasager noua(un uvex pe la 150euro).Cum statea sa ploua si prin casca de cross te pisca ca dracu picaturile pe nas,am decis sa pun casca uvex.Concluziile: mi-a intrat vantu prin ea ca dracu(cu toate ca era mas mea si era si noua) pe dedesubt pe la urechi,m-am incins in ea de nu mai aveam aer iar daca crapam viziera ma lua curentul pe la ochi.Am oprit ca ma enervasem prea tare,am pus-iar pe cea de cross,am pus o cagula misto(mai grosutza un pic,una de mers pe munte dintr-un fel de polar),am tras ochelarii si am continuat drumu pe A1.

 

Ma gandeam si eu sa-mi iau o integrala dar m-am lasat.Poate singura integrala o sa fie una de la arai(parca) care de fapt e de cross dar are viziera(nu ca tiger-ul).Numa ca e vreo 21mil da.....totusi.

 

plus ca ma simt ca dracu(estetic vorbind) intr-o integrala.Sa nu mai zic cat de misto e in teren aia de cross(vizibilitate,aerul de care ai nevoie),iar pe sosea o lasi si tu la 100-110.

Si inca o chestie cand ti-o batea soarele in ochi,stii cat de bun e cozorocul ?

Casca de cross are o mare aerisire in dreptul botului,dar daca ii pui niste banda sa acoperi gaurile alea scapi si de aerul care intra pe acolo.

 

Off topic:

Nu vrei un Dr 650R, f.OK si ieftin???

 

 

Din cate am vazut tyger-ul are viziere... si poti sa-i montezi cozorocul... cel putin asa mi-au spus si la magazin... oricum m-ai ajutat cu informatiile legate de vant... cu viteza... deocamdata nici nu vreau sa vad cum e la 140-150 la ora... decat sa ma grabesc si sa nu ajung mai bine intarzii umpic da ajung :angryfire:

 

Eu as vrea... numai ca anul asta nu pot sa mi-l iau... in primavara fac credit si-mi iau motor... daca pa na atunci nu-l dai, da m-ar interesa... l-am vazut (dr-ul) pe al lui joe si mi-a placut mult cum merge... oricum spune-mi pretul :angryfire: pls...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am vazut tyger-ul are viziere... si poti sa-i montezi cozorocul... cel putin asa mi-au spus si la magazin... oricum m-ai ajutat cu informatiile legate de vant... cu viteza... deocamdata nici nu vreau sa vad cum e la 140-150 la ora... decat sa ma grabesc si sa nu ajung mai bine intarzii umpic da ajung :angryfire:

 

Eu as vrea... numai ca anul asta nu pot sa mi-l iau... in primavara fac credit si-mi iau motor... daca pa na atunci nu-l dai, da m-ar interesa... l-am vazut (dr-ul) pe al lui joe si mi-a placut mult cum merge... oricum spune-mi pretul :angryfire: pls...

 

 

Al meu nu e de vanzare,ala alb din '95(si oricum vreau cam 2400pe el)

 

de vanzare este al unui prieten care are nevoie de banii pt avansul la casa.E din '93 (ca al lui joe)si e negru si vrea 1800 da te intelegi cu el ca e disperat.e ok mobra,nici o buba.

 

Spor!

post-4060-1157830986_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de airoh runner spot (casca anduro) ce stiti? am vazut ca e si ieftina

aproximativ 90 de euro fara tva din germania...

 

nu am bani acum :finger:((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

si asa sunt disperat ca m-a luat nebunia asta cu motoru.... si de abia incep scoala si imi trebuie echipament ca nu vreau sa merg fara.... :yikes:(((((((( :angryfire: :angryfire: :angryfire: ;) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu dispui de cine stie ce bani, ia cea mai ieftina casca de enduro-cross (in jur de 50 de euro) si o cagula speciala pt. ea - windstopper-( are forma unui bot si te acopera de la nas in jos, pe gat) si nu mai ai treaba nici cu vantul si nici cu picaturile de ploaie(chiar pisca ale dracu'!)

eu asa merg la drum lung, iar la enduro, fara cagula, evident.

P.S. e f. buna si in oras ca nu stai la fiecare semafor sa ridici-lasi geamul ca sa nu te sufoci :angryfire:

P.S.2 din motivul de mai sus, o folosesc si pe speed in oras, chiar daca nu se asorteaza cu moto :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cata... nu de asta e vorba... oricum vreau sa fie si sus protectia :angryfire: zi-mi si mie cum se numeste casca... unde pot s-o vad :angryfire:) s-o caut... am intrebat de casca aia mai sus ca... imi place cum arata... nu ca e ieftina neaparat... si am timp pana in primavara sa-mi iau echipament... m-am hotarat deja la niste manusi... m-am hotarat la o geaca... care am vazut-o...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un model mai nou de la Airoh.

El pare sa fie de strada mai mult dar eu o folosesc cu succes si pe camp. :angryfire:

Am cumparat-o din 2 motive: am probleme mari cu respiratia cand este foarte foarte mult praf, la asfalt nu ma pisca ploaia.

Pe camp tin putin deschisa viziera si este super ok intra aer mai mult decat pot eu sa inhalez. :angryfire:

 

Este cam scumpa 1050lei.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...