Sari la conținut

Caut specificatii despre un surub


sorinm
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Fostul propietar al motoretei mele a bagat stramb surubul care prinde etrierul spate de flansa basculei. Prin urmare a stricat filetul, punand in locul celui OEM un surub cu alt tip de pas.

 

Vreau sa stiu specificatiile surubului nr 11 din urmatoarea schema.

 

http://www.bikebandit.com/2006-suzuki-moto...m9754#sch508489

 

M-as fi uitat la celalalt care este intreg dar nu am scule sa il desfac mai ales ca fix deasupra sa vine furtunul franei, vreau sa ajung in service cu suruburile deja cumparate, sa nu ma mai fatzai pe acolo.

 

Acum am un surub cu pas de 8, am impresia ca OEM e cu pas de 10.

 

De asemenea, caut si flansa aceea de care se prinde etrierul spate, a mea are filetul unei prinderi a etrierului stricat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. cred ca confunzi dimensiunea cu pasul, poate ai surub M8 (metric8) sau M10, su poate fi in inch dar nu cred.

 

2. daca filetul a fost compromis ai doua optiuni, 1 Helicoil si 2 sa treci la urmatoarea dimensiune (m8>>m10), oricare dintre operatii necesita scule speciale si un mecanic istet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa trec la alta dimensiune deoarece inainte sa se infileteze in flansa, surubul trece prin etrier, iar gaura din etrier este FIX de acelasi diametru ca si surubul.

 

Orice specificatii ar avea, spuneti-mi-le, am impresia ca e cu pas des (marunt) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...