Sari la conținut

Rotor Ars De Nipru, Ural ...1 Data ...de 2 X ... De Ce ?


scaf
 Share

Postări Recomandate

salut ! am o intrebare ...de ce se poate arde un rotor de alternator de nipru, ural ? .....problema este ca acum s-a ars a 2-a oara (l-am remediat si acum ) ...si umai la fierele care "ies" din rotor si fac legatura cu inelele colectoare de la excitatie !

 

p.s. masurat acum imi arata aprox 9 ohmi (adika normal ..zic eu ) .... la masa nu da !..ce masa se intampla ?

 

p.p.s. si mai este o problema ...cu farul stins daca ridic borna + ..mere fara probleme /...daca aprind faza scurta si iar iau borna de +....moare ..si inca ceva ...in conditii de exploatare normala ..adika faza scurta aprinsa .."baga "daca rulez de la 40-50 de km in sus ....releul este ok (am incercat si cu releu de dacie face la fel )..

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa stiu si eu raspunsul... :crack: . Acu 2 sapt mi-am luat unul nou din cauza asta...s-a ars deodata ala vechi, si nu pot spune ca am "tras" de nepra sau am folosit-o in conditii mizere, cu toate ca ar rezista ea.

Un lucru la care ma gandesc constant e ca foloseam dnepra si pe post de redresor uneori.. :crack: ( my bad)

si cred ca este o posibila cauza..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi s-a intamplat la fel, dar mi l-a reparat taica-miu (lipit firul care s-a dezlipit) si acu merge f bine. La mine nu a mai aparut problema asta, dar eu am refacut instalatia electrica in totalitate (l-am grabit eu pe taica-miu si nu apucase sa verifice incarcarea dupa ce a refacut electrica :crack: si a murit bateria cand mi-a dus-o Apasu la ITP, ca eu nu aveam inca permisul, de m-au injurat amandoi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiindca sunt proastea rotoarele si mai ales firele care ies... Un bobinator bun trebuie sa faca o treaba mai buna decat fabricantul. Scaf nu mai scoate borna in mers. Sunt si alternaotare bune, al meu a implinit un an pe Ural si incarca baterie de 52 Ah pana sa crape rotorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiindca sunt proastea rotoarele si mai ales firele care ies... Un bobinator bun trebuie sa faca o treaba mai buna decat fabricantul. Scaf nu mai scoate borna in mers. Sunt si alternaotare bune, al meu a implinit un an pe Ural si incarca baterie de 52 Ah pana sa crape rotorul

 

 

eu nu vad ca solutie decat inlocirea lui cu alt alternator ..dar de alta fabricatie ! ...deci : ce credeti ca s-ar putea adapta ? ..intreb pt ca un alterator de ural, nipru costa undeva la peste 3 mil ...iar daca este d-ala de 350 W :crack: (cei de la ural aduc asa ceva ) si ca sa dau banul asta ..la ghici cat tine ..nu prea imi convine ...ma gandesc ca trebuie adaptat ceva acolo fara curea, direct in locasul sau ! ...ceva de la oltcit ..poate ?

 

 

p.s. acum am rezolvat si al-2-lea fir ... in masuratori da bine ...dar ma intreb cat va tine ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...